کنفرانس وضعیت حقوق بشر درایران پس از قیام سراسری در مقر اروپایی ملل متحد- ژنو

13
کنفرانس وضعیت ایران پس از قیام سراسری

به‌دعوت سازمان‌های غیر دولتی با رتبه مشورتی ملل متحد 

با حضور منتخبان، شخصیت‌های سیاسی و مدافعان حقو ق بشر

هم‌زمان با سی و هفتمین اجلاس جاری شورای حقوق بشر در مقر اروپایی ملل متحد، کنفرانسی در ژنو به‌دعوت ۵ سازمان حقوق بشری دارای رتبه مشورتی سازمان ملل، در حمایت از قیام بزرگ مردم ایران و درباره وضعیت حقوق بشر با حضور منتخبان، شخصیت‌های سیاسی و مدافعان حقوق بشر از کشورهای مختلف برگزار شد.

در این کنفرانس که به‌دعوت فرانس لیبرته (بنیاد دانیل میتران)، حزب رادیکال فراملیتی، جنبش ضد نژادپرستی و برای دوستی بین خلق‌ها (مراپ)، انجمن بین‌المللی حقوق زنان و انجمن بین‌المللی توسعه آموزش برگزار شده بود و مدیریت آن‌را دکتر حنیفه خیری برعهده داشت، سخنرانان عبارت بودند از:

-جولیو ترتزی وزیر خارجة پیشین ایتالیا

-سناتور جری هورکان، نایب رئیس کمیته بودجه سنای ایرلند

-نیکولا چیراچی نمایندة پارلمان ایتالیا

-استرون استیونسون هماهنگ‌کننده «کارزار برای تغییر در ایران»

-طاهر بومدرا

-پرویز خزایی نماینده شورای ملی مقاومت ایران در کشورهای نوردیک

و سیمین نوری

سخنرانان کنفرانس در مقر اروپایی ملل متحد در ژنو، قیام بزرگ مردم ایران را یک سرفصل در مبارزات مردم و مقاومت ایران علیه فاشیسم دینی حاکم ارزیابی کردند و ضمن محکومیت اعمال سرکوبگرانة رژیم، به‌ویژه قتل قیام‌کنندگان و کشتن شماری از آنان در زیر شکنجه، خواهان اتخاذ اقدامات قاطعی از سوی جامعه جهانی و ارگان‌های حقوق بشری بین‌المللی برای وادار کردن رژیم به آزادی زندانیان قیام و توقف موج اعدام و سرکوب در ایران شدند.

سخنرانان هم‌چنین پیشرفت‌های کارزار دادخواهی قتل عام ۶۷ را مورد اشاره قرار دادند و بر لزوم محاکمه آمران و عاملان این جنایت که بسیاری از آنها هم‌چنان از سرکردگان و عوامل سرکوب رژیم هستند، تأکید کردند.

سخنرانان هم‌چنین ضمن تقدیر از فعالیت‌های زنده‌یاد عاصمه جهانگیر به‌عنوان گزارشگر ویژه ملل متحد برای وضعیت حقوق بشر در ایران، به تمدید این مأموریت برای ادامة نظارت بر اعمال جنایتکارانه رژیم آخوندی فراخوان دادند.

جولیو ترتزی:

«باید از کمیسر عالی حقوق بشر، عالیجناب زید رعد الحسین سه خواسته را طلب کرد:

۱- محکومیت قاطع کشتار معترضان در بازداشت و حسابرسی از عاملان آن.

۲- شروع و راه‌اندازی یک مأموریت حقیقت‌یابی برای تحقیقات دربارة قتل عام ۱۹۸۸ (۶۷).

۳- یک موضع‌گیری قاطع در محکومیت قتل عام ۱۹۸۸ (۶۷) و تأکید بر حسابرسی از عاملان آن.»

سناتور جری هورکان:

«در حالی که مردم ایران جانشان را برای تحقق آزادی و دموکراسی در ایران به‌خطر می‌اندازند، (کشورهای) غربی باید در کنار آنها بایستند. ما باید در سمت درست تاریخ قرار بگیریم.

جامعه جهانی می‌تواند این کار را نخست با ادامه نظارت بر وضعیت وحشتناک حقوق بشر در ایران انجام بدهد.»

استرون استیونسون:

«قیام اخیر شاهد ظهور یک نیروی شجاع جدید از قلب شهرهای ایران است که مدت‌هاست درد و رنج می‌کشند؛ نیروهایی که آماده نبرد برای حقوق خود و مبارزه برای آزادی و برابری است. این نیروی جدید به‌نظر من، توانایی سرنگونی این رژیم مذهبی را دارد.»

گزارش مشروح کنفرانس در مقر اروپایی ملل متحد در ژنو، در روزهای آینده منتشر خواهد شد.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here