سايت ايران افشاگر، دربرگيرنده اخبار، مقالات و افشاگري ها مقاومت ايران

پارلمان اروپا، اجلاس گروه دوستان ایران آزاد در آستانه روز جهانی علیه اعدام

0 26

پارلمان اروپا- استراسبورگ،اجلاس گروه دوستان ایران آزاد، در آستانه روز جهانی علیه اعدام

محکومیت موج اعدام‌ها و نقض حقوق بشر، توسط دیکتاتوری آخوندی، همبستگی با قیام سراسری مردم ایران

استقبال از اقدام فرانسه علیه اطلاعات آخوندی، به‌خاطر توطئه تروریستی علیه گردهمایی پاریس و حکم دادگاه آلمان برای استرداد اسدالله اسدی دیپلمات‌تروریست رژیم به بلژیک

بیانیه گروه پارلمانی دوستان ایران آزاد: اقدام فرانسه در مسدود کردن دارایی اطلاعات آخوندها باید الگویی برای سایر دولت‌های اتحادیه اروپا باشد

پارلمان اروپا، اجلاس گروه دوستان ایران آزاد در آستانه روز جهانی علیه اعدام

در آستانه روز جهانی علیه اعدام در دهم اکتبر، گروه دوستان ایران آزاد در پارلمان اروپا جلسه‌یی را به ریاست ژرار دوپره رئیس این گروه پارلمانی در استراسبورگ با حضور نمایندگان این پارلمان از گروه‌های مختلف سیاسی، برگزار کرد و با صدور بیانیه‌یی موج اعدام‌ها و نقض حقوق‌بشر و اقدامات تروریستی حکومت آخوندی را محکوم کرد.

دکتر آلخو ویدال کوادراس، نایب‌رئیس پیشین پارلمان اروپا و رئیس کمیته بین‌المللی در جستجوی عدالت و محمد محدثین مسئول کمیسیون خارجه شورای ملی مقاومت ایران به‌عنوان سخنرانان میهمان به این اجلاس دعوت شده بودند.

در بیانیه‌ای که درباره این جلسه صادر شده، گروه دوستان آزاد ایران در پارلمان اروپا توطئه تروریستی رژیم علیه گردهمایی مقاومت در پاریس را محکوم و اعلام کرد: اقدام فرانسه در تاریخ ۲ اکتبر ۲۰۱۸ برای مسدود کردن دارایی رژیم ایران دلگرم‌کننده است و باید الگویی برای اتحادیه اروپا و سایر دولت‌های اروپایی باشد.

قانون‌گذاران اروپایی از اتحادیه اروپا و کشورهای عضو این اتحادیه خواستند تا روابط اقتصادی و سیاسی با رژیم تهران را مشروط به پایان‌دادن به اعدام‌ها، بهبود بنیادی وضعیت حقوق بشر و حقوق زنان و پایان‌دادن به تروریسم کنند و تأکید کردند که اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن باید اقدامات مؤثری برای مقابله با طرح‌های تروریستی رژیم تهران به‌عمل آورند.

این بیانیه هم‌چنین درباره جایگاه مقاومت سازمانیافته به‌عنوان جایگزین سیاسی دیکتاتوری حاکم خاطرنشان می‌کند: طرح ۱۰ ماده‌یی ارائه‌شده توسط خانم مریم رجوی که از حمایت‌های بسیاری هم در پارلمان اروپا برخوردار است، خواستار دموکراسی پارلمانی، جدایی دین از دولت، برابری حقوق زنان، تضمین حقوق اقلیت‌های قومی و مذهبی و پایان‌دادن به حکم اعدام است.

ژرار دوپره رئیس گروه دوستان ایران آزاد در پارلمان اروپا، در آغاز اجلاس استراسبورگ گفت:

«همکاران عزیز، دوستان عزیز

بخاطر شرکتتان در جلسه دوستان ایران آزاد در پارلمان اروپا در استراسبورگ، خیلی متشکرم.

