پاریس ۱۰تیر ۱۳۹۶ (اول ژو‌ئیه ۲۰۱۷) : گردهمایی بزرگ مقاومت ایران، سخنرانی ژنرال جک کین

195

ژنرال جک کین – معاون پیشین ستاد مشترک نیروی زمینی آمریکا درگردهمایی بزرگ مقاومت در پاریس

خیلی ممنون از شما سپاسگزارم. من جک کین در شهر نیویورک آمریکا بزرگ شدم. من به‌مدت تقریباً ۳۸سال یک نظامی بودم و در ده سال گذشته به ارتش ایالات متحده کمک کرده‌ام. من هیچ‌گاه با گروهی نبوده‌ام که دارای چنین تمرکز منحصربه‌فرد و فوق‌العاده‌ای که شما دارید بوده باشد. من افتخار می‌کنم که امروز در میان شما هستم. ما امروز به‌عنوان افرادی گردهم آمده‌ایم که به آزادی و رهایی احترام می‌گذارد با یک آرمان و فقط یک آرمان برای آزاد کردن ایران.

از سال ۱۹۸۰، آخوندها اهداف استراتژیک خود را هر ساله اعلام کرده‌اند: گسترش انقلاب اسلامی در سرتاسر منطقه در هشت سال گذشته، من معتقدم پرزیدنت اوباما اشتباهات استراتژیک بسیاری را بر اساس پیش فرض های غلط انجام داد تا تأثیر عمیقی بر خاورمیانه داشته باشد. یکی از این فرضها این بود که اگر ایالات متحده از خاورمیانه عقب‌نشینی کند ما هنوز می‌توانستیم افراط‌گرایی اسلامی را مهار کنیم؛ ثانیاً ، این‌که اگر ما وارد یک قرارداد هسته‌یی با ایران شویم، چنین چیزی رژیم ایران را بر می‌انگیزد که تعدی و این میزان از رفتار شریرانه‌اش را متوقف سازد. دو اشتباه فاحش. یک دهه قبل مرگ و میر ناشی از افراط‌گرایی اسلامی ۳ تا ۵هزار بود، در حال حاضر این عدد سالانه ۳۰هزار است. این عدد را با احتیاط می‌گویم. رژیم ایران در حال پیشروی در منطقه است در حالی‌که مورد تشویق و تأمین مالی توسط قرارداد هسته‌یی قرار گرفته است. اشتباه نکنید، رژیم ایران در حال ایجاد یک پل زمینی از ایران به عراق به سوریه تا لبنان و تا دریای مدیترانه است؛ این هدف شماره یک استراتژیک آنهاست. به همین دلیل است که رژیم ایران به سرعت به سوریه می‌رود تا مزدور خود یعنی رژیم اسد را سرپا نگه دارد. واقعیتها اینهاست: ژنرال‌های رژیم ایران جنگ داخلی را به‌جای رژیم سوریه هدایت می‌کنند، آنها حملات زمینی را هدایت می‌کنند، آنها استفاده از نیروی هوایی سوریه را هدایت می‌کنند و استفاده از نیروی هوایی روسیه در حمایت از عملیات زمینی را انتخاب می‌کنند؛ آنها بزرگترین نیروهای زمینی را بر روی زمین تشکیل می‌دهند، ژنرال‌هایشان آنها را بر روی زمین هدایت می‌کنند و تلفات نسبتاً قابل ملاحظه‌ای در حد هزاران نفر داشته‌اند و تعدادی از ژنرال هایشان نیز کشته شده‌اند. تشکیلات آنها متشکل از حزب‌الله است با بیش از ۱۰هزار شبه‌نظامی شیعه عراقی است، نیروی قدس، سپاه پاسداران و همچنین در مقیاس محدود تیپ های متعارف وارد کرده‌اند که تلفات بالایی داده و مجبور به ترک صحنه شده‌اند. آنها این جنگ را در سوریه اداره می‌کنند این واقعیت صحنه است. این به‌خاطر این واقعیت است که رهبران در اروپا و همچنین همان رهبری بی‌کفایتی است که ایالات متحده داشت و موقعی که ما این فرصت را برای انجام آنچه اعراب سنی از ما خواستند که به این مبارزه علیه اسد بپیوندیم و ما گفتیم نه، و نتایج آن قابل پیش‌بینی است. سیاستهای اوباما برای کند کردن و عدم تعامل به‌صورت یک قرارداد هسته‌یی غیرمسئولانه، منجر به انتخاب ریاست‌جمهوری جدید آمریکا شده است که هیچ تجربه سیاسی نداشت، ولی با مردم آمریکا با حمایت از مردم گرایی آمریکایی سخن گفت. او انتخاب شد زیرا مردم در مورد آنچه که در داخل آمریکا اتفاق می‌افتاد احساس بدی داشتند و همچنین احساس بدی داشتند در مورد آنچه آمریکا در خارج از آمریکا انجام می‌داد. ده روز پس از آن که ترامپ وارد کاخ سفید شد، حاکمان ایران او را آزمایش می‌کنند، آنها اقدام به آزمایشات موشکی بالستیک می‌کنند که ناقض قطعنامه سازمان ملل‌متحد بود. ترامپ دست روی دست نمی‌گذارد، او اقدام به مشتی لفاظی نمی‌کند، او بلافاصله اقدام به مقابله با رژیم می‌کند، رژیم را تحریم می‌کند، و به آنها می‌گوید در صورت رفتار تجاوزگرانه و شریرانه بیشتر توسط رژیم شما، فراتر از آزمایش موشکی، ما با شما مقابله خواهیم کرد. این یک رئیس‌جمهور جدید و یک دولت متفاوت در آمریکا است و آمریکایی‌های دیگر نیز با شما در این مورد صحبت کردند. از نظر من این یک چیز خوب است.

