کمیتة تحقیقات سازمان ملل متحد: رژیم اسد مسئول حملة شیمیایی آوریل گذشته به خان شیخون بوده است، حمایت از این گزارش توسط دبیر کل ملل متحد ووزاری خارجه انگلستان و فرانس

75

 

نیکی هیلی سفیر آمریکا: به‌رغم این گزارش‌های مستقل، هم‌چنان کشورهایی را می‌بینیم که تلاش دارند از این رژیم حفاظت کنند.

کمیتة تحقیقات سازمان ملل متحد دربارة حملات شیمیایی در سوریه اعلام کرد: رژیم اسد مسئول حملة شیمیایی آوریل گذشته به خان شیخون بوده است.

در حملة جنایتکارانة مذکور که روز ۴ آوریل صورت گرفت، بیش از ۹۰ تن از مردم از جمله کودکان خردسال جان باختند. این حمله با موج محکومیت و انزجار بین‌المللی مواجه شد و متعاقب آن، آمریکا پایگاه هوایی رژیم اسد که حمله از آن صورت گرفته بود را با ۵۹ موشک هدف قرار داد.

به گزارش نیویورک‌تایمز در این گزارش که به‌طور مشترک توسط ملل متحد و سازمان منع تسلیحات شیمیایی تهیه شده، آمده است: «(متخصصان) مطئمنند که دولت بشار اسد در سوریه مسئول انتشار (گاز) سارین در خان شیخون در ۴ آوریل ۲۰۱۷ بوده است».

به‌دنبال ارائة این گزارش، دبیرکل ملل متحد بر حمایت خود از هیأت مشترک تحقیقات تأکید کرد و گفت، در انتظار آن است که شورای امنیت این گزارش را در روز ۸ نوامبر، بررسی کند.

نمایندگی آمریکا در ملل متحد با صدور بیانیه‌یی، گفت: «این گزارش، چهارمین مورد تأیید استفادة (رژیم) اسد از تسلیحات شیمیایی است؛ هر چند رقم واقعی بسا بالاتر از این است».

نیکی هیلی سفیر آمریکا در ملل متحد، گفت: «گزارش امروز آن چیزی را تأیید می‌کند که ما از مدت‌ها قبل درستی آن را می‌دانستیم. بارها و بارها، ما شاهد تأیید مستقل بکارگیری تسلیحات شیمیایی توسط رژیم اسد هستیم. اما به‌رغم این گزارش‌های مستقل، هم‌چنان کشورهایی را می‌بینیم که تلاش دارند از این رژیم حفاظت کنند. این باید همین حالا متوقف شود… شورای امنیت باید پیام روشنی بفرستد که استفاده از تسلیحات شیمیایی توسط هر کسی، تحمل نخواهد شد و باید تماماً از کار محققان بی‌طرف حمایت کند.

بوریس جانسون وزیر خارجة انگلستان دربارة گزارش کمیتة تحقیق ملل متحد، گفت: انگلستان این نقض انزجارآور قوانین جنگی را محکوم می‌کند و جامعة بین‌المللی را فرا می‌خواند تا برای حسابرسی از رژیم اسد، متحد شود».

وزیر خارجة فرانسه نیز اعلام کرد: «این (گزارش) بدون ابهام، بر مسئولیت رژیم اسد در حمله به خان شیخون تأکید می‌کند… (این گزارش) تأیید نقض‌های بزرگی است که رژیم سوریه در قبال تعهدات بین‌المللی‌اش در سال ۲۰۱۳… انجام داده است. مصونیت قابل قبول نیست. فرانسه به اقدام به‌همراه شرکایش در نیویورک و لاهه ادامه می‌دهد…. تا بهترین راه را برای مجازات مسئولان این حملات… پیدا کند».

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here