جلسه امروز در حالی برگزار می‌شود که چند روز دیگر، روز جهانی علیه اعدام گرامی داشته می‌شود. در حال حاضر ایران دارای بالاترین تعداد اعدام به نسبت جمعیت در جهان است. سی سال پیش، سی هزار زندانی سیاسی توسط رژیم ملایان اعدام شدند. اغلب اعدام شدگان به اپوزیسیون، سازمان مجاهدین خلق ایران تعلق داشتند. هیچیک از جنایتکارانی که مسئول این جنایت علیه بشریت بودند به دادگاه نرفته‌اند. در واقع بسیاری از آنها مناصب بالایی در رژیم ایران دارند. در کابینه رئیس جمهور به اصطلاح مدره، روحانی، وزیر دادگستری یک عضو کلیدی هیأت مرگ در جنوب ایران در سال ۱۹۸۸ بود که دستور بسیاری از آن اعدام‌ها را صادر کرد. از این رو ما بسیار نگران نقض حقوق بشر در ایران هستیم. مطمئنم که همکارانم امروز بعد از من در رابطه با این نگرانی صحبت خواهند کرد.

علاوه بر این تروریسم رژیم ایران بسیار آزار دهنده است. معمولاً بسیاری از ما در گردهمایی سالانه مقاومت ایران در ژوئن یا ژوئیه شرکت می‌کنیم. این یکی از بزرگترین جلساتی است که من در آن شرکت کرده‌ام.»

ژرار دوپره سپس با اشاره به دستگیری تروریست‌های دست‌اندرکار توطئه سوءقصد علیه گردهمایی مقاومت در پاریس از جمله دیپلمات تروریست حکومت آخوندی اسدالله اسدی و تصمیم دادگاه آلمان برای تسلیم کردن وی به قضائیه بلژیک جهت محاکمه و قرار گرفتن درمقابل عدالت و اظهارات منبع دیپلوماتیک فرانسه در روزدوم اکتبر ۲۰۱۸مبنی براین که دستور این عملیات تروریستی توسط معاون وزارت اطلاعات سعید هاشمی مقدم صادر شده بود گفت:

«اکنون ما می‌دانیم که این رژیم تصمیم گرفت که تروریسم را به خاک اروپا صادر کند. در برابر چنین تهاجمات غیرقابل قبولی، بسیار آزرده خاطرم که دولت‌های عضو اتحادیه اروپا به امید مدراسیون به رفتار مهربانانه خود با این رژیم وحشی ادامه می‌دهند. برای ما روشن است که رژیم ایران یک حاکمیت دمکراتیک نیست. به عکس یک دیکتاتوری مذهبی است. ما باید در جانب مردم ایران باشیم و نه ملاها. ما باید از اپوزیسیون دمکراتیک برای یک تغییر بنیادین سیاسی در ایران حمایت کنیم. ما باید به دولت‌های اروپایی خود و به اتحادیه اروپا بگوییم که هر نوع توسعه روابط با ایران باید مشروط به توقف اعدام‌ها و پیشرفت در زمینه حقوق بشر و حقوق زنان باشد. ما همچنین باید به رژیم ایران بگوییم که هر اقدام تروریستی در اروپا مطلقاً غیرقابل قبول است و عواقب جدی خواهد داشت.

بسیار متشکرم.»

روزا توماسیچ – نماینده پارلمان اروپا از کرواسی

سخنران بعدی این جلسه روزا توماسیچ نماینده پارلمان اروپا از کرواسی، با اشاره به نزدیک‌شدن روز جهانی علیه حکم اعدام و با تأکید بر این‌که دیکتاتوری آخوندی رکورددار اعدام به نسبت جمعیت در جهان است، گفت:

«طبق گزارش عفو بین‌الملل بیش از نیمی از اعدام‌های ثبت‌شده در جهان در سال گذشته (میلادی) در ایران انجام شده‌اند.

من فکر می‌کنم که این آمار به تنهایی باید زنگ خطری برای اتحادیه اروپا در روابط با (رژیم) ایران باشد.»

وی سپس با تأکید بر این‌که رژیم آخوندی از پول‌های ناشی از رفع تحریم‌ها تحت توافق اتمی در راستای سرکوب و مقاصد خودش استفاده کرده است به قیام سراسری مردم ایران اشاره کرد، و افزود:

«واضح است که این رژیم وارد فاز نهایی خودش شده و توسط مردم ایران سرنگون خواهد شد.»

