نماینده کنگره آمریکا پیتر روسکام:‌ ضرورت تحریم هواپیمایی رژیم ایران

135

رژیم ایران همیشه از هواپیماهای تجاری برای ارسال سلاح و نیرو به سوریه و سایر مناطق به‌منظور به کارگیری در عملیات تروریستی یا جنگهای منطقه‌یی استفاده می‌کند. مجلس نمایندگان آمریکا گامی علیه این اقدام بر داشته است:

مجلس نمایندگان آمریکا به منع فروش هواپیما به رژیم ایران رأی داده است.

این مجلس روز چهارشنبه ۲۲شهریور ۹۶ لوایحی را به تصویب رساند که مانع از فروش هواپیماهای تجاری به رژیم ایران می‌شود با وجود هشدار برخی از دموکرات ها که این امر ممکن است توافق بین‌المللی برای مهار برنامه تسلیحات اتمی این کشور را تضعیف نماید، این لوایح تصویب شد.

نماینده پیتر روسکام (‌جمهوریخواه از ایلی نویز) دو متمم به هزینه‌های دولت برای سال ۲۰۱۸ پیشنهاد کرد که به‌طور مشخص استفاده ازمنابع مالی برای دادن اجازه به تبادلات مالی برای فروش را ممنوع می‌کند و اداره کنترل داراییهای خارجی را از صدور اجازه برای فروش هواپیما به ٰرژیم ایران منع می‌کند.

روسکام گفت آمریکا باید از فروش هواپیما به رژیم ایران با توجه به تاریخچه این رژیم در استفاده از هواپیماهای تجاری برای انتقال منابعی مانند تسلیحات و نیرو برای حمایت از بشار اسد خودداری کند.

روسکام درخلال جلسه مجلس نمایندگان گفت: «تازمانی که رژیم ایران دست از به‌کارگیری هواپیماهای تجاری در حمایت از تروریستها و جنایتکاران جنگی بردارد شرکتهای غربی نباید اجازه فروش هواپیماهای بیشتری را به شرکتهای هواپیمایی این رژیم داشته باشند که آنها بتوانند برای سوخت رساندن به جنگ بیرحمانه اسد استفاده کنند».

هردو متمم روسکام با رای شفاهی به تصویب رسید. متمم های مشابهی توسط روسکام سال پیش به‌عنوان بخشی از لایحه بودجه تصویب شده بود ولی به قانون تبدیل نشد.

روسکام و سناتور مارکو روبیو در آوریل از دونالد ترامپ خواستار تعلیق فروش هواپیما به رژیم ایران شده بودند.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here