سايت ايران افشاگر، دربرگيرنده اخبار، مقالات و افشاگري ها مقاومت ايران

وخامت وضعیت معیشتی صیادان محروم میهن در نظام ضدمردمی آخوندی

0 15

رسانه‌های حکومتی در اعتراف به وخامت وضعیت معیشتی صیادان و محرومیت آنها از حداقل خدمات اجتماعی نوشتند:

از میان ۱۵۰ تعاونی صیادی موجود در شمال کشور، تقریبا فعالیت ۹۰ درصد آنها توجیه اقتصادی ندارد. بسیاری از صیادان در سنین بالایی هستند اما از مزایای بازنشستگی و خدمات تامین اجتماعی بهره‌مند نیستند.

نزدیک به ۱۰ هزار صیاد در شمال کشور فعالیت می‌کنند. اما با سابقه سال‌ها کار و تلاش وضعیت اسف‌باری دارند شغل صیادی یکی از خطرناکترین مشاغل به شمار می‌آید اما رژیم آخوندی حمایتی از صیادان نمی‌کند و آنها داشتن بیمه مناسب محروم هستند. بسیاری از تعاونی‌های صیادان در سال‌های اخیر تعطیل شده‌اند.

تور صیادان سال به سال بی رونق تر می‌شود . امسال بدتر از پارسال،عبارتی است که وِرد زبان بسیاری از صیادان شمال کشور است. دوره صید در دریای خزر نیمه مهرماه هر سال تا نیمه فروردین سال آینده است.

سال گذشته ،وضعیت صید به شدت بی رونق بود به همین دلیل شیلات تا پایان فروردین ماه،مهلت صید ماهی را تمدید کرد

از عمده دلایل کاهش صید ، آلوده شدن رودخانه‌های شمال کشور و پرورش نیافتن ماهی‌هاست.

استان مازندران بیش از ۱۲۰رودخانه بزرگ و کوچک دارد که ۲۰ رودخانه آن شیلاتی محسوب می‌شود اما در چند سال اخیر به دلیل آلودگی بیش از حد رودخانه‌ها و برداشت‌های غیر مجاز و بیش ازاندازه شن و ماسه از بستر آنها ، مسیر رودخانه‌ها برای مهاجرات ماهیان استخوانی از جمله کفال و ماهی سفید از بین رفته است به طوریکه بر اساس آمار شیلات ، اکنون کمتر از ۱۰ درصد تکثیر آبزیان دریای خزر به صورت طبیعی صورت می‌گیرد.

به تاراج دادن سرمایه‌های مردم ایران توسط رژیم آخوندی و مشخص نبودن نظام حقوقی دریای خزر با کشورهای همسایه از عوامل محدودیت صیادان ایرانی و صید آنهاست. رسانه‌های رژیم هم می‌نویسند: مسائل حقوقی دریای خزر با کشورهای همسایه همچنان لاینحل باقی مانده است.

سال گذشته در یک تعاونی صیادان که ۹۰ عضو دارد ظرف شش ماه کار سخت و طاقت فرسا به هر یک از صیادان برای شش ماه کار فقط ۴ میلیون تومان رسید یعنی از پایه حقوق یک کارگر هم بسیار کمتر.

با اینکه صیادان سال‌های گذشته ماهیانه حدود ۲۶۰ هزار تومان بابت حق بیمه پرداخت کرده‌اند اما چون آنها تنها شش ماه سال کار می‌کنند حتی صیادانی که ۶۵ تا ۷۰ سال سن دارند همچنان باید به این کار سخت ادامه دهند و باز نشسته نمی‌شوند و دولت ضد مردمی نیز کاری برای آنها نمی‌کند.

وضعیت صیادی در استان گیلان به مراتب وخیم تر از استان‌های مازندران و گلستان است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.