واکنش رئیس‌جمهور آمریکا درقبال جنایت بمباران شیمیایی بشار اسد جنایتکار ۲۰فروردین ۱۳۹۷

17

روز دوشنبه رئیس‌جمهور آمریکا در شروع جلسه کابینه خود در واکنش به جنایت شیمیایی بشار اسد در سوریه، گفت:

«با تشکر فراوان، می‌خواهم سخنانم را با محکومیت این حمله فجیع علیه سوری‌های بی‌گناه شروع کنم که با تسلیحات ممنوعه شیمیایی انجام شد. این یک حمله سبعانه و وحشتناک بود چنین چیزهایی را نمی‌بینید، هر چقدر هم که اخبار در سراسر جهان بد باشد، چنین تصاویری را نمی‌بینید. ما وضعیت را قویاً از نزدیک بررسی می‌کنیم، با نظامیان و همه افراد دیگر دیدار می‌کنیم و طی ۲۴ تا ۴۸ ساعت آینده تصمیمات عمده‌یی اتخاذ خواهیم کرد. بسیار نگرانیم؛ وقتی چنین وقایعی می‌تواند اتفاق می‌افتد، بحث بر سر بشریت است؛ درباره بشریت صحبت می‌کنیم و نمی‌توان اجازه داد این اتفاق بیفتد. لذا به این عمل وحشیانه نگاه خواهیم کرد و وضعیت را بررسی خواهیم کرد؛ تلاش می‌کنیم کسانی را به محل بفرستیم، می‌دانید که آنجا محاصره است و ورود افراد بسیار سخت است، چون نه فقط هدف قرار گرفته، بلکه محاصره شده است. اگر بی‌گناهند، چرا اجازه نمی‌دهند افراد به آنجا بروند و اثبات کنند. به‌طور خاص سوریه به‌زودی زود تصمیم می‌گیریم، احتمالاً تا آخر همین امروز. اما نمی‌توانیم اجازه بدهیم، چنین جنایت‌هایی اتفاق بیفتد.»

آسوشیتدپرس روز دوشنبه گزارش داد: «دونالد ترامپ حمله مرگبار در سوریه را با مسئولان نظامی خود مورد بحث قرار می‌دهد… رئیس‌جمهور آمریکا روز دوشنبه در همان روزی که جان بولتون مشاور امنیت ملی جدید او کارش را شروع می‌کند، با مسئولان ارشد نظامی خود دیدار می‌کند. بولتون در گذشته خواهان حملات قابل توجه نظامی علیه (رژیم) سوریه شده است».

رؤسای جمهور آمریکا و فرانسه در یک تماس تلفنی، حملات شیمیایی در دوما را قویاً محکوم و بر حسابرسی از رژیم اسد تأکید کردند.

کاخ سفید در بیانیه خود درباره این تماس، نوشت: «سران (دو کشور) حملات شیمیایی وحشتناک در سوریه را قویاً محکوم و توافق کردند که رژیم اسد باید به‌خاطر استمرار نقض حقوق بشر، مورد حسابرسی قرار گیرد. آنها توافق کردند که اطلاعاتشان را دربارة ماهیت این حملات تبادل کنند و یک پاسخ قوی و مشترک را هماهنگ نمایند».

سایت الیزه نیز در بیانیه خود، نوشت: «رئیس‌جمهور فرانسه با حداکثر قاطعیت، حملات شیمیایی ۷ آوریل علیه مردم دوما در غوطه شرقی را محکوم کرد. (رؤسای جمهور فرانسه و آمریکا)… اطلاعات و بررسی‌های خود را تبادل کردند که استفاده از تسلیحات شیمیایی را تأیید می‌کند… آنها هم‌چنین تصمیم گرفتند که اقدامات و ابتکار عمل‌های خود را در شورای امنیت… هماهنگ کنند تا عدم رعایت قطعنامة ۲۴۰۱ و استفادة مکرر از تسلیحات شیمیایی محکوم شود. همة مسئولیت‌ها در این زمینه باید به‌روشنی مشخص شوند».

مایک پنس معاون رئیس‌جمهور آمریکا در پیامی، گفت: «(رئیس‌جمهور و من) با قوی‌ترین عبارات ممکن حمله به جان‌های بی‌گناه از جمله کودکان را محکوم می‌کنیم. رژیم اسد و پشتیبانانش باید به رفتار وحشیانه خود پایان بدهند. همان‌طور که رئیس‌جمهور آمریکا گفت، مسئولان (حملة شیمیایی)، باید قیمت سنگینی بپردازند».

خبرگزاری فرانسه روز دوشنبه گزارش داد: روز دوشنبه فراخوان‌ها برای یک پاسخ بین‌المللی به حمله شیمیایی در دوما… افزایش یافت و ایالات متحده هشدار داد که اقدام نظامی را منتفی نمی‌داند.

جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا گفت که واشینگتن «هم‌اکنون هیچ گزینه‌یی را منتفی نمی‌داند».

نیکی هیلی سفیر آمریکا در ملل متحد به تحقیقات بین‌المللی دربارة حملة شیمیایی به دوما و حسابرسی از عاملان این جنایت فراخوان داد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد: اتحادیه اروپا مستقیماً رژیم بشار اسد را مسئول حمله با گاز سمی (به دوما) دانست.

سخنگوی اتحادیه اروپا گفت که این اتحادیه از چندین منبع مطلع شده است… که رژیم سوریه مسئول این حمله شیمیایی است.

اتحادیه اروپا هم‌چنین با صدور بیانیه‌یی حمله شیمیایی رژیم اسد به دوما را قویاً محکوم کرد و به پاسخ فوری جامعه جهانی فراخوان داد.

ترزا می نخست‌وزیر انگلستان گفت: «انگلستان قویاً استفاده از تسلیحات شیمیایی را در هر کجا که باشد، محکوم می‌کند؛ باید فوراً وقایع روز شنبه را تعیین تکلیف کنیم».

بوریس جانسون وزیر خارجه انگلستان طی بیانیه‌یی در محکومیت حمله شیمیایی به دوما، گفت: «گزارش‌ها درباره حمله شیمیایی با ابعاد گسترده به دوما در روز شنبه با آمار بالایی از تلفات، عمیقاً شوکه‌کننده است… تازه‌ترین گزارش‌ها باید فوراً مورد تحقیق قرار گیرند و جامعه جهانی باید (به آن) پاسخ بدهد… مسئولان استفاده از تسلیحات شیمیایی هرگونه تمامیت اخلاقی خود را از دست داده‌اند و باید مورد حسابرسی قرار گیرند».

وزیر خارجه کانادا با صدور بیانیه‌یی در محکومیت حمله شیمیایی در غوطه شرقی، گفت: «حملات شیمیایی مکرر… رژیم اسد در گذشته توسط مسئولان تحقیقات مستقل بین‌المللی مورد تأیید قرار گرفته است. این یک استراتژی عمدی برای وحشت‌افکنی در میان مردم و وادار ساختن آنها به تسلیم است… حملات شیمیایی یک جنایت جنگی است. کانادا در کنار شرکای بین‌المللی‌اش با تمام ابزار موجود، حسابرسی به‌خاطر این جنایات را پیگیری خواهد کرد. مسئولان آن باید در برابر عدالت قرار گیرند و قتل عام شهروندان بی‌گناه باید پایان یابد».

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here