گزارش تحقیقی رویترز از کارزار گسترش اطلاعات دروغ در سراسر جهان توسط حکومت ایران

16

رویترز در یک گزارش تحقیقی تحت عنوان «چه‌طور (رژیم) ایران اطلاعات غلط را به سراسر جهان گسترش می‌دهد»، درباره کارزار دروغپراکنی حکومت آخوندی در شبکه‌های اجتماعی و سایت‌ها نوشت: خبرگزاری مستقر در تهران اخبار دروغین را از طریق دست‌کم ۷۰ سایت از کشورهای مختلف منتشر می‌کند.

یکی از این سایت‌ها «نیل نت آنلاین» نام دارد که نقشة محل آن به جای ساختمان، وسط خیابان را نشان می‌دهد و افراد محلی می‌گویند هرگز دربارة این سایت چیزی نشنیده‌اند. علت این است که «نیل نت آنلاین» بخشی از عملیات نفوذی است که در تهران مستقر است… این یکی از بیش از ۷۰ وب‌سایتی است که رویترز دریافته، پروپاگاندای (رژیم) ایران را به ۱۵ کشور گسترش می‌دهند».

رویترز اضافه می‌کند: «برخی از این سایت‌های عملیات (رژیم) ایران، نخست در ماه اوت توسط شرکت‌هایی شامل فیس‌بوک، توئیتر و آلفابت شرکت مادر گوگل افشا شد… شرکت‌های شبکة اجتماعی صدها حسابی را که این سایت‌ها را تبلیغ می‌کردند یا پیام‌های (رژیم) ایران را به‌پیش می‌بردند، بسته‌اند. فیس‌بوک ماه گذشته (میلادی) گفت که ۸۲ صفحه، گروه و حساب مرتبط با کارزار (رژیم) ایران را بسته است… سایت‌هایی که توسط رویترز کشف شد، ابعاد بسیار گسترده‌تری دارند. آنها (مطالبشان) را به ۱۶ زبان مختلف… منتشر کرده‌اند…».

رویترز در بخش دیگری از گزارش خود نوشت که شرکت توئیتر کمی بعد از این که این خبرگزاری با آن تماس برقرار کرد، حساب‌های دو مورد از این سایت‌ها به نام‌های «نیل نت آنلاین» و «سودان تودی» را بست… گوگل نیز گفت که ۹۹ حساب مرتبط با مطبوعات حکومت ایران را پیدا کرده و بسته است.

هم‌چنین سخنگوی فیس‌بوک، گفت: «طی چند ماه اخیر، ما صدها صفحه، گروه و حساب مرتبط با عوامل ایرانی را که رفتار هماهنگ و غیر قابل اعتمادی دارند، حذف کرده‌ایم».

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here