مریم رجوی در مجلس ملی فرانسه: تحولات خاورمیانه، رویکرد فرانسه و اروپا

270
10-maryamrajavi-17january4444

روز سه‌شنبه (۱۷ژانویه)، جلسه‌یی تحت عنوان «تحولات خاورمیانه، رویکرد فرانسه و اروپا» در مجلس ملی فرانسه، با حضور مریم رجوی، برگزار شد.

در این جلسه شماری از نمایندگان مجلس و شخصیتهای فرانسوی در مورد سیاست فرانسه در قبال ایران به بحث و تبادل نظر پرداختند.
مریم رجوی طی سخنانی در این جلسه گفت:‌
پارلمانترهای محترم، خانمها و آقایان، دوستان عزیز!
بهترین تبریکاتم را به‌مناسبت سال ۲۰۱۷ را به همه شما تقدیم می‌کنم.
در شرایطی جمع شده‌ایم که سالی پر از تحولات در پیش داریم: از انتخابات در فرانسه، تا نمایش انتخابات در ایران، و تحولات بی‌سابقه در خاورمیانه و در سطح بین‌المللی. آرزو می‌کنیم که این وقایع در خدمت منافع مردم ایران و همچنین مردم فرانسه و منطقه و سایر نقاط جهان باشد.
همان‌طور که می‌دانید، مقاومت ایران موفق به انتقال تمامی مجاهدان لیبرتی به اروپا و به‌خصوص آلبانی شده است. مایلم از کمیته پارلمانی برای یک ایران دموکراتیک و همه پارلمانترهایی که در این کارزار شرکت کردند، تشکر کنم. حل مسأله استقرار این نفرات، به‌لحاظ مالی برای مقاومت بسیار سنگین است. به‌خصوص درمان بیماران و مجروحانی که مدتها از درمان محروم بودند. اما ما بر این مشکلات به لطف حمایت مردم ایران و دوستانمان فائق خواهیم آمد.

خانم‌ها و آقایان!
سال ۲۰۱۷، با نگرانیهای بزرگ برای رژیم آخوندی آغاز شده است. با مرگ رفسنجانی، یکی از دو پایه رژیم فرو ریخت و رژیم در تمامیت خود به سرنگونی نزدیک‌تر شد. رفسنجانی در ۳۸ سال گذشته، نقش تعیین‌کننده‌یی در سرکوب و صدور تروریسم و تلاش برای دستیابی به بمب اتمی داشت. او همواره نفر شماره ۲رژیم و وزنه تعادل قدرت در درون رژیم بود.
دیکتاتوری مذهبی به این ترتیب، در تمامیتش ضعیف‌تر شد. خامنه‌ای و هارترین باندهای رژیم به سمت انقباض بیشتر و صدور افراطی‌گری و تروریسم و پروژه‌های اتمی حرکت می‌کنند.
حکومت دیکتاتوری مذهبی که چنین تضعیف شده، امروز از قیام مردم به‌شدت وحشت دارد به‌خصوص که نمایش انتخابات ریاست‌جمهوری در ماه اردیبهشت آینده را در پیش دارد.
خاطره قیامهای سال ۸۸ باعث ترس حکومت است. اعتراضات مردمی و جنبشهای اجتماعی افزایش می‌یابند. هزاران تظاهرات و جنبش اعتصابی که در سال گذشته به‌وقوع پیوست، امسال گسترش خواهد یافت. از جمله تظاهرات کارگران، بازنشستگان، معلمین، پرستاران، دانشجویان و خانواده‌های زندانیان سیاسی،
تضعیف رژیم ولی‌فقیه باعث دلگرمی مردم می‌شود، زندانیان سیاسی، بیش از پیش صدای خود را از سلولهایشان به گوش همه می‌رسانند، صداهایی که به‌طور گسترده به یمن شبکه‌های اجتماعی پژواک می‌یابند. خانواده‌های قربانیان به‌پامی‌خیزند و بابت تمامی جنایات رژیم به‌خصوص قتل‌عام ۳۰هزار زندانی سیاسی در سال۱۳۶۷ حسابرسی می‌کنند. مردم خواهان پایان اعدامها در ایران و همچنین پایان دیکتاتوری هستند.
به‌مناسبت تولد کوروش کبیر، بنیانگذار اولین بیانیه حقوق‌بشر، هزاران تظاهر کننده به یک آینده بدون آخوندهای جنایتکار فراخوان دادند. چند هفته پیش به‌مناسبت روز دانشجو، تظاهر کنندگان خواستار آزادی زندانیان سیاسی شدند.

خانمها و آقایان!

مردم ایران از برجام بهره‌یی نبردند، بر عکس این توافق تنها باعث شد که جیب ولی‌فقیه و پاسدارانش پر شود و ماجراجوییهای مرگبار آنها در سوریه و منطقه را تأمین مالی کند.

