مقاله کن بلاکول سفیرپیشین امریکا در کمیسیون حقوق‌بشر سازمان ملل در سی ان ان نیوز در بارة قیام مردم ایران

14
كن بلاكول سفير پيشين امريكا-min

كن بلاكول سفير پيشين امريكا در كميسيون حقوق بشر سازمان ملل خواستار حسابرسي از رژيم آخوندی بخاطر كشتار و دستگيری قيام كنندگان و آزادی فوری دستگيرشدگان قيام مردم ايران شد. در مقاله كن بلكول در سایت سی ان اس نیوز ۶بهمن ۹۶آمده است:

«وقتی كه ایران در پایان سال ۲۰۱۷ و آغاز ۲۰۱۸ فوران كرد و جنبش اصلی اپوزیسیون سازمان مجاهدین خلق ایران نقش مهمی در سازماندهی اعتراضات و شكستن سانسور آخوندها با رساندن اخبار اعتراضات در ۱۴۰ شهر ايفا كرد، صاحب نظران يكبار ديگر غافلگير شدند

پیام روشن و ساده بود: با شعارهایی مانند ”مرگ بر روحانی“, ”مرگ بر خامنه ای,“ ، ” اصلاح طلب, اصولگرا؛ دیگه تمومه ماجرا,“ مردم ایران به وضوح میگفتند كه آنها تغییر رژیم میخواهند و همین الان هم میخواهند. 

ساليان طولانی، آخوندها و مدافعانشان، سیاست سازان خارجی را قانع میكردند كه اپوزیسیون اين رژيم محدود است به تعدادی تبعیدیان در خارج و در داخل ایران فقط دو باند رژیم وجود دارد. این اعتراضات این روایت را كاملا بی ارزش كرد.

در تاریخ ۹ ژانویه ولی فقیه رژيم علی خامنه ای آمریكا و مجاهدين خلق را مقصر طراحی اعتراضات دانست. وی گفت, ”مجاهدین برای این كار ماهها آماده سازی كرده بودند“ و اضافه كرد ”رسانه های مجاهدین به این كار فراخوان داده بودند.“ 

قیام مردم ايران نشان داد كه چندین میلیارد دلار باد آورده از توافقنامه هسته ای، براي مردم ايران نفعي نداشته است. به جای آن آخوندها منافع سیاسی و اقتصادی توافقنامه را برای نقض بيشتر حقوق بشر و تشدید مداخلاتشان در منطقه را مورد استفاده قرار دادند. اما این مداخله ها فقط رژیم را شكننده تر كرده است.

این قیام شورشی برای آزادی, حق حاكمیت مردمی, عدالت اجتماعی و شكوفایی بود. این قیام نشان داد كه جامعه ایران در یك وضعیت انفجاری است كه با نارضایتی به جوش و خروش درآمده است. این قیام همچنين نشان داد كه رژیم خیلی ضعیفتر از آنچيزی است كه احساس مي شد.

كن بلكول مي افزايد: این یك الزام اخلاقی برای آمریكا و تمام غرب است كه در طرف مردم ايران بایستند. ما بطور خاص باید خواهان آزادی فوری معترضانی بشويم كه بازداشت شده اند. بشويم.

آمریكا باید تهران را بخاطر برخوردش با اعتراض كنندگان مورد حسابرسی قرار دهد. رژیم باید درك كند كه باید قیمت سنگینی برای باز كردن آتش بر تظاهركنندگان و كشتن آنها زیر شكنجه بپردازد…

اكنون لحظه ای كه جهان منتظر آن بوده فرارسيده است. آنچه كه تنها چند هفته پیش به نظر غیر قابل فكر كردن می آمد اكنون دردسترس است: ایران آزاد شده از. چنگالهای آخوند ها»

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here