پرده پوشی بر فجایع دردناک معدن یورت آزادشهر، یکسال پس از وقوع ریزش معدن که منجر به مرگ ۴۳کارگر ستمدیده و مجروح شدن بیش از ۴۰۰کارگر دیگر شد

6

روز پنچشنبه یکسال از فاجعه دردناک انفجار معدن یورت آزاد شهر که به مرگ ۴۳ کارگر ستمدیده و مجروح شدن بیش از ۴۰۰ کارگر دیگر منجر شد، مثل بسیاری از فجایع دیگر در سکوت و پرده پوشی کامل رژیم آخوندی که عامل بنیادین این گونه فجایع تلخ است، گذشت. 

انفجار معدن زمستان یورت آزاد شهر در ۱۳ اردیبهشت سال ۹۶ بزرگترین حادثه از نوع خود در معادن ایران بود. دو هفته قبل از انفجار معدن کاران بارها به کارگزاران رژیم و صاحبان معدن تذکر داده بودند که وضعیت معدن استاندارد نیست و گاز نشتی دارد، اما آنها به کارگران گفته بودند، اگر کار نمی‌کنید می‌توانید بروید.

حادثه ای که براحتی قابل پیشگیری بود بوقوع پیوست و ۴۳ خانواده را بی سرپرست کرد. 

رژیم ضد کارگری آخوندی به طرق مختلف سعی کرد که این حادثه را به گردن کارگران بیاندازد اما آنها استاندار و وزرای رژیم با فریادها و اعتراضاتشان رسوا کردند.

کارگران مصیبت دیده و خانواده‌های آنها حتی خود روحانی جنایتکار را که برای فریبکاری و فرونشاندن خشم آنها به معدن آمده بود مورد اعتراض شدید قرار دادند.

در زمان حادثه اعضای مجلس آخوندی به گوشه‌هایی از فجاعی که در معادن ایران میگذرد اعتراف کردند:

علیرضا ابراهیمی مجلس ارتجاع ۱۹ اردیبهشت۹۶:

«در معدنی که با عمق ۱۸۰۰ متری کار میکردند که نه تهویه هوایی بود نه کپسول اکسیژن مناسبی نه بیمه ای در این تونل هواسازی نبود گاز سنج‌ها کامل نبوده و یا غیر فعال بوده است، قرارداد سفید امضا میکردند، حق اعتراض نداشتند که اگر اعتراضی میداشتند اخراج میشدند، از هیچگونه امکانات رفاهی، خود و خانواده شان بهره ای نداشتند…»

ستم و سرکوب کارگزاران رٰژیم پس از فاجعه معدن زمستان یورت ادامه یافت. یک رسانه رژیم نوشت:‌ «بعد از این حادثه برخی از کارگران معدن که نسبت به پرداخت نشدن حقوقشان و مسائل دیگر معدن، معترض بودند، اخراج شده‌اند.»

معدن‌چیان معدن زمستان یورت هم می‌گویند: «حقوق و مزایای آنها همچنان با تاخیر پرداخت می‌شود.»

هچنین خانواده کارگران جان باخته در این معدن می‌گویند: «مبلغ مستمری ماهانه‌ای که دریافت می‌کنند کافی نیست و در پرداخت حق بیمه نیز ابهاماتی وجود دارد.»

با اینکه رئیس کل دادگستری گلستان می‌گوید کمیته حقیقت یاب حادثه معدن زمستان یورت، پیمانکار و برخی دستگاه‌ها را مقصران این حادثه اعلام کرده است اما خبری از این محاکمه نیست و پس از گذشت یکسال محاکمه مقصر یا مقصران این حادثه نیز خواسته دیگر خانواده قربانیان است.

معدن‌چیان معدن زمستان یورت هم می‌گویند: «حقوق و مزایای آنها همچنان با تاخیر پرداخت می‌شود.»

در روزی که یکسال از این مصیبت جانگداز می‌گذرد خانواده معدنچیانی که سرپرست خود را از دست داده بودند با شاخه گلی در ورودی معدن جمع شدند تا یاد عزیزانشان را گرامی‌بدارند، اما حتی یکی از ایادی دون پایه رژیم نیز در این مراسم حضور نیافت.

یکی از خانواده معدنچیان که نمی‌خواست نامش عنوان شود گفت: «مسؤولان می‌توانستند امروز در کنار خانواده معدنچیان قرار بگیرند و یاد و خاطره جان‌باختگان معدن را گرامی‌بدارند.» وی به وحشت کارگزاران رژیم از خشم فروخورده خانواده‌ها و کارگران این معدن اشاره میکند و می‌گوید:‌.

«عدم حضور مسئولان را در این مراسم دلیلی بر قصورمشخص آنها در این حادثه است: هر یک از خانواده‌ها به شکل جداگانه برای عزیزان خود که در حادثه معدن یورت آزادشهر جان‌باخته بودند مراسم برگزار کرد و مسؤولان با بهانه‌تراشی و ترس از آشوب، مانع برگزاری مراسمی متمرکز برای معدنچیان شدند.»

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here