نیکی هیلی سفیر آمریکا و رئیس شورای امنیت: تمرکز بر رژیم حاکم برایران به‌عنوان منبع اصلی تروریسم و بحران در خاورمیانه باید در صدر اولویت‌های شورای امنیت باشد

155

نیکی هیلی نماینده امریکا ورئیس کنونی شورای امنیت ملل متحد، بر ضرورت تمرکز شوری امنیت و دولت آمریکا بر تهدید تروریستی و منطقه یی دیکتاتوری آخوندی تاکید کرد و گفت رسیدگی به اقدامات رژیم حاکم برایران در حمایت از تروریسم و دخالت در کشورهای مختلف منطقه در اولویت قرار دارد. 

توجه شما را به بخشهایی از سخنرانی نیکی هیلی نماینده امریکا و رئیس دوره ای شورای امنیت در جلسه روز پنجشنبه این شورا جلب می کنیم:

اگر صادقانه دربارة درگیری‌های خاورمیانه صحبت کنیم، باید با مجرم اصلی شروع کنیم: (رژیم) ایران و شریکش شبه‌نظامیان حزب‌الله. (رژیم) ایران و حزب‌الله به‌همراه هم برای بی‌ثبات‌کردن خاورمیانه توطئه‌چینی می‌کنند و اقداماتشان در حال گسترش است. چند دهه است که آنها مرتکب اعمال تروریستی در سراسر منطقه شده‌اند. امروز آنها وحشی‌گری بشار اسد را پشتیبانی می‌کنند، در کنار نیروهایش می‌جنگند و کشتار هزاران غیر نظامی و بدبختی میلیون‌ها پناهنده را تشدید می‌کنند. آنها به شبه نظامیان قاتل در عراق آموزش می‌دهند و شبه نظامیان حوثی در یمن را تسلیح می‌کنند.

در حالی که این شورا توجه بسیار ناچیزی به این تهدید فزاینده داشته، ایالات متحده چنین نخواهد کرد. ما با صدای بلند دربارة (رژیم) ایران و حزب‌الله صحبت خواهیم کرد و علیه بی‌قانونی آنها اقدام می‌کنیم. تحت فرامین (رژیم) ایران، شبه نظامیانش، شانه به شانة نیروهای (رژیم) سوریه، مردم سوریه را کشتار می‌کنند.

برخی اوقات، حزب‌الله فرامین را به نیروهای اسد می‌دهد. حزب‌الله به اسد کمک کرد تا حلب را به گرسنگی بکشاند و نابود کند. 

حزب‌الله یک گروه تروریستی است که نفوذش را در سراسر خاورمیانه گسترش می‌دهد با پشتیبانی یک حکومت حامی آن. (رژیم) ایران از حزب‌الله برای پیشبرد آرزوهای منطقه‌یی‌اش استفاده می‌کند. آنها با هم کار می‌کنند تا ایدئولوژی‌های افراطی را در خاورمیانه گسترش بدهند. این تهدیدی است که باید در صدر موضوعات مورد بحث در شورای امنیت باشد.

ایالات متحده برای پاسخ‌دادن، منتظر نمی‌ماند. ما تحریم‌های هدفمندی را بر سپاه پاسداران (رژیم) ایران و وزارت اطلاعات آن به‌خاطر حمایت از رژیم اسد، اعمال کرده‌ایم. ما به‌تازگی اعضای سازمان‌های تروریستی تحت حمایت (رژیم) ایران در بحرین را تحریم کردیم.

(رژیم) ایران هم‌چنان به‌عنوان یک حکومت حامی تروریسم تعیین شده و ما به اعمال همة تحریم‌های مرتبط با حمایت رژیم) ایران از تروریسم و فعالیت‌های بی‌ثبات‌کنندة آن در منطقه ادامه می‌دهیم. ایالات متحده به همراه شرکا و متحدانش باز هم سخت‌تر از این تلاش خواهد کرد تا حمایت (رژیم) ایران را از شبه نظامیان و گروه‌های تروریستی مختل کند.

همة اعضای شورای امنیت باید به التزاماتشان پایبند باشند. آزمایش‌های موشک بالیستیک (رژیم) ایران بر خلاف قطعنامه‌های شورای امنیت است و بیش از پیش ثبات منطقه را تضعیف می‌کند. ما همة کشورها را فرا می‌خوانیم تا قطعنامة ۲۲۳۱ را کاملاً اجرا کنند که انتقال تسلیحات به و از ایران را ممنوع می‌سازد و نیز تحریم‌های تسلیحاتی علیه حوثی‌ها در قطعنامة ۲۲۱۶ و برای لبنان در قطعنامة ۱۷۰۷٫

ایالات متحده از نزدیک با شرکایش کار خواهد کرد تا هرگونه اقدامی را ثبت کند که ناقض این قطعنامه‌هاست. ما باید علیه رفتار غیر قانونی و خطرناک (رژیم) ایران و حزب‌الله موضع بگیریم.

… ماهیت به‌شدت مخرب فعالیت‌های (رژیم) ایران و حزب‌الله در سراسر خاورمیانه مستلزم توجه بسیار بیشتری از جانب ماست. این باید به اولویت این شورا در منطقه تبدیل شود.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here