نیکی هیلی: شواهد غیرقابل‌انکاری در مورد اقدامهای بی‌ثبات کننده رژیم ایران ارائه می‌کنیم

76
نیکی هیلی سفیر آمریکا در ملل_متحد-min

نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل‌متحد اعلام کرد در مورد اقدامهای بی‌ثبات‌کننده رژیم ایران در خاورمیانه و جهان از جمله تحویل موشک به شبه‌نظامیان حوثی شواهد غیرقابل‌انکاری ارائه خواهد کرد. بر اساس بیانیه منتشر شده وی امروز پنجشنبه ۲۳آذر با خبرنگاران دیدار خواهد کرد و اسناد و مدارک انکارناپذیری از فعالیتهای رژیم ایران برای دور زدن تحریم‌ها و نقض عامدانه تعهدات بین‌المللی و تلاش برای پنهان کردن آنها و ناموفق بودن در این زمینه را افشا خواهد گفت.

بر اساس این بیانیه، سفیر آمریکا در جریان کنفرانس خبری روز پنجشنبه در مورد «اقدامات بی‌ثبات‌کننده رژیم ایران در خاورمیانه و دیگر نقاط جهان و نقض عامدانه تعهدات بین‌المللی توسط تهران، تلاش‌ها برای پنهان کردن آن‌ها، و ناموفق بودن در این زمینه سخن خواهد گفت. شبکه خبری ان‌. بی. سی به‌نقل از چهار تن از مقامهای دولتی آمریکا گزارش داده‌است که واشینگتن در حال آماده‌کردن مدارک و شواهد مربوط به ارسال موشک برای شورشیان حوثی در یمن، از سوی نهادهای ایرانی‌ست. به گفته این مقام‌ها، نیکی هیلی در مقر آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا در واشینگتن، قطعاتی باقی‌مانده از موشکهای بالیستیک کوتاه‌بردی که شبه‌نظامیان حوثی به‌سوی عربستان شلیک کرده‌اند افشا خواهد کرد. شبکه خبری ای.بی.سی نیز می‌گوید در میان مدارک و شواهدی که نمایندگی آمریکا از ارائه آنها سخن گفته، جزئیاتی از موشکهای ارسالی برای حوثی‌ها وجود خواهد داشت. یک مقام ارشد امنیتی به شبکه ان‌. بی. سی گفته است نیکی هیلی شواهد دیگری در مورد تسلیحات رژیم ایران، نقض تحریم‌های سازمان ملل و اقدامات بی‌ثبات‌کننده این رژیم و تهدیدهای آن علیه متحدان آمریکا» ارائه خواهد کرد.

کنفرانس مطبوعاتی نیکی هیلی پس از آن انجام می‌شود که دو نماینده جمهوریخواه آمریکا، ایلیانا رزلهتینن رئیس زیرکمیته خاورمیانه و شمال آفریقا و قاضی تد پو رئیس زیرکمیته مبارزه با تروریسم کنگره آمریکا روز جمعه ۱۷آذر طرح جدید تحریم و حسابرسی از رژیم ایران را به‌خاطر حمایت از شبه‌نظامیان حوثی و بی‌ثباتی در منطقه ارائه کردند. این لایحه بر اساس فرمان اجرایی صادر شده توسط باراک اوباما در ۱۶مه ۲۰۱۲که تهدید علیه صلح، امنیت و ثبات یمن را یک فوریت ملی برای آمریکا اعلام کرده بود، کدگذاری شده است. این لایحه، هم حمایت رژیم ایران از شبه‌نظامیان حوثی در یمن، را هدف قرار می‌دهد، هم کسانی را که رئیس‌جمهور آمریکا مشخص کند که به‌طور آگاهانه حمایتهای مالی، مادی یا تکنولوژیک عمده برای کسانی که قطعنامه ۲۲۱۶شورای امنیت را نقض می‌کنند، تأمین می‌کند. ایلیانا رزلهتینن و قاضی تد پو در ارائه این لایحه توسط اعضای کنگره استیو چابوت، مایکل مک کال و دن دونووان همراهی می‌شدند. ایلیانا رزلهتینن رئیس زیرکمیته خاورمیانه و شمال آفریقا طی بیانیه‌یی اعلام کرد حمایت فزاینده رژیم ایران از شبه‌نظامیان حوثی شک و تردید بسا بزرگتری را در رابطه با احتمال یک راه‌حل سیاسی در درگیری یمن ایجاد کرده است. ما می‌دانیم که سپاه پاسداران سیستم‌های تسلیحاتی پیشرفته فزاینده‌یی را به شبه‌نظامیان حوثی منتقل کرده است که علیه عربستان و حتی کشتیهای آمریکایی مورد استفاده قرار گرفته است. و الآن با نقش فزاینده حزب‌الله در یمن، ما به احتمال زیاد شاهد درگیری مشابه‌یی از سوریه در یمن با عواقب فاجعه‌بارتری برای منطقه و برای منافع ملی ایالات متحده خواهیم بود. به این دلیل اهمیت دارد که ایالات متحده، رژیم ایران را به‌خاطر نقض مکرر قطعنامه ۲۲۱۶شورای امنیت و حمایت فزاینده‌اش از شبه‌نظامیان حوثی مورد مواخذه قرار دهد. هم‌چنین قاضی تد پو رئیس زیرکمیته مبارزه با تروریسم کنگره آمریکا طی بیانیه‌یی اعلام کرد: وضعیت هرج و مرج در یمن وجه دیگری از دخالت مخرب رژیم ایران در خاورمیانه است.

وی افزود:‌ ”شبه‌نظامیان حوثی بلحاظ مالی، نظامی و لجستیکی توسط سپاه پاسداران حمایت می‌شوند، همان دست شریر رژیم ایران که از گذشته شعله‌های فرقه‌گرایی و اختلاف‌نظرها را در منطقه دامن می‌زند. ضروریست تا رژیم ایران برای این وضعیت هرج و مرج و این جنگ که آنها در یمن ادامه می‌دهند مورد مواخذه قرار گیرند. این لایحه پیام روشنی به تهران برای توقف اقدامات خود یا پرداخت هزینه برای آن خواهد فرستاد“.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here