سايت ايران افشاگر، دربرگيرنده اخبار، مقالات و افشاگري ها مقاومت ايران

وزیر کشور پس از اخراج دیپلمات تروریست‌های آخوندها: آلبانی امروز از دیروز امن‌تر است

0 30

مصاحبه وزیر کشور آلبانی در باره اخراج سفیر رژیم و اخراج رئیس ایستگاه وزارت اطلاعات: آلبانی امروز از دیروز امن تر است، رژیم ایران به عنوان حامی اصلی تروریسم در دنیا شناخته شده استمجاهدین در سایر کشورها هم در معرض تهدید بوده‌اند این یک شیوه است که ماموران امنیتی(رژیم ایران)
در پوش دیپلمات عمل میکنند

ما مجاهدین را خطر و تهدیدی برای امنیت آلبانی تلقی نمی‌کنیم این موضع دولت و پلیس آلبانی و مقامات امنیتی است. دیدگاه ما نسبت به مجاهدین بطور کامل، عاری از هرگونه تعصب است. آنها دوستانی هستند که برای اقامت در آلبانی به آنها خوشامد گفته شده و ربطی به فعالیت سیاسی آنها ندارد

ویژن پلاس: نه تنها در این سی سال بلکه اولین بار است که دولت آلبانی یک سفیر اول را از آلبانی اخراج میکند

تلویزیون ویژن پلاس آلبانی برنامه ری‌آل استوری- ۲۹آذر ۹۷

خبرنگار: مایلم از اخراج یک سفیر خارجی از آلبانی شروع کنم. ما درمورد سفیر جمهوری اسلامی ایران وهمچنین، در حالیکه هنوز بطور رسمی تأیید نشده، از اخراج یکی از رهبران سرویس مخفی امنیتی وابسته به سفارت ایران صحبت میکنیم.

دولت آلبانی، دولت شما، امروز مستقیماً توسط رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ تبریک گفته شد، روز قبل جان بولتون مشاور امنیت ملی، به این عمل درود فرستاد و همچنین مایک پمپئو، که در تقدیرش از همراهی آلبانی با ایالات متحده در موضع قوی علیه رژیم ملاها در تهران، بسیار سخاوتمند بود.

حقیقت در مورد اخراج این سفیر چیست؟ که نه تنها در طی این سی سال تا انجاییکه من میدانم اولین بار است که دولت آلبانی یک سفیر اول را از آلبانی اخراج میکند؟

ساندر لِشی وزیر کشور البانی: این خبر در حال حاضر بطور گسترده پخش و علنی شده است. معلوم شده است که دو دیپلمات سفارت ایران به دلایلی که علنی و منتشر شده است، اخراج می‌شوند: به دلایل امنیت ملی.

این موضوع توجه زیادی را از جانب رئیس جمهور ترامپ، وزیر امور خارجه پومپئو و بولتون مشاور امنیت ملی، به خود جلب کرده است.

این بدان معنی است که این تصمیم بسیار مهمی است که دولت آلبانی در جهت منافع خود و امنیت ملی این کشور گرفته است.

می‌دانید که ما مسؤلیت پذیرفته ایم که که به تعداد قابل توجهی از شهروندان ایرانی که در عراق در معرض خطر فوری قرار داشتند پناه بدهیم.

آلبانی این شهروندان ایرانی را به دلائل بشردوستانه در اینجا پذیرفته تا برای آنها پناهگاه و امنیت تأمین کند. اما همچنین شناخته شده است که این شهروندان ایرانی بخشی از مقاومت ایران هستند. این واقعیت منجر به این شده است که بخشی از منازعه بین مقاومت ایران و دولت ایران به آلبانی آورده شود. این بدان معنی است که در حال حاضر خطرات بیشتری وجود دارد که این تنش یا درگیری بین طرفین به نحوی به اینجا منتقل شود. برای جلوگیری از همین خطرات است که دولت آلبانی چنین تصمیمی گرفته که برای عموم مردم شناخته شده است.

خبرنگار: وقتی که شما این را به این صورت میگوئید، متوجه میشویم که سفیر ایران شخص اصلی و مسئول بالقوهٔ افزایش خطرات این درگیری‌ها است. وقتی شما به عنوان یک دولت به نقطه ای رسیده اید که سفیر را اخراج کنید، این بدان معنی است که این موضوع، صرفاً تخمین و ارزیابی نیست، بلکه در مورد حقایق است، آیا من درست میگویم؟ ما در مورد تلاش‌های واقعی برای سازماندهی حوادث، درگیری‌ها، حملات و اقدامات تروریستی صحبت می‌کنیم، آیا درست است؟

وزیر کشور: البته، همه چیز، خوب یا بد که از سفارتخانه‌ها می‌آید، مربوط به سفیر است که سرپرست هر هیأت دیپلماتیک است. در این مورد، سفیر بخش مهمی از همه نگرانی‌هایی است که دولت آلبانی و همکاران بین المللی ما دارند. من از شما می‌خواهم تا درک کنید که وقتی ما درمورد مسائل امنیت ملی صحبت می‌کنیم، من نمی‌توانم واقعیت‌هایی را علنی کنم که ممکن است جالب توجه ولی برای ما زیانبار باشند.

