نتایج تحقیقات جدید در آرژانتین:‌ آلبرتو نیسمن دادستان پرونده انفجار تروریستی آمیا به‌قتل رسیده است

126

فرانس ۲۴ روز شنبه اول مهر ۹۶ اعلام کرد:

یک تیم از کارآگاهان تحقیق و پزشکی قانونی به این نتیجه رسیده‌اند که آلبرتو نیسمن دادستانی که بمبگذاری ۱۹۹۴ بوئنوس‌آیرس و هم‌چنین پرونده رئیس‌جمهور سابق آرژانتین برای پرده‌پوشی نقش رژیم ایران در این عملیات تروریستی را دنبال می‌کرد، به‌قتل رسیده است.

تحقیقات اولیه قبلاً به این نتیجه رسیده بود که جان باختن آلبرتو نیسمن در سال ۲۰۱۵ احتمالا یک خودکشی بوده است ولی روز جمعه منابع گفتند یک تیم از کارآگاهان تحقیق و پزشک قانونی گزارش جدیدی را تحویل دادستان آرژانتین داد، در این گزارش نتیجه‌گیری شده است که نیسمن قربانی یک آدمکشی بوده و اقدام به خودکشی نکرده است…

یک مقام در دفتر دادستانی نتیجه‌گیری جدید که نیسمن قربانی آدمکشی بوده است را مورد تأیید قرار داد.

دادستان شهید آلبرتو نیسمن ده سال را صرف تحقیق در مورد بمبگذاری سال ۱۹۹۴ در بوئنوس‌آیرس کرده بود، این بدترین حمله در خاک آرژانیتن در تاریخ معاصر می‌باشد.

جسد نیسمن در ژانویه ۲۰۱۵ در حالیکه گلوله‌یی به سرش شلیک شده بود در آپارتمانش پیدا شد، او چند روز قبلتر کرشنر رئیس‌جمهور وقت را متهم به کمک به مقامهای رژیم ایران برای پوشاندن نقش این رژیم در این بمبگذاری کرده بود.

نیسمن ۵۱ساله قرار بود در استماعی در مقابل قانونگذاران آرژانتینی حاضر شود و انتظار می‌رفت که وی در این استماع کریشنر را متهم به سرپوش گذاشتن و لاپوشانی در مورد بمبگذاری و معامله با رژیم ایران کند. وی یک روز قبل از شرکت در این استماع ترور شد.

در بمبگذاری بوئنوس‌آیرس ۸۵نفر کشته و ۳۰۰نفر مجروح شدند.

یک هفته قبل از مرگ نیسمن او یک شکایت ۲۸۰صفحه را ارائه کرده بود که در آن کرشنر متهم شده بود یک ”دستورالعمل سریع ”برای سرپوش گذاشتن بر نقش یک گروه از متهمان رژیم ایران صادر کرده است.

بنظر می‌رسد که خود نیسمن می‌دانست که مسیر خطرناکی را طی می‌کند و در این رابطه به خبرنگاران هم گفته بود.

نیسمن به کلارین روزنامه اصلی آرژانتین گفته بود ”من به‌خاطر این پرونده ممکن است جانم را از دست بدهم“.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here