هشدار ژنرال مک مستر: رژیم ایران توافق اتمی را نقض می‌کند

124
ژنرال مک مستر مشاور امنیت ملی آمریکا در مصاحبه با فاکس‌ نیوز ۲۶شهریور ۹۶ گفت:‌ ما نمی‌توانیم پوششی برای توسعه توانمندیهای اتمی به رژیم ایران بدهیم. ما می‌دانیم رژیم ایران بخشی از توافق را نقض کرده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ما برخی از این نقضها را شناسایی کرده‌ایم. رژیم ایران نه تنها از خط توافق می‌گذرد بلکه دائماً آن را قطع می‌کند، بنابراین باید توافقنامه شدیدتر اعمال شود و ما باید نواقص اساسی در این توافقنامه را اصلاح کنیم.

همان‌طور که رئیس‌جمهور گفتند این بدترین توافقنامه است. پیشاپیش تمامی منافع را به رژیم ایران داده است. منافعی که برای دامن زدن به فاجعه انسانی در خاورمیانه بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

رژیم ایران از سازمانهای تروریستی مانند حزب‌الله حمایت می‌کند. ۸۰درصد نیروی موثر جنگنده‌ای که در سمت رژیم جنایتکار و بیرحم اسد در سوریه می‌جنگند ایرانی و نیروهای نیابتی این رژیم هستند.

ما نمی‌توانیم اجازه بدهیم توافق اتمی پوششی برای رفتار بی‌ثبات کننده رژیم ایران باشد.

برای مثال برنامه موشکی آنها تمامی همسایگان خود را به خطر انداخته است.

همچنین ژنرال مک مستر روز یکشنبه ۲۶شهریور ۹۶ در مصاحبه با شبکه خبری ای.بی.سی گفت:‌ممکن است ایران به مفاد برجام عمل کرده باشد، اما از دید آمریکا نظام راستی‌آزمایی آن توافق یا از اساس مشکل داشته، و یا به‌خوبی عمل نکرده است.

ژنرال مک مستر گفت: «همان‌طور که پرزیدنت گفته است این بدترین توافق در تاریخ است. ایران از تمام منافع حاصل از آن استفاده کرده، و ما معتقدیم ساختار راستی‌آزمایی این توافق و عملکرد آن در این مدت بسیار ضعیف عمل کرده است.»

مشاور امنیت ملی آمریکا افزود: «برای مثال، می‌دانیم که رژیم حاکم بر ایران بیش از اندازه مقرر شده در توافق آب سنگین داشت، و بازرسان آژانس بین‌المللی اتمی در ابتدا متوجه این مسأله نشده بودند. اما دو موضوع مهم دیگر هم در این رابطه وجود دارد؛ نخست باید از این امر اطمینان حاصل کنیم که این توافق تبدیل به پوششی برای رژیم ایران جهت تولید مخفیانه تسلیحات اتمی نشود. دوم، تحرکات دخالتهای نظامی رژیم ایران در منطقه خاورمیانه اقدامات بی‌ثبات کننده‌ای است که نتایج و عواقب بسیاری از لحاظ سیاسی و از نظر زیر پا گذاشتن حقوق انسانها داشته است.»

ژنرال مک مستر در توضیح بیشتر گفت: «دخالت نظامی آشکار رژیم ایران در جنگ داخلی سوریه در پنج سال اخیر در راستای اقدامات گروههای تروریستی ست که باعث ضعیف‌تر شدن کشورهای عرب منطقه شده است و رژیم حاکم بر ایران با فراغ بال از شبه‌نظامیان وابسته خود در کشورهای عرب در سراسر منطقه برای تحت فشار گذاشتن نظام های سیاسی آن کشورها و تهدید همسایگان آنان استفاده می‌کند. این رفتارهای مخرب همه در سایه برجام انجام می‌شود، و باید با آن مقابله کرد.»

مشاور امنیت ملی آمریکا گفت: «می‌دانید که ما سالها با کره شمالی مذاکره می‌کردیم، و به توافق‌هایی هم رسیده بودیم. اما بعد از مدتی، پیونگ یانگ آن توافق را زیر پا می‌گذاشت. در واقع آن توافقها و نظام حاصل از آن، وضعیتی را به‌وجود می‌آورد که به کره شمالی اجازه می‌داد پس از تخطی از آن به‌راحتی برنامه تولید بمب اتمی و موشک‌های بالستیک خود را ادامه دهد.»

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here