گفتگوی رئیس‌جمهور آمریکا با ولیعهد عربستان سعودی درباره خطر رژیم ایران

141

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا به‌صورت تلفنی با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی درباره مسائلی مانند تقویت امنیت منطقه و خطر رژیم ایران گفتگو کرد.

آناتولی ۱۸شهریور ۹۶ افزود طرفین بر ضرورت التزام تمام کشورها به توافقنامه ریاض برای شکست تروریسم، انسداد منابع مالی آن و مبارزه با افکار افراط‌گرایی تأکید کردند.

رئیس‌جمهور آمریکا و ولیعهد عربستان سعودی در این گفتگو هم‌چنین بر «تقویت امنیت منطقه و خطر رژیم ایران» اتفاق‌نظر داشته‌اند.

این گفتگو همزمان با تماسهای تلفنی تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر با ولیعهد عربستان سعودی و رئیس‌جمهور آمریکا صورت گرفته است.

بامداد امروز خبرگزاری قطر گزارش داد که امیر این کشور با ولیعهد عربستان سعودی از طریق تلفن گفتگو کرده است. این گفتگو با هماهنگی و پیشنهاد دونالد ترامپ صورت گرفته است.

بیشتر بخوانید:

تأکید آمریکا و کویت بر اتحاد شورای همکاری خلیج‌فارس علیه تهدید رژیم آخوندی

وزیر خارجه آمریکا که روز جمعه ۱۷شهریور ۹۶ میزبان وزیر خارجه کویت بود، گفت: ما هم‌چنین رهبری امیر کویت در تلاشهای جاری به‌منظور رفع اختلافات در میان برخی اعضای شورای همکاری خلیج‌فارس، از جمله مصر، را به‌رسمیت می‌شناسیم. آمریکا و کویت هر دو بر اهمیت اتحاد در شورای همکاری به‌منظور مواجهه با چالشهای منطقه، که یکی از آنها تهدید ایران است، تأکید دارند.

تیلرسون در نشست خبری مشترک با همتای کویتی خود در واشینگتن، جزئیات گفتگوهای هیئت‌های عالیرتبه دو کشور در روز پنجشنبه و جمعه را تشریح کرد. در بخشی از این سخنان، تیلرسون گفت که آمریکا و کویت بر اتحاد کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس برای مقابله با چالشهای منطقه‌یی از جمله رژیم ایران، تأکید دارند.

کویت در ۲۵ساله گذشته، متحد اصلی آمریکا در خاورمیانه بوده است و میزبان بیش از پانزده‌هزار نیروی نظامی آمریکاست.

پیش از این روز پنجشنبه، رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا میزبان امیر کویت بود، دونالد ترامپ در این دیدار در پاسخ به سوالی درباره اختلاف بین کشورهای عربی و قطر گفت من هر کمکی که بتوانم انجام می‌دهم، تا مشکل حل شود.

ترامپ گفت پیشتر به پادشاه عربستان هم گفتم، اگر بتوانم به‌عنوان یک میانجی بین قطر و عربستان کاری بکنم، خوشحال می‌شوم. الآن کویت در حال میانجیگری است و اگر نتوانست، من همین‌جا در کاخ سفید مسأله را حل می‌کنم.

دونالد ترامپ رژیم ایران را حامی گروه‌های تروریستی و شبه‌نظامیان افراطی معرفی کرد

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا روز ۱۶شهریور ۹۶ دریک کنفرانس مشترک مطبوعاتی با امیر کویت رژیم ایران را حامی گروه‌های تروریستی و شبه‌نظامیان افراطی معرفی کرد.

دونالد ترامپ گفت:‌ در خلال سفرم به عربستان سعودی با رهبران بیش از ۵۰کشور عرب و مسلمان در مورد ضرورت مقابله با دشمن مشترکمان، گروه‌های جنایتکار و ویروسهایی که کل مردم متمدن را تهدید می‌کنند بحث کردم.

همه کشورهای مسئول باید باهم کار کنند تا این گروهها و تأمین مالی آنها و مسیر غلط ایدئولوژی شیطانی آنان را از خاک خود پاک کنند.

هر کشور منطقه باید تصمیم بگیرد خواهان چه نوع آینده‌ای برای فرزندان خود است خواهان خشونت است یا صلح.

این هم‌چنین به‌معنی مقابله با آنهایی است که مانند رژیم ایران از گروه‌های تروریستی و شبه‌نظامیان افراطی حمایت می‌کنند.

همکاری میان آمریکا و کویت هرگز به این حد قوی نبوده است. هرگز نبوده است.اف.بی.آی و دولت کویت اقدامات ضدتروریستی و اشتراک اطلاعاتمان را گسترش می‌دهند.

دونالد ترامپ افزود: ما از متحدانمان در شورای همکاری خلیج‌فارس و مصر می‌خواهیم که روی تعهدمان در اجلاس عربستان متمرکز شوند تا تلاش مشترکمان را برای بیرون راندن و شکست داعش ادامه دهیم.

قطر، عربستان سعودی، امارات متحده عربی و بحرین و مصر همه شرکای ضروری آمریکا در این تلاش هستند. ما بهترین روابط را با همه آنها داریم. شاید از همیشه بهتر باشد. ما بایک شورای همکاری خلیج‌فارس متحد، موفق‌تر خواهیم بود.

با تقویت ارتباطاتمان با متحدانی مانند کویت ما پیامی قوی به سازمانهای تروریستی و متجاوزین منطقه می‌دهیم که آنها پیروز نخواهند شد و نمی‌توانند علیه ما پیروز شوند. و ارتش ما قویتر و قویتر و قویتر می‌شود.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here