وزیرخارجه جدید امریکا رژیم آخوندی را «بزرگ‌ترین حکومت حامی تروریسم در جهان» نامید

6
مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا در کنفرانس مشترک

مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا در کنفرانس مشترک مطبوعاتی با وزیر خارجه عربستان در ریاض، رژیم آخوندی را بزرگ‌ترین حکومت حامی تروریسم در جهان نامید و گفت: (رژیم) ایران تمام منطقه را بی‌ثبات می‌کند… رفتار (این رژیم) از زمان انعقاد توافق (اتمی)، فقط بدتر شده است.

وی تأکید کرد: «ما برخلاف دولت قبلی، دامنة گستردة تروریسم (رژیم) ایران را نادیده نخواهیم گرفت و مصممیم که تضمین کنیم، (این رژیم) هرگز به سلاح اتمی دست نیابد».

مایک پومپئو بر لزوم اصلاح برجام همراه با کشورهای اروپایی تأکید کرد و گفت که در غیر این صورت، رئیس‌جمهور آمریکا توافق اتمی را ترک خواهد کرد. وی گفت:

«ما به همکاری از نزدیک با شرکایمان در عربستان برای مقابله با تهدیدات امنیتی علیه این کشور ادامه خواهیم داد. این طبعاً با (رژیم) ایران شروع می‌شود. (رژیم) ایران تمام منطقه را بی‌ثبات می‌کند، از عوامل، شبه نظامیان و گروه‌های تروریستی حمایت می‌کند. (این رژیم)، یک دلال تسلیحاتی برای شبه نظامیان حوثی در یمن است، به اقدامات هک سایبری دست می‌زند و هم‌چنین از رژیم قاتل اسد حمایت می‌کند. برخلاف دولت قبلی، ما دامنة گستردة تروریسم (رژیم) ایران را نادیده نخواهیم گرفت. طبعاً (این رژیم) بزرگ‌ترین حکومت حامی تروریسم در جهان است و ما مصممیم که تضمین کنیم، هرگز به سلاح اتمی دست نخواهد یافت. توافق اتمی (با رژیم) ایران در شکل کنونی‌اش این تضمین را ارائه نمی‌دهد. ما به کار با متحدان اروپایی‌مان برای اصلاح این توافق ادامه خواهیم داد، اما اگر چنین نشود، رئیس‌جمهور گفته است که توافق را ترک خواهد کرد.امروز هم‌چنین می‌خواهم تأکید کنم که توافق اتمی نتوانسته رفتارهای این رژیم در بسیاری از پهنه‌های دیگر را تعدیل کند. برخی را برجسته کردم؛ رفتار (این رژیم) از زمان تأیید این توافق، فقط بدتر شده است…»

«(رژیم) ایران به حمایت از شبه نظامیان خشن حوثی با فراهم‌کردن تجهیزات نظامی، پول و آموزش برای آنان ادامه می‌دهد؛ این اقدامات در نقض قطعنامه‌های شورای امنیت صورت می‌گیرد.»

وزیر خارجه عربستان

وزیر خارجه عربستان در این کنفرانس مطبوعاتی مشترک با وزیر خارجه آمریکا خواهان اعمال تحریم‌های بیشتر علیه رژیم آخوندی به‌خاطر حمایت آن از تروریسم شد، و گفت: «از نظر ما باید با مشکل رژیم ایران از طریق افزایش بیشتر تحریم‌ها علیه (آن)… برخورد کرد. (تحریم‌هایی) به‌دلیل نقض توافقات بین‌المللی توسط این رژیم از جمله در ارتباط با موشک‌های بالستیک و هم‌چنین تحریم رژیم ایران به‌دلیل حمایتش از تروریسم و دخالت‌هایش در امور داخلی کشورهای منطقه. این آن موضوعی است که ما با ایالات متحده بر سر آن اتفاق نظر داریم».

عادل جبیر هم‌چنین گفت: «عربستان از سیاست رئیس‌جمهور (آمریکا) در رابطه با رژیم ایران و از تلاش‌ها برای تقویت برجام حمایت می‌کند؛ چرا که (در این توافق)، مدت مشخصی پیرامون غنی‌سازی اورانیوم تعیین شده که باید ملغی شود و دائمی گردد. هم‌چنین باید بازرسی همة تأسیسات رژیم (ایران) را در برگیرد و به آن شدت بخشد».

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here