واکنشهای هراس آلود وزارت خارجه رژیم و باندهای حکومتی در قبال انزوا و محکومیت در کنفرانس مونیخ به عنوان نخستین حکومت حامی تروریسم در جهان

231

وزارت خارجه رژیم و رسانه های هردو باند حاکمیت آخوندی نسبت به مواضع ترکیه و محکومیت شدید دیکتاتوری آخوندی از سوی کشورهای مختلف در کنفرانس امنیتی مونیخ به عنوان حامی شماره یک تروریسم در جهان و تهدید اول ثبات در منطقه واکنشهای هراس آلودی نشان دادند.

رسانه های حکومتی، در این رابطه نوشتند، ترکیه در حال پیوستن به ائتلافی است که «در حال طراحی» در منطقه علیه جمهوری اسلامیست و به نظر می‌رسد مانورهای آتی دونالد ترامپ، درگیری در خاورمیانه و رویارویی با (نظام) ایران است.

وزارت خارجه رژیم آخوندی سفیر ترکیه در تهران را احضار کرد تا به مواضع رئیس‌جمهور و وزیر خارجه این کشور اعتراض کند.

چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه در اجلاس امنیتی مونیخ اعلام کرده بود که رژیم آخوندی با ترویج طایقه‌گرایی به تضعیف کشورهای منطقه مشغول است و مداخلات خود را در منطقه گسترش می‌دهد. چند روز پیش از این نیز، رئیس جمهور ترکیه، رجب طیب اردوغان در بحرین، رژیم را عامل ایجاد شکاف در سوریه و عراق و سوق دادن این کشورها به تجزیه عنوان کرده بود.

به دنبال سخنان، وزیر خارجه ترکیه در اجلاس امنیتی مونیخ، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه رژیم گفت: صبر ما در برابر ترکیه حدی دارد و سخنان چاووش اوغلو نه قابل قبول است و نه قابل درک.

در واکنش به این موضع‌گیری وزارت خارجه رژیم، حسین مفتی‌اغلو، سخنگوی وزارت خارجه ترکیه گفت این اظهارات بهرام قاسمی برای رژیمی که از اعزام پناهجویان به میدان جنگ هم دریغ نمی‌کند، (قابل درک نیست). رژیم ایران باید به جای متهم کردن کشورهایی که از آن انتقاد می‌کنند، گام‌های سازنده‌یی بردارد و سیاستهای منطقه‌یی خود را مورد بازبینی قرار دهد.

در همین حال، نخست‌وزیر ترکیه، بن علی ییلدیم، پس از دیدار با مایک پنس معاون وزیر خارجه آمریکا، گفت: دوران تازه‌ای از روابط با دولت جدید آمریکا آغاز شده است.

درهمین حال رسانه های حکومتی نگرانی حکومت آخوندی ازچرخش تعادل بویژه درمنطقه علیه رژیم آخوندی رابه نمایش گذاشتند.

کیهان خامنه‌ای نوشت: بر خلاف آن‌چه تصویر اولیه ما بود، اقدام منطقه علیه (نظام) از خصومت سطح بین‌المللی علیه (ما) مؤثرتر است و از این رو اگر در سطح منطقه این جبهه منسجم شکل بگیرد. کار برای جمهوری اسلامی به نسبت گذشته حساس‌تر می‌شود. (منبع: روزنامه کیهان ۳/۱۲/۹۵)

روزنامه حکومتی شرق نوشت: به نظر می‌رسد مانورهای آتی دونالد ترامپ درگیری با خاورمیانه و رویارویی با (نظام) باشد… هنوز از نوع این رویارویی اطلاعات در دست نیست، ولی می‌توان پیش‌بینی کرد ناگهان دست به سایستهای حساب‌نشده بزند و منطقه را دچار آشوب کند. (منبع: روزنامه شرق ۳/۱۲/۹۵)

روزنامه حکومت اعتماد نوشت که ترکیه در حال پیوستن به ائتلافی است که «در حال طراحی» و شکل‌گیری در منطقه است. این ائتلاف علیه جمهوری اسلامی «تمامی دولتهای عربی را به پیوستن به این ائتلاف تشویق» می‌کند.

روزنامه اطلاعات نیز نوشت: این روزها رهبری ترکیه در مسیری گام برمی‌دارد که بر خلاف منافع نظام است و می‌تواند روزگار را برای ما دشوار کند. (منبع: روزنامه اطلاعات ۳/۱۲/۹۵)

روزنامه دولت موسوم به ایران نوشت: در فضای پس از برجام، کشورهای رقیب منطقه حزب جمهوریخواه را آخرین گزینه روی میز خود برای مهار (نظام) می‌دانند و از این رو تلاش می‌کنند از هر احتمال گفتگو میان ما و طیف تندروی واشنگتن ممانعت کنند.

(منبع: روزنامه ایران ۳/۱۲/۹۵)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here