روزا توماسیچ هم چنین به نقش مقاومت سازمانیافته و آلترناتیو دموکراتیک برای تحقق جامعه یی براساس آزادی و برابری زن مرد پرداخت و تاکید کرد:

«این جنبشی است که ما باید از آن به‌عنوان آلترناتیوی که فداکاری بسیاری برای آزادی کشورش کرده است حمایت کنیم.»

در ادامه جلسه استراسبورگ آنتئا مک‌اینتایر نایب‌رئیس حزب محافظه‌کار انگلستان، به استمرار موج اعدام‌ها توسط رژیم ولایت فقیه در دوران آخوند روحانی اشاره کرد و درباره سراب میانه‌روی و سیاست استمالت از حاکمیت آخوندی، گفت: «این (سیاست) بسیار ساده‌لوحانه است و به‌وضوح شکست خورده است؛ در واقع در کابینه روحانی ما با یک وزیر دادگستری روبرو هستیم که در جریان قتل عام سال ۱۹۸۸، عضو هیأت مرگ در شهر اهواز بوده است. ما هم‌چنین با یک دیپلمات (رژیم ایران) روبرو هستیم که با ظریف کار می‌کند و در آلمان به‌جرم تلاش برای بمب‌گذاری در گردهمایی سالانه شورای ملی مقاومت ایران در پاریس در تاریخ ۳۰ ژوئن دستگیر شده است و قرار است او جهت روبرو شدن با عدالت به دولت بلژیک تحویل داده شود؛ چگونه امکان دارد که بتوان مناسبات عادی با این افراد تحت چنین رژیمی را توجیه کرد؟»

آنتئا مک‌اینتایر درباره استمرار خیزش‌های مردم ایران گفت:

آنتئا مک‌اینتایر – نماینده پارلمان اروپا، نایب‌رئیس حزب محافظه‌کار انگلستان:

«بگذارید به شرایط داخل ایران نگاه کنیم، شهرهای ایران کانون اصلی تظاهرات ضد رژیم بوده‌اند، فضای اجتماعی متحول است و خواسته مردم ایران، تغییر رژیم است. بنابراین هم‌چنان‌که شرایط اقتصادی بدتر می‌شود، قطعاً ما شاهد اعتراضات بیشتری خواهیم بود؛ به‌خصوص توسط نسل جوانی که بیش از این آخوندهای مرتجع و سرکوبگر را تحمل نمی‌کنند، زمان برای تغییر نزدیک است، دولت‌های اروپایی و اتحادیه اروپا باید به آینده نگاه کنند، آنها باید شورای ملی مقاومت را به‌رسمیت بشناسند»

پال شاکی – نماینده پارلمان اروپا از اسلوواکی

پال شاکی نماینده پارلمان اروپا از اسلوواکی سخنانش را با تأکید بر حمایت از مقاومت ایران آغاز کرد، و گفت:

«ما در سی‌امین سالگرد کشتار جمعی ۳۰ هزار زندانی سیاسی در ایران هستیم که اکثر آنان از سازمان مجاهدین خلق ایران بوده‌اند.

انسان‌هایی که آزادی می‌خواستند ولی بعد از فتوای خمینی به‌قتل رسیدند. حال بعد از سه دهه ما مردم شجاع ایران را می‌بینیم که یک‌بار دیگر برای آزادی و دموکراسی به پا می‌خیزند. این اعتراضات برای تغییر به‌سوی دموکراسی در ایران به ما امید می‌بخشند.

شعارهای این تظاهرات و عکس‌العمل مقامات (رژیم) نشان می‌دهند که هیچ مدره‌یی در این رژیم وجود ندارد».

وی با یاد آوری دیدارها و سخنرانی‌های رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت در کنفرانس‌های پارلمان اروپا گفت:

حمایت‌های زیادی برای او و جنبشی که او رهبری می‌کند به‌خاطر تمامی فداکاری‌هایی که آنها برای آزادی کشورشان از خود نشان داده‌اند وجود دارد.»

