ژنرال جک کین:‌ باید با تهدیدهای رژیم ایران و کره شمالی مقابله کرد

99

ژنرال جک کین معاون رئیس ستاد مشترک نیروی زمینی آمریکا تفاوت مواضع دولت فعلی و قبلی آمریکا در قبال رژیم ایران و کره شمالی را تشریح می‌کند.

تلویزیون فاکس‌ نیوز ۲۱مرداد ۹۶: نگرانیهای جدیدی درباره توافق اتمی با رژیم ایران وجود دارد. بیل کلینتون در سال ۱۹۹۴ توافقی با کره شمالی امضا کرد که به منازعه اتمی پایان بدهد به این امید که این کشور به سمتِ تغییر، باز شود. اما الآن ما در چه نقطه‌یی هستیم؟

از ژنرال جک کین می‌پرسیم توافق اتمی با رژیم ایران چطور؟ وی معتقد است رژیم ایران پیشاپیش روح برجام را نقض کرده است.

ژنرال جک کین:‌ ما باید به‌رسمیت بشناسیم که رژیم ایران و کره شمالی هم‌پیمان هم هستند. این رژیم در واقع برنامه کره شمالی را اجرا کرده است و برنامه اتمی خود را توسعه داده و در نهایت برنامه موشکی بالستیک و بالاخره برنامه موشکی قاره‌پیما. همه اینها با الهام از کره شمالی بوده است. اگر کره شمالی موشک با کلاهک اتمی آزمایش کرده، مقامهای رژیم ایران معمولاً در آن حضور داشته‌اند. بنابراین با هم همسو هستند. اگر رژیم ایران این امکان را داشته باشد که سلاح اتمی داشته باشد یک تهدید جهانی مطلق خواهد بود.

رژیم ایران بعد از شاه و از بدو تأسیس خود، به‌صراحت عنوان کرده که هدفش گسترش انقلاب اسلامی به سراسر خاورمیانه است

فاکس نیوز:‌ این مسخره است اما سؤال این است که آیا واقعاً ما با هر یک از این دو کشور در مسیر جنگ قرار داریم؟ و اگر اینطور است چه باید بکنیم تا در این مسیر قرار نگیریم؟

ژنرال جک کین:‌ وضعیتِ الآن با کره شمالی بسیار خطرناک است و بنابراین جنگ یک احتمال است. من فکر می‌کنم ما بتوانیم از جنگ اجتناب کنیم و دلیلش هم این است که سیاست مهاجمانه کره شمالی با حمایت چین به‌دلیل سیاست دولت اوباما می‌باشد. آنها فکر کرده بودند که آمریکا واقعاً از مسائل جهان عقب کشیده است و بنابراین می‌توانند راه خود در آسیا و اقیانوسیه و شبه جزیره کره را باز کنند.

اما واقعیت این است که آنها روی دولت ترامپ حساب نکرده بودند. حالا آنها دارند واقعیت را می‌بینند که رئیس‌جمهور متفاوتی هست که به رهبری آمریکا رسیده است. او متحدانمان را مطمئن ساخته است و حاضر است پای منافع ملی ما بایستد.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here