سايت ايران افشاگر، دربرگيرنده اخبار، مقالات و افشاگري ها مقاومت ايران

گاردین: هماهنگی قاسم سلیمانی با شبه‌نظامیان عراقی برای حمله به نیروهای آمریکا

0 38

روزنامه گاردین چاپ انگلستان پنجشنبه‌ شب ۲۶اردیبهشت از جلسه پاسدار قاسم سلیمانی سرکرده نیروی تروریستی قدس با شبه‌نظامیان عراقی خبر داد.

به‌ نوشته گاردین در این جلسه که سه هفته پیش برگزار شده سرکرده نیروی تروریستی قدس از گروه‌های شبه‌نظامی عراقی خواسته است «برای جنگ نیابتی آماده شوند».

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در سفر اخیر خود به بغداد به مقامات عراقی تأکید کرده  اگر آمریکا در خاک عراق مورد حمله‌یی از سوی شبه‌نظامیان مورد حمایت رژیم ایران قرار بگیرد، نیروهای آمریکایی بدون هماهنگی با بغداد دست به اقدام خواهند زد و باقدرت به آنها پاسخ خواهد داد.

رویترز روز ۱۵مه(۲۵اردیبهشت) از بغداد گزارش داد: بنا‌ به‌گفته دو منبع امنیتی عراقی بازدید سرزده وزیر خارجه آمریکا مایک پمپئو از بغداد بعد از آن بود که اطلاعات آمریکا نشان داد شبه‌نظامیان مورد حمایت رژیم ایران موشک‌هایی را نزدیک پایگاه‌های محل استقرار نیروهای آمریکایی مستقر کرده‌اند.

این منبع گفت، پمپئو در سفر خود به بغداد به مقامات ارشد عراقی گفت این شبه‌نظامیان که قدرت خود را در عراق گسترش می‌دهند و اکنون بخشی از دستگاه امنیتی آن هستند، باید تحت کنترل باشند، در غیراینصورت آمریکا با قدرت پاسخ خواهد داد.

رویترز افزود: یک منبع ارشد نظامی عراقی که از سفر پمپئو مطلع بود گفت« پیام از جانب آمریکاییان روشن بود. آنها خواستار این تضمین بودندکه عراق باید گروه‌هایی که منافع آمریکا را تهدید می‌کنند متوقف کند.

آنها گفتند اگر آمریکا در خاک عراق مورد حمله قرار گیرد، برای دفاع از خود بدون هماهنگی با بغداد دست به اقدام خواهد زد.

خبرگزاری رویترز در ادامه گزارش خود اضافه می‌کند: پمپئو بعد از سفرش به عراق گفته بود: ما نمی‌خواهیم در عراق کسی با حمله به کشوری دیگر در داخل عراق، دخالت کند.

یک منبع امنیتی عراقی دیگر به رویترز گفت: ارتباطات شنود شده توسط آمرکاییان نشان داد که برخی از گروه‌های شبه‌نظامی مجدداً به عراق اعزام شده‌اند تا به اقدامات مشکوکی مبادرت کنند که آمریکاییان ‌آنها را تحریک‌آمیز می‌دانند. این منبع گفت، به عراقیان از جانب آمریکا گفته شده با هر تهدیدی از جانب این گروه‌ها به وسیله نیروی مستقیم آمریکا برخورد خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.