ریچارد چارنسکی – نماینده پارلمان اروپا از لهستان

ریچارد چارنسکی نماینده پارلمان اروپا از لهستان در سخنان خود ضمن اشاره به فعالیت‌های گروه دوستان ایران آزاد در پارلمان اروپا طی چندین سال اخیر، از جمله اقدامات دکتر آلخو ویدال کوادراس در حمایت از مقاومت مردم ایران علیه رژیم آخوندی، گفت:

به‌نظرم اکنون زمان ویژه‌ای برای ما دوستان ایران آزاد در پارلمان اروپا است.

این بار (وضعیت) به‌کلی متفاوت است. ما فرصت خوبی داریم تا نشان بدهیم که پیام ما به مدت طولانی، از سال ۲۰۰۴ تاکنون فی‌الواقع درست بوده است.

ما باید به تلاش‌ها و کار خود ادامه بدهیم

همبستگی عمیق ما با دوستانمان در سازمان مجاهدین خلق ایران و با خانم رجوی همواره وجود داشته است. اما اکنون شرایط برای فعالیت ما بسیار بهتر است.

بئاتریس بسرا – معاون کمیسیون حقوق بشر پارلمان اروپا از اسپانیا

بئاتریس بسرا معاون کمیسیون حقوق بشر پارلمان اروپا از اسپانیا، در شروع سخنان خود اعدام زینب سکانوند توسط رژیم آخوندی را محکوم کرد، و گفت:

«زینب هشتاد و چهارمین زنی است که تحت حکومت روحانی اعدام شده است. او در زمان اعدام فقط ۲۴ سال سن داشت. زینب در زمان جرم انتسابی نوجوان بود و زیر ۱۸ سال سن داشت. قوانین بین‌المللی اعدام نوجوانان را ممنوع کرده‌اند.

(البته) این یک تک‌مورد نیست. بیش از ۳۰ نفر در ماه سپتامبر (توسط رژیم ایران) به‌دار آویخته شده‌اند. روحانی هیچ‌گاه حتی سعی نکرده است که اعدامی را متوقف کند. برعکس او از اعدام تحت عنوان قانون خدایی دفاع کرده است.»

بئاتریس بسرا تأکید کرد:

«مردم ایران این رژیم را نمی‌خواهند. آنها با پذیرش ریسک‌های بسیار، دست به تظاهرات در خیابان‌ها زده‌اند. هزاران نفر دستگیر شده‌اند. رژیم به نقش مجاهدین خلق و جنبش تحت رهبری خانم مریم رجوی به‌عنوان اپوزیسیون اصلی اعتراف کرده که بسیاری از این اعتراضات و اعتصابات را سازماندهی می‌کند. ما باید از این اپوزیسیون به‌عنوان آلترناتیو این حکومت مذهبی حمایت کنیم. به‌عنوان معاونت این کمیسیون و به‌عنوان عضو کمیسیون زنان، من تمام تلاشم را برای مبارزه در این راه و مبارزه برای مردم ایران و به‌خصوص برای زنان که سختی‌های بسیاری را تحمل کرده‌اند، به‌عمل خواهم آورد.»

ایوان استفانک نماینده پارلمان اروپا از اسلوواکی

ایوان استفانک نماینده پارلمان اروپا از اسلوواکی در سخنرانی خود در اجلاس استراسبورگ، تأکید کرد:

«رفتار ما با ایران باید بعنوان کشوری باشد که تحت دیکتاتوری است و جایی است که حقوق بشر به‌شکل وحشیانه‌یی سرکوب می‌شود. بنابراین بسیار مهم است که اطلاعات صحیحی داشته باشیم من از رهبری خانم رجوی و همه همکارانشان قدردانی می‌کنم؛ چرا که کاملاً اطمینان دارم که این تلاش به نتیجه می‌رسد. رژیم ایران پیوسته شکننده‌تر می‌شود و پیوسته در انزوای بیشتری قرار می‌گیرد؛ مهم است که به این تلاش ادامه داده شود. مایلم به همه همکاران از جنبش ایران آزاد اطمینان خاطر بدهم که ما در طرف شما قرار داریم.»

ادامه دارد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.