نگرانیها از زلزله پنج و دو دهم ریشتری تهران

69
زلز له در تهران-min

زلزله چهارشنبه شب با شدت ۵و دو دهم درجه در مقیاس ریشتر، در ساعت ۲۳و ۲۷دقیقه و در عمق ۷کیلومتری زمین رخ داد؛ این زلزله، علاوه بر تهران، استانهای البرز، قزوین، قم، گیلان و مرکزی را لرزاند.

کانون این زمین‌لرزه، ۳کیلومتریِ شهرستان ملارد در مرز استان تهران و البرز گزارش شده‌ و تاکنون وقوع ۱۲پس‌لرزه در استان تهران ثبت شده است.

مدارس در استانهای تهران، البرز و قم روز پنجشنبه تعطیل بودند و گزارشها حاکی از جان‌باختن دو هموطن و مصدوم‌شدن نزدیک به صد تن دیگر است.

گزارش کوتاهی درباره نگرانیهای فراگیری که به‌خصوص پس از زلزله‌های اخیر در کرمانشاه و کرمان درباره وقوع زلزله در تهران مطرح است:

پس از زلزله درکرمانشاه یک کارشناس رژیم در مورد تبعات خطر زلزله در تهران، گفت: زلزله تهران، ۴میلیون کشته می‌دهد».

یک کارگزار دیگر رژیم نیز گفت: ریزش ساختمانها در زلزله در تهران، به تنهایی یک میلیون کشته و مصدوم خواهد داشت و اگر مخاطرات ثانوی زلزله، از جمله انفجارها را حساب کنیم، این رقم، بزرگ‌تر خواهد شد».

یک رسانه حکومتی در گزارشی پیرامون این اظهارنظرهای کارشناسی، نوشت: «کابوس وقوع زلزله در استان تهران با حدود ۱۳میلیون نفر جمعیت و بافتی فرسوده و ناایمن، سبب هشدارهای مکررِ کارشناسان شده است. تهران منطقه پر گسلی است و باید خود را برای وقوع زلزله در تهران آماده کنیم؛ صدای پای زلزله در تهران به گوش می‌رسد. یک کارشناس می‌گوید: سه گسلِ شمال تهران، قدرت ویرانگریِ بسیار بالایی دارد و پایتخت کشور را به‌شدت تهدید می‌کنند».

به گفته این کارشناس رژیم، گسل‌های دیگر در تهران نیز دارای تهدیدهایی هستند.

یک خبرگزاری رژیم با عنوان: صدای پای زلزله در تهران به گوش می‌رسد، می‌نویسد:‌ با توجه به گسلهای کلان شهر تهران گویی این شهر بر روی زلزله خفته است؛ اما شیوه‌ای که در ساخت و سازها ظرف سال‌های گذشته دنبال شده و رویه مدیریت بحران در این شهر، همگی حاکی از آن است که به‌رغم اظهارنظرهای مکرر کارشناسان و مسئولان؛ بسیاری که در این حوزه برابر قانون وظایفی را برعهده داشته و دارند در خواب غفلت اند تا چشم‌انداز بروز این بلایای طبیعی، برای این شهر پرجمعیت هر لحظه فاجعه آمیزتر ترسیم شود.

خبرگزاریهای حکومتی هم‌چنین نوشتند:‌۱۰۰ساختمان بدتر از پلاسکو در تهران وجود دارد هنگام زلزله انشعاب‌های گاز قطع می‌شوند اما گاز داخل لوله‌ها هم‌چنان باقی می‌ماند که این خطرناک است. کسی نمی‌تواند زلزله را پیش‌بینی کند اما حتماً می‌توان به ایمنی توجه کرد. اگر در بم به این موضوع توجه کرده بودیم، ۲۶هزار نفر کشته نمی‌شدند.

رئیس باصطلاح شورای شهر تهران، گفته است: مناطق ۹، ۱۰، ۱۱، ۱۲، ۱۴، ۱۶و ۱۷در تهران مناطق خطرپذیر در زلزله هستند.

دبیر کارگروه ملی زلزله نیز در گفتگویی گفته است: اگر زلزله‌ای به بزرگی زلزله کرمانشاه در تهران رخ دهد، ۲۰۰هزار ساختمان تخریب کامل و ریزش خواهند داشت و ریزش این تعداد ساختمان به‌طور قطع یک میلیون کشته و مصدوم خواهد داشت که این یک فاجعه است.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here