اتفاقا جهان این را درک کرده است که رژیم آخوندی، سپاه پاسداران و حزب‌الله و دیگر مزدران شبه‌نظامی آنها در سوریه، نقششان مبارزه با افراط‌گرایی و داعش نیست، بلکه هدفشان نجات دیکتاتور دمشق است.

آنها منبع اصلی گسترش تروریسم و بی‌ثباتی در منطقه هستند. در حقیقت آنها با حضورشان در سوریه، ادامه سلطه ننگین خودشان را تضمین می‌کنند. خامنه‌ای چندی پیش گفت اگر در سوریه نمی‌جنگیدیم «باید در تهران، فارس، خراسان و اصفهان جلوی آنها را می‌گرفتیم» و زمانی هم که آتش‌بس برقرار می‌شود، رژیم آخوندی با تمام قوا درصدد خرابکاری در آن است. به گفته رهبران اپوزیسیون سوریه، تنها طرفی که هیچ‌گاه از در صلح و سازش در نمی‌آید رژیم ایران است که به چیزی کمتر از حفظ بشار اسد در قدرت رضایت نمی‌دهد.

تا وقتی که پاسداران و شبه‌نظامیانش در خاک سوریه حضور دارند، هیچ راه‌حل سیاسی وجود ندارد. پس اگر خواهان صلح هستیم باید از اخراج رژیم از سوریه شروع کرد. باید گفت بازنده اصلی یک آتش‌بس و صلح در سوریه رژیم ایران خواهد بود.

خانمها و آقایان!

سیاست سازش و تسلیم دولت آمریکا دلیل اصلی ادامه تراژدی سوریه و سلطه آخوندها بر این جنگ است. رژیم ایران روی مماشات غرب حساب باز کرده تا افراط‌گرایی خود را تحت نام اسلام، صادر کند. من در این‌جا می‌خواهم به سیاست پرزیدنت فرانسوا اولاند در قبال مردم سوریه درود بفرستم. این سیاستی درست در مقابل رها کردن سوریه توسط دولت آمریکا بود.

پایان دوران رئیس‌جمهور فعلی آمریکا، امید کمی برای رژیم تهران باقی می‌گذارد که بتواند با دست باز هر طور که می‌خواهد عمل کند. این وضعیت از زمان حمله به عراق در اسفند ۱۳۸۱، شدت یافته است. و ولی‌فقیه رژیم برنده اصلی آن در عراق و سوریه بود. امیدواریم که این فرصت که برای آخوندها بسیار مغتنم بود، به‌زودی پایان یابد. اما بهرحال مطمئن هستیم که هیچ چیز مثل قبل نخواهد بود.

با توجه به شکست سیاست استمالت، برای پایان دادن به رنج مردم سوریه و مهاجرت و آوارگی آنها، تغییر سیاست ضروری است. لازمه صلح و آرامش در منطقه و جهان این است که در مقابل اقدامات تروریستی سپاه پاسداران و نقش مخرب آن در منطقه، قاطعیت به‌خرج داده شود.

با این چشم‌انداز و در حالی که انتخابات ریاست‌جمهوری در فرانسه در پیش است، من مسئولان سیاسی فرانسه را دعوت می‌کنم که به این واقعیتها توجه کنند و به‌خصوص روی رژیم آخوندها حساب باز نکنند چرا که از هم‌اکنون آنها به گذشته تعلق دارند، من آنها را دعوت می‌کنم که روی نیروهای آینده حساب باز کنند، ایرانی که دیگر عامل بحران نخواهد بود بلکه عامل ثبات در منطقه خواهد شد. برای ریشه‌کن کردن افراط‌گرایی نمی‌توان با افراط‌گرایان دیگری متحد شد. افراط‌گرایی تحت نام اسلام، اعم از شیعه و سنی، به‌لحاظ وحشی‌گری تفاوتی با یکدیگر ندارند و هیچ‌کدام اسلام را نمایندگی نمی‌کنند بلکه نوعی فاشیسم مذهبی هستند. به همین خاطر به بهانه یک سیاست امنیتی نمی‌توان با ملاها متحد شد. همچنین به‌خاطر منافع اقتصادی، نمی‌توان اصول را فراموش کرد و چشمان را بر نقض حقوق‌بشر و حقوق زنان در ایران بست.

ایران امروز، دارای آلترناتیوی با یک برنامه دموکراتیک مبتنی بر احترام به آزادی مذهب، آرا و عقاید، جدایی دین و دولت و برابری زن و مرد است. بایستی که حرف این آلترناتیو شنیده شود.

راه‌حلی که این آلترناتیو پیشنهاد می‌کند می‌تواند دوران جدیدی را برای مردم ایران، منطقه و البته برای اروپا به ارمغان بیاورد. کافی است به ارزشهای دموکراسی پایبند باشیم.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here