سايت ايران افشاگر، دربرگيرنده اخبار، مقالات و افشاگري ها مقاومت ايران

گزارش دبیرکل ملل متحد به شورای امنیت در مورد قطعنامه این شورا درباره برجام

0 3

در جلسه شورای امنیت سازمان ملل به مناسبت سالگرد برجام، دبیر کل سازمان ملل در گزارشی به شورای امنیت در مورد قطعنامه این شورا درباره برجام، از برنامه موشکی رژیم آخوندی ابراز نگرانی کرد. 

در این جلسه معاون سیاسی آنتونیو گوترز و سایر سخنرانان این جلسه نظیر آمریکا، فرانسه و هلند از فعالیت‌های موشک بالستیک رژیم آخوندی و فعالیت‌های بی‌ثبات کننده آن در منطقه ابراز نگرانی کردند.

در این جلسه رزمری دی کارلو معاون سیاسی آنتونیو گوترز گفت: «دبیرخانه (ملل متحد) ارزیابی می‌کند که آثار باقیمانده از ۵ موشکی که از ژوئیه ۲۰۱۷… به ریاض و ینبع (در عربستان) شلیک شده دارای مشخصات کلیدی طراحی مشترک با نوع موشک بالستیک قیام ۱ (رژیم) ایران است… و برخی از اجزای آن در ایران ساخته شده است».

معاون سیاسی آنتونیو گوترز گفت: «دبیر کل ملل متحد، از رژیم ایران می‌خواهد به نگرانی‌های مطرح‌شده توسط اعضای این سازمان توجه کند. این نگرانی‌ها در مورد فعالیت‌هایی است که برخلاف ممنوعیت‌های شورای امنیت علیه برنامه موشک‌های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای است و رژیم ایران باید فعالیت‌ها خلاف محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های ضمیمه ب قطعنامه ۲۲۳۱ اهمیت و پاسخ دهد.

وی افزود: توافق اتمی دولت اوباما و پنج قدرت جهانی دیگر با رژیم ایران، «بر سر یک تقاطع قرار گرفته است».

فرانسوا دلاتر سفیر فرانسه در ملل متحد تأکید کرد: «فعالیت موشک‌های بالستیک رژیم ایران و انتقال این قابلیت‌ها و تکنولوژی، با قطعنامه‌های شورای امنیت مغایرت دارد و باید فوراً متوقف شود».

سفیر هلند در سازمان ملل نیز گفت: «ما در مورد برنامه موشک بالستیک رژیم ایران و نقش بی‌ثبات‌کننده این رژیم در منطقه، نگرانی‌های مشترکی داریم».

به دنبال جلسه شورای امنیت، نماینده دائم دیکتاتوری آخوندی در سازمان ملل تهدید کرد که در صورت اعمال تحریم‌های دوباره از سوی آمریکا، اجرای برجام از سوی رژیم متوقف خواهد شد.

در جلسه شورای امنیت، جاناتان کوهن معاون نماینده دائم آمریکاگفت:‌ گزارش دبیر کل نشان می‌دهد که رژیم ایران کماکان به بی ثبات ساختن منطقه ادامه می‌دهد و از گروه‌های تروریستی و نیروهای نیابتی حمایت می‌کند. ما اعلام کرده ایم که فعالیت رژیم ایران بی پاسخ نمی‌ماند و بایدبه آن پاسخ بدهیم.

وی با اشاره به محموله‌های کشف شده رژیم در امارات، و پهبادهای سرنگون شده رژیم در یمن و سوریه افزود: این نقض‌های غیرقابل قبول و سندهایی مادی نشان می‌دهد که رژیم ایران منطقه را بی‌ثبات می‌سازد و در به درازا کشاندن جنگ در یمن دست دارد. رژیم ایران قطعنامه‌های ۲۲۳۱ و ۲۲۱۶ و ۱۷۰۱ و ۱۵۵۹ شورای امنیت را که صدور تسلیحات و تأمین سلاح برای شبه‌نظامیان حوثی و حزب‌الله لبنان را منع می‌کند، به طور مستمر نقض کرده و ما بایدعواقب معنی‌دار و قابل توجه آن را پیگیری کنیم.

جاناتان کوهن هم چنین خاطرنشان کردکه: رژیم ایران محموله‌های با کاربرد دوگانه هسته‌یی را در خارج از کانال‌های رسمی و بدون تأیید شورای امنیت تهیه می‌کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.