۲۹فروردین۱۳۹۳: درگذشت گابریل گارسیا مارکز Gabriel garcia markez یکی از بزرگترین نویسندگان معاصر جهان.

211
Gabriel garcia markez min

گابریل مارکز، نویسندهٔ معروف کلمبیایی برندهٔ جایزهٔ ادبیات نوبل پس از یک دوره بیماری در سن ۸۷سالگی در خانه‌اش در مکزیکو سیتی چشم از جهان فروبست. 

پس از سروانتس Cervantes که نویسندهٔ قرن هفدهم اسپانیا بود، گابریل گارسیا مارکز   Gabriel garcia  markezمحبوب‌ترین نویسندهٔ تاریخ ادبیات اسپانیایی محسوب شده است. 

او در سال ۱۹۸۲جایزه نوبل ادبی را به‌خاطر رمان صد سال تنهایی دریافت کرد. این رمان که از آن به‌عنوان شاهکار یاد می‌شود تا کنون به ۳۰زبان زنده دنیا ترجمه و بیش از ۵۰میلیون نسخه از آن به فروش رسیده است.

رمان نویس کلمبیایی که دنیا را با سبک ”رئالیسم جادویی“ آشنا کرد کارش را با روزنامه‌نگاری شروع کرد. به گفتهٔ خودش آثارش بر اساس تجارب زندگی بوده است، چیزی که به گفته او جالبتر و عجیبتر از هر چیزی است که بتوان به رشته تحریر درآورد. 

مارکز از انقلاب کوبا حمایت می‌کرد و برای آزادی زندانیان سیاسی نیز میانجیگری می‌کرد. او به‌خاطر سبک جدید رئالیسم جادویی‌اش و تاثیراتش بر ادبیات آمریکا لاتین در یادها زنده خواهد ماند. نویسنده شیلیایی، ایزابل آلنده گفت در کتابهای مارکز من خانواده خودم، کشور خودم، مردمی که تمام عمرم می‌شناختم، رنگ، ضرباهنگ، و ویژگیهای تمامیت قاره‌ام را پیدا کردم.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here