وزرای خارجه اتحادیه عرب: پرونده رژیم ایران را به شورای امنیت می‌بریم

59
وزرای خارجه اتحادیه عرب-min

وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه عرب روز یکشنبه ۲۸آبان در پایان نشست اضطراری خود در قاهره، از دولتهای عضو خواستند که برای مطرح کردن پرونده رژیم ایران در شورای امنیت تلاش کنند.

عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان در اجلاس اتحادیه عرب گفت:‌ هر گونه سست برخورد کردن با سیاستهای خصمانه رژیم ایران، باعث تشویق آن و استمرار این سیاست‌ها خواهد شد. وی افزود:‌ جامعه جهانی رژیم ایران را در ردیف اولین کشور حامی تروریسم در جهان طبقه‌بندی کرده است. اقدامات رژیم ایران، تهران را به اولین کشور حامی تروریسم در جهان تبدیل کرده و تخصص آن قاچاق سلاح و حمایت از شبه‌نظامیان تروریستی شده است. ما برای حفاظت از امنیت کشورهای عربی‌مان بایستی با سیاستهای خشونت‌بار رژیم ایران مقابله کنیم و تصمیم جدی برای برخورد با تجاوزات این رژیم بگیریم. بایستی با جدیت در مقابل حملات ایران در منطقه ایستاد. وی افزود:‌ کشورهای عربی بایستی تلاش کنند تا در مقابل حملات آشکار رژیم ایران بایستند، این رژیم به تمامی تلاشهای همزیستی مشترک در منطقه بی‌توجهی کرده و به تحریک ناآرامی و اغتشاش در کشورهای عربی ادامه داده است. آنچه از ما طلب می‌کند این است که برای حفاظت از امنیت ملی عربی مان، صادقانه و با جدیت با مردم و کشورهایمان در مقابل سیاستهای رژیم ایران بایستیم.

خالد بن احمد وزیر خارجه بحرین گفت: مزدوران رژیم ایران در منطقه به تهدید امنیت ملی عربی ما ادامه می‌دهند. خطر رژیم ایران تمامی کشورهای عربی را هدف قرار داده است. این رژیم خطری برای امنیت کشورهای عربی است.

احمد ابوغیط دبیرکل اتحادیه عرب گفت:‌ ما صدایمان را رو به جامعه جهانی بلند می‌کنیم و می‌گوییم:‌ تهدیدات رژیم ایران از حد گذشته و منطقه را در لبه پرتگاه قرار داده است. خط استراتژیکی رژیم ایران سیاست فرقه‌یی است که برای منطقه ما از توافق هسته‌یی قوی‌تر است و سیاست روشنی را برای تحریک جوامع شیعی در کشورهای عربی دنبال می‌کند. رفتارهای خصمانه ایران در تعارض با قطعنامه‌های بین‌المللی است.

وزیر خارجه جیبوتی نیز گفت:‌ دخالتهای رژیم ایران در منطقه امنیت را در کل منطقه تضعیف کرده است.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here