خبرنگار: این به این معنی است که روند تحقیق در حال انجام است؟

وزیر کشور: البته، هیچ تصمیمی توسط یک دولت مسئول از جمله آلبانی نمی‌تواند براساس نظرات یا اتهامات باشد. این بر اساس شواهدِ قطعی مربوط به تهدیدهای بالقوه برای امنیت کشور است.

خبرنگار: بنابراین، ما صرفا در مورد توطئه علیه مجاهدین خلق صحبت نمیکنیم، بلکه همچنین در مورد تهدید علیه امنیت ملی و علیه شهروندان آلبانی صحبت میکنیم، درست است؟

وزیر کشور: از آنجا که مجاهدین خلق در اینجا هستند، آنها به لحاظ امنیت، تحت حفاظت و مسئولیت کشور ما هستند. البته، ورود آنها به آلبانی خطر خاصی را به همراه دارد، زیرا آنها مورد تهدید بوده‌اند و همچنان ادامه دارد. حقایق شناخته شده و علنی شده در این باره وجود دارد.

خبرنگار: از اصرارم برای سؤال از شما عذر میخواهم. من پاسخ‌های ملاحظه کارانه شما را درک می‌کنم، اما لطفا سوالات من را نیز درک کنید. در مورد فرد دوم… آیا او واقعا به سرویس مخفی ایران وابسته است و برای آنها تحت پوش یک دیپلمات در اینجا در تیرانا کار می‌کند؟

وزیر کشور: من فقط در این حد میتوانم بگویم که با این تصمیم،‌ دولت آلبانی به امنیت کشور کمک کرده است و امنیت ما، امروز بهتر از دیروز است.

خبرنگار: این موضوع می‌بایست یک موضع بسیار مهمی بوده باشد که چنین واکنشی‌های بزرگی را داشته و حتی رئیس جمهور آمریکا… درست است؟

وزیر کشور: اگر شما وقایع اخیر در اروپا را دنبال کرده باشید، وقایع مشابهی در سایر کشورهای اروپایی وجود داشته که مجاهدین در آن کشورها توسط سرویس‌های امنیتی رژیم ایران مورد تهدید قرار گرفته‌اند.

خبرنگار: من امسال در پاریس در مراسم آنها بودم که رهبر آنها،‌ خانم رجوی نیز حضور داشت و تهدید به حمله شده بود. اگر اشتباه نکنم دو دیپلمات ایرانی در اتریش دستگیر شدند. آیا رابطه ای بین این وقایع وجود دارد؟

وزیر کشور: من نمیتوانم در مورد رابطه آنها با یکدیگر صحبت کنم ولی نشانه‌های مشابه در اتفاقات مختلف که در اروپا اتفاق افتاده وجود دارد که به این موضوع ربط پیدا میکند،یعنی به مجاهدین.

بنابراین ما نشانه‌هایی داریم که اعضا سرویس‌های امنیتی، تحت پوش دیپلماتیک، به انجام کارهایی علیه امنیت کشورهای مشخصی دست زده‌اند. آلبانی نیز در همین چارچوب برای ممانعت از اینگونه اقدامات و برای حفاظت از امنیت خودش،‌ دست به اقداماتی زد که دیروز اعلام شد.

خبرنگار: آیا این اقدامات تجسسی در رابطه با موضوعات امنیتی، شامل مجاهدین هم میشود؟ یک کانال انگلیسی،‌ کانال ۴ چند ماه قبل یک گزارشی پخش کرد که در آن با توجه به تاریخچه مجاهدین بعنوان یک جنبش مسلحانه، به نقل از پلیس آلبانی گفته شده بود آنها ریسک کارهای خشونت بار دارند. هر چند که من به کمپ آنها رفتم و میتوانم تأیید کنم که آنها اکنون در یک مکان صرفاً پناهندگی و به دلایلی انساندوستانه در آنجا هستند و البته شما بهتر از من میدانید. آنها همچنین از طریق رسانه‌های اجتماعی و وبلاگ و اینترنت با رژیم ایران مقابله میکنند. اما ما به آنها خوشامد گفته ایم.

آیا مقامات آلبانی در آماده باش هستند که کل این چشم‌انداز درگیری داخلی ایرانی را که به آلبانی منتقل شده، نظارت کنند؟

وزیر کشور: مجاهدین بدلایل انسانی در آلبانی پذیرفته شده‌اند تا به آنها حفاظتی داده شود که در محل قبلی از آن برخودار نبودند.

بنابراین آنها بدلایل انسانی پذیرفته شدند و نه سیاسی. دولت آلبانی هیچ برنامه سیاسی در مورد آنها نداشت…این سنت برجسته مردم آلبانی از زمان جنگ جهانی دوم بوده است.

اما امروز ما مجاهدین را بعنوان یک ریسک و یا تهدید برای امنیت مان تلقی نمیکنیم والا آنها را در آلبانی قبول نمیکردیم. این موضع دولت آلبانی است،‌ همچنین موضع پلیس آلبانی و سایر مقامات امنیتی. آنها نیازمند حمایت وحفاظت و امنیتی هستند که از طرف ما داده میشود. دیدگاه ما نسبت به آنها بطور کامل عاری از هرگونه تعصب است. آنها دوستانی هستند که نه برای فعالیت‌های سیاسی‌شان بلکه برای زندگی در البانی به آنها خوشامد گفته شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.