کنفرانس مطبوعاتی مشترک محمود عباس و امانوئل ماکرون

335

پرزیدنت محمود عباس: در ابتدا پیروزی شما در انتخابات ریاست‌جمهوری و پارلمانی را تبریک می‌گویم می‌خواهم به‌خاطر درگذشت خانم سیمون وی که برای حقوق زنان مبارزه کرد به مردم فرانسه تسلیت بگویم.

این اولین بار نیست که با هم ملاقات می‌کنیم. امروز می‌خواهم از فضای مثبت و گفتگوهای سودمندی که با شما داشتم قدردانی کنم. ما در گفتگو هایمان بر سر موضوعات مهم برای هر دو کشور گفتگو کردیم. به‌ویژه بر سر اهمیت تقویت روابط دوجانبه و ادامه کار کمیته مشترک دولتی و در این رابطه می‌خواهم به‌خاطر کمکهایی که فرانسه برای حمایت از بنای نهادهای دولتی و زیرساختهای فلسطین ارائه می‌کند قدردانی کنم.

امضای پروژه ساختمان یک مدرسه دولتی در رام‌الله توسط فرانسه که در سپتامبر آینده شروع خواهد شد دلیلی بر اهتمام دوجانبه بر تقویت روابط میان دو کشور است. این امر انعکاساتش را بر تقویت روابط مختلف میان دو کشور و مردم دو کشور خواهد داشت.

در گفتگو‌هایی که با ماکرون داشتم او را در جریان تلاشهای آمریکا برای ایجاد صلح با اسراییل گذاشتم و بر تمایلمان برای همکاری با دونالد ترامپ برای به پایان رساندن معامله تاریخی صلح با راه‌حل دو کشوری تأکید کردیم. و هنوز در انتظار پاسخ اسراییل هستیم.

در اینجا می‌خواهم بر اهمیت نقش فرانسه در حمایت از محقق شدن صلح در منطقه مان تأکید کنم. سال گذشته ابتکار صلح فرانسه به تشکیل اجلاس پاریس با شرکت ۷۰کشور کمک کرد.

تنها گزینه ما راه‌حل دوکشوری بر اساس مرزهای سال ۶۷ است. بر این اساس می‌بایست اشغالگری اسراییل پایان یابد و مردم ما در کشورشان که پایتختش بیت‌المقدس شرقی است به آزادی و استقلال دست یابند.

در ارتباط با بحرانهای منطقه با رئیس‌جمهور فرانسه صحبت کردم و بر ضرورت استمرار مشاوره و تبادل آرا حول این موضوع توافق کردیم. همچنین در ارتباط با خشونت و تروریسم در منطقه با رئیس‌جمهور فرانسه گفتگو کردیم. خشونت و تروریسم را در هر شکل و با هر منبعی که داشته باشد محکوم می‌کنیم. در این رابطه از تمامی تلاشهای بین‌المللی و منطقه‌یی برای ریشه‌کنی این دو پدیده در منطقه و جهان حمایت می‌کنیم و تأکید کردیم که دولت فلسطین بخشی از این تلاش جهانی و جمعی در مبارزه با تروریسم و بنیادگرایی است.

بار دیگر از پذیرایی شما تشکر می‌کنم. شخصاً امیدوارم که در مسئولیت هایتان برای مردم دوست فرانسه و جمهوری فرانسه موفق باشید و پیشرفت هایتان ادامه‌دار باشد و امیدوارم که به‌زودی در فلسطین از شما پذیرایی کنم.

سخنان امانوئل ماکرون در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با محمود عباس

امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه در کنفرانس مطبوعاتی مشترکی که با محمود عباس رئیس دولت فلسطین در پاریس داشت گفت در گذشته که در منصب دیگری بودم با محمود عباس ملاقات کردم و امیدوار بودم که با او دیدار مجددی داشته باشم و امروز این امر محقق شده است. من به محمود عباس در مورد مسأله فلسطین و اسراییل گفته‌ام که من نیز روش فرانسه را که روشی صحیح است ادامه خواهم داد و در راه ایجاد صلح و ثبات در منطقه تلاش خواهیم کرد. می‌بایست برای این نزاع راه‌حلی پیدا شود. این صلح می‌بایست با در نظر گرفته شدن حقوق مشروع خلق فلسطین در دولتی مستقل بر پایه قوانین بین‌المللی ایجاد شود.

من نگرانی‌ام را نسبت به وخامت اوضاع در کرانه غربی، بیت‌المقدس شرقی و غزه که در آن وضعیت انسانی بدتر می‌شود اعلام کردم. فرانسه امیدوار است که بتواند به راه‌حلی در این رابطه دست پیدا کند.

هیچ راه‌حلی مگر راه‌حل دو کشوری وجود ندارد. فرانسه همواره ادامه شهرک‌سازیها در فلسطین را محکوم کرده است. بر اساس قوانین بین‌المللی این عملی غیرقانونی است. از ابتدای این سال این شهرک‌سازیها به مرزهای بی‌سابقه‌یی رسیده و این امر می‌تواند باعث بی‌اعتمادی شود و نبود افق سیاسی شکست و بنیادگرایی را تغذیه می‌کند. در این رابطه امیدوارم که ابتکار عمل‌های مختلفی که در ماههای اخیر شروع شده ادامه پیدا کند. با ابتکار صلحی که شما شروع کردید و ابتکار عملی که فرانسوا اولاند در ماههای گذشته آن را شروع کرد و ابتکار عملی که رئیس‌جمهور آمریکا شروع کرد موضوع فلسطین در صدر اولویتهای جامعه جهانی قرار گرفت.

من با تواضع تمام می‌دانم که شما به پایان دادن به خشونت التزام دارید. صلحی که میان فلسطین و اسراییل ایجاد می‌شود باید اجازه دهد که هر دو ملت در کنار هم در صلح و امنیت و مرزهایی امن و قانونی زندگی کنند.

از این‌که روابط میان فلسطین و فرانسه در سالهای اخیر به نقطه بی‌سابقه‌یی رسیده بسیار خوشوقتم و امیدوارم که در آینده نیز این روابط را ادامه دهیم.

در آینده یک شهرک صنعتی در بیت لحم ساخته خواهد شد و فرانسه در این رابطه التزام دارد. من در سالهای گذشته وقتی در منصب دیگری بودم از این شهرک بازدید کردم و استقبال بیش از حد مردم را شاهد بودم. پروژه صنعتی رام‌الله که هم‌اکنون امضا شده فکر می‌کنم که دلیلی زنده بر این روابط باشد.

هر دو ما تأکید کردیم که در ابتدای سال ۲۰۱۸ یک کمیته دولتی مشترک فرانسوی فلسطینی تشکیل شود تا این مواضع را بررسی کنیم و برای طرحهای مشترک آینده برنامه‌ریزی کنیم.

از حضور شما در پاریس تشکر می‌کنم و در انتظار دیدارهای دیگر شما هستم.

1 COMMENT

  1. ماكرون به دفاع از يك كميته مشترك دولتي فرانسوي -فلسطيني براي بررسي طرحهاي مشترك دفاع كرد

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here