نیویورک تایمز: مردم ایران از ساختمان سازیهای با کیفیت بسیار پایین در مناطق زلزله‌زده خشمگین هستند

89
زلرله-زمین-لرزه-ایران-05

روزنامه نیویورک تایمز روز پنجشنبه ۲۵آبان گزارش خبرنگارش را از اسلام‌آباد درباره وضعیت وخیم زلزله‌زدگان درج کرد و از جمله نوشت: بیمارستانی که با هزینه ۱۵میلیون دلاری طی ۸سال ساخته شده بود و توسط وزیر بهداری رژیم ایران افتتاح شده بود در عرض ۳۰ثانیه مانند یک قوطی نوشابه در دستان یک بچه فروریخت در حالی‌که ساختمان بیمارستان اصلی که ۴۰سال قبل ساخته شده بود در کنار آوار ساختمان جدید سرجایش ایستاده است.

نیویورک تایمز در ادامه افزود: به گفته مقامها بیش از ۴۰۰۰۰اماکن غیرقابل سکونت شده‌اند که شامل بسیاری ساختمانها جدید ساخته شده توسط دولت: بیمارستانها، مدارس، مجموعه‌های آپارتمانی و حتی سنگرهای ارتش.

مشخص نیست در ساختمانهای سقوط کرده دولتی چه تعدادی کشته شده‌اند.

زلزله باعث شده است تا صحبتهای طولانی از طرف بسیاری از مردم ایران اثبات شود: فساد در داخل سازمانها دولتی باعث ساختمان سازیهای با کیفیت بسیار پایین شده که زیرساختهای بنیادی ایران را تضعیف کرده است.

یکی از نتایج این وضعیت افزایش شدید سوانح صنعتی در سالهای اخیر بوده است. دهها لوله‌های گاز منفجر شده و چندین پالایشگاه آتش گرفته‌اند.

نیویورک تایمز افزود: روحانی در دیدار از سرپل‌ذهاب در حالی که سرش را از داخل خودرو بیرون آورده و توسط مردم خشمگین احاطه شده بود در مورد بیمارستان جدیدالتأسیس آوار شده و باقی ماندن ساختمان قدیمی صحبت کرد.

تحلیلگران می‌گویند ریشه مشکلات فساد گسترده می‌باشد.

ساختمان بیمارستان فرو ریخته توسط وزارت مسکن ساخته شده بود.

در نشانه‌یی از انتقادات فزاینده نه تنها در رابطه با کیفیت ساختمان سازیها بلکه سرعت کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان یک عضو مجلس از منطقه زلزله‌زده با عصبانیت در این رابطه با خبرگزاری ایلنا مصاحبه انجام داده است.

احمد صفری گفت معتقد است تعداد کشته‌ها دوبرابر آمار دولتی می‌باشد. او گفت به اعتقاد من تعداد کشته‌ها بیش از ۱۰۰۰نفر می‌باشد. او گفت فقط در یک خیابان سرپل‌ذهاب ۷۰نفر کشته شده‌اند و بیش از ۲۵۰نفر در آپارتمانهای مهر کشته شده‌اند.

احمد صفری هم‌چنین عدم تأمین اقلام امدادرسانی به قربانیان زلزله را مورد انتقاد قرار داد. او گفت فقط در ۱۰درصد از روستاهای زلزله‌زده چادر توزیع شده است.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here