گزارش دبیرکل ملل متحد به شورای حقوق بشر: اقدامات سرکوبگرانه و سانسورپس از قیام سراسری و ابراز نگرانی درباره سرنوشت زندانیان قیام

9
گزارش دبیرکل ملل متحد به شورای حقوق بشر

آنتونیو گوترز دبیرکل سازمان ملل متحد در جدیدترین گزارش خود به شورای حقوق بشر درباره وضعیت حقوق بشر در ایران تحت حاکمیت آخوندها می‌نویسد:

در ۲۹دسامبر ۲۰۱۷ تظاهراتی بخاطر افت معیارهای زندگی و بیکاری گسترده و گرانی قیمت غذا در شهر مشهد شروع شد. بدنبال آن در روز بعد تظاهرات در چندین شهر بزرگ گسترش یافت. این‌ها بعنوان بزرگ‌ترین تظاهرات‌ها از سال ۲۰۰۹ به بعد گزارش شده است.

در گزارشات متعددی گفته شد که دولت دسترسی به اینترنت را در شبکه تلفن‌های همراه ازجمله در سرویس‌های خدمات رسانی شبکه‌های اجتماعی مسدود کرد و در برخی از مناطق دسترسی به اینترنت را کلاً قطع کرد.

کانال‌های خبری رسمی تأیید کردند دست کم ۲۲ نفر ازجمله کودکان در درگیری‌های ۵ روز اول تظاهرات‌ها کشته شدند.

در این گزارش دبیرکل سازمان ملل متحد نسبت به سرنوشت افرادی که در جریان قیام مردم ایران دستگیر شدند، ابراز نگرانی کرده وخواستار آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی، از جمله مدافعین حقوق بشر شده است.

گزارش هم چنین به اقدامات سرکوبگرانه رژیم برای سانسور اینترنت و شبکه‌های اجتماعی و علیه رسانه‌های خبری اشاره کرده و نسبت به رفتار ضد انسانی حکومت آخوندی در زندان‌ها و مشخصاً بکارگیری شکنجه و دیگر رفتار ظالمانه و ضد انسانی یا رفتار یا مجازات تحقیر آمیز، گرفتن اعتراف اجباری زیر شکنجه، شرایط غیر انسانی و تحقیرآمیز زندانیان در بازداشت، تهدید و ارعاب و توهین و حبس‌های انفرادی طولانی مدت در زندان‌های رژیم ابراز نگرانی کرده است.

دبیرکل ملل متحد محرومیت از دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی مناسب برای زندانیان را معادل شکنجه دانسته و می‌افزاید:

۲۴- دبیر کل یادآور می‌شود که محرومیت از مراقبت‌های بهداشتی به عنوان نوعی از مجازات و تهدید و ارعاب و یا بدست آوردن اعتراف اجباری، معادل شکنجه است.

در این گزارش دبیرکل ملل متحد یکبار دیگر ضمن ابراز نگرانی نسبت به اعدام‌های گسترده ، بویژه اعدام نوجوانان توسط رژیم، خواستار پایان دادن به مجازات اعدام و ممنوعیت اعدام نوجوانان شده است.

در گزارش دبیرکل سازمان ملل با اشاره به ۴۸۲ اعدام در سال ۲۰۱۷ توسط رژیم تاکید شده که کاربرد اعدام توسط رژیم به میزان بالایی ادامه یافته و این امر به ویژه اعدام نوجوانان مایه نگرانی عمیق برای سازمان ملل است.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here