سايت ايران افشاگر، دربرگيرنده اخبار، مقالات و افشاگري ها مقاومت ايران

مقاله طاهربومدرا مسئول پیشین حقوق بشر ملل متحد در عراق در یوروآسیا در باره انتصاب رئیسی

0 371

طاهر بومدرا، مسئول پیشین حقوق‌بشر سازمان ملل در عراق طی مقاله‌ای در یوروآسیا نوشت: انتصاب ابراهیم رئیسی به سمت رئیس دستگاه قضایی بی‌اعتنایی آشکار به حقوق بشر است.
طاهر بومدرا نوشت: «سابقه ابراهیم رئیسی رئیس جدید قوه قضاییه رژیم ایران تاکید آشکاری است بر بی اعتنایی او به حقوق بشر و تمام اصول به رسمیت شناخته شده عدالت در جهان معاصر. برجسته‌ترین ویژگی او این است که در سال ۱۹۸۸ (۱۳۶۷) عضو هیأت مرگ بود که به فرمان خمینی تشکیل شد و مأموریتش اعدام زندانیان سیاسی مقاوم بود. تنها ظرف چند ماه، هیأت‌های مرگ برای حدود ۳۰هزار زندانی سیاسی حکم اعدام صادر کردند. اعدام مجاهدین در صدر اولویت‌های هیأت‌های مرگ بود»
طاهر بومدرا، با اشاره به انتشار نوار صوتی منتظری نوشت: در ا ین نوار منتظری با برجسته کردن محکومیت عملکرد کسانی مانند آخوند رئیسی که در این قتل عام شرکت داشته‌اند آن را “بزرگترین جنایت جمهوری اسلامی” توصیف کرد.
اگر چه انتشار این نوار باعث افزایش آگاهی بی سابقه عموم مردم ایران نسبت به قتل عام زندانیان سیاسی شد، اما حکومت ایران با بی‌شرمی هم‌چنان برای قدردانی، آنها را در مناصب حساس و بالای حکومتی حفظ کرده است. مصطفی پورمحمدی یکی از اعضای هیأت مرگ بود که بعنوان وزیر دادگستری در دولت روحانی مشغول به کار بود.
پورمحمدی درباره قتل عام زندانیان سیاسی در سال ۲۰۱۶ گفت که «افتخار می‌کند» علیه کسانی که طرفدار آلترناتیو رژیم بودند اقدام کرده است. به نظر می‌رسد پس از اوج‌گیری تظاهرات و اعتراضات در ایران، روحانی مجبور به برکناری او شد. اما فرد دیگری را که جایگزین او کرد، علیرضا آوایی نام دارد که در قتل عام سال ۶۷ به اندازه پورمحمدی نقش تعیین‌کننده و برجسته‌ای داشته است.
طاهر بومدرا در ادامه می‌نویسد: انتصاب رئیسی به عنوان رئیس قوه قضائیه تنها آخرین نمونه از این پدیده است، از اواخر سال ۲۰۱۷، ایرانیان در سرتاسر کشور، از تمامی اقشار جامعه، با تظاهرات علیه سرکوب مداوم و بی رحمانه و بی اعتنایی به مشکلاتشان، این رژیم را در معرض خطر قرار دادند. هزاران تن از معترضان در طول سال گذشته دستگیر شده‌اند و بسیاری از آنها به صراحت به مجازات اعدام تهدید شده‌اند. چنین انتصابی باید جامعه بین‌المللی را هوشیار کند.
آمریکا و اروپا باید به نحو مناسبی نسبت به انتصاب رئیسی واکنش نشان دهند. آنها باید برای رژیم روشن کنند که چنین اقدامی باعث انزوای بیشتر و بیشتر حکومت ایران خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.