درست چند هفته پیش رئیس‌جمهور ترامپ شروع اجرای سیاست خارجی‌اش را نشان داد. ما مطمئن نیستیم که استراتژی کلی او چه چیزی است چون او آن را مکتوب نکرده است، ولی دارند آن را مکتوب می‌کنند. ولی آنچه ما می‌دانیم این است که او یک تیم امنیتی بسیار قوی در اطراف خودش دارد.

او چند هفته پیش به خاورمیانه رفت و یک سفر تاریخی داشت. این چیزی است که آن را تاریخی ساخته است: او ۵۵رهبر از کل منطقه را داشت که در مقابلش در ریاض نشسته بود، زمانی که او ایستاد و این را گفت و این تقریباً یک نقل‌قول است: تهدید استراتژیک شماره یک برای شما و مردم شما و این منطقه رژیم ایران است. بسیاری از ما چندین سال است که در مورد یک ناتو عربی صحبت کرده‌ایم و او درباره این موضوع شروع به صحبت کرد. او گفت که ما باید با هم شریک شویم، باید با هم در برابر این رژیم شرور با اتحاد ایستادگی کنیم.

بنابراین، در نتیجه‌گیری این من را به دو ملاحظه رسانده است، یکی این‌که من امیدوار و خوش‌بین هستم به دو دلیل: یکی مقاومت است که رو به گسترش است نه تنها در اندازه و مقیاس بلکه در عزم، فداکاری و اعتقادات و این مدیون شما و همه دیگرانی است که بخشی از این جنبش هستند. و دوم دولت ایالات متحده است که قبلاً نیروی قدس را یک سازمان تروریستی خارجی اعلام کرده است. من به‌عنوان یک واقعیت می‌دانم که این موضوع در حال بررسی است و من فکر می‌کنم که در نهایت رخ خواهد داد که دولت ترامپ سپاه پاسداران را یک سازمان تروریستی اعلام خواهد کرد. دولت ایالات دیگر با رژیم ایران مماشات نخواهد کرد بلکه با رژیم ایران مقابله خواهد کرد. دولت ایالات متحده اجازه نخواهد داد که رژیم ایران سلاح های هسته‌یی با موشکهای بالستیک داشته باشد، چیزی که نه فقط تهدیدی برای منطقه است بلکه تهدیدی برای صلح جهانی است. دولت ایالات متحده می‌داند که رژیم ایران در حالی که باید با آن مقابله شود قادر به تغییر اساسی نیست. دولت ایالات متحده می‌داند رژیم ایران تا اعماقش خبیث است، دولت ایالات متحده، از نظر من، از مردم ایران برای تغییر رژیم حمایت خواهد کرد. ایران آزاد، ایران آزاد و خدا شما را حفظ کند.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here