مریم رجوی به تشکیل کمیسیون تحقیق و فراهم کردن مقدمات محاکمه مسئولان ۳۰ هزار زندانی سیاسی فراخواند

152

در بیست و نهمین سالگرد قتل عام ۳۰ هزار زندانی سیاسی مریم رجوی به تشکیل کمیسیون تحقیق و فراهم کردن مقدمات محاکمه مسئولان این جنایت بزرگ فراخواند

بیست و نهمین سالگرد قتل عام زندانیان سیاسی توسط رژیم آخوندی، در جلسه یی در حضور خانم مریم رجوی و شماری از شخصیتهای سیاسی و حقوق بشری از آمریکا و اروپا و شمار زیادی از مجاهدین در تیرانا برگزار شد.

خانم مریم رجوی ضمن اشاره به گسترش فزاینده جنبش دادخواهی شهیدان قتل عام در بین ایرانیان و مدافعان حقوق بشر از سراسر جهان، بر ضرورت تشکیل کمیسیون تحقیق در باره این جنایت تأکید کرد و از شورای امنیت ملل متحد خواست این پرونده را به دادگاه جنایی بین‌المللی برای محاکمه مسئولان این جنایت علیه بشریت احاله دهد. جنایتکارانی که هم اکنون نیز از سردمداران رژیم آخوندی هستند. خانم رجوی تأکید کرد: رویکرد با این جنایت علیه بشریت و نسل‌کشی آزمایش وفاداری جامعه بین‌المللی به ارزشهای حقوق بشری است.

خانم رجوی اعترافهای مقامات رژیم به این جنایت را که در واکنش به اعتلای کارزار دادخواهی صورت گرفته،از مهمترین اسناد مجرمیت سران رژیم خواند.

در این جلسه شماری از شخصیتهای سیاسی و حقوق بشری از جمله خانم کری کندی فرزند سناتور فقید رابرت کندی و رئیس بنیاد رابرت اف کندی هیومن رایتز، مارینو رابینو عضو کمیسیون خارجی و کمیته حقوق بشر پارلمان ایتالیا، پیترو لیوتزی، عضو کمیسیون فرهنگ و کمیسیون سیاست اتحادیه اروپا در سنای ایتالیا، اینگرید بتانکورد، سناتور سابق کلمبیا و طاهر بومدرا، رئیس سابق بخش حقوق بشر یونامی از آن جمله اند.

خانم رجوی ‌اعتلای جنبش دادخواهی طی سال گذشته را شکست بزرگی برای نظام ولایت فقیه خواند و گفت این جنبش سران رژیم را وادار ساخت سه دهه سکوت را بشکنند و برای این کشتار بزرگ بهانه بتراشند. شماری از رسواترین آدمکشان رژیم هم به دفاع از قتل عام پرداختند. این کارزار همچنین سرمایه‌گذاری خامنه ای برای رئیس جمهور کردن رئیسی، از اعضای هیات مرگ در قتل‌عام۶۷ را، به شکست کشانید.

مریم رجوی گفت آخوند روحانی که در چهار سال اول ریاست جمهوری خود پورمحمدی یک عضو هیات مرگ در تهران را به وزارت دادگستری گماشت، برای چهار سال دوم، هم یک عضو هیات مرگ در استان خوزستان را به‌عنوان وزیر دادگستری خود معرفی کرده است. دژخیمی که توسط اتحادیه اروپا در لیست ناقضان حقوق بشر قرار گرفته است.

رئیس جمهور برگزیده مقاومت ایران چاپ جدید کتاب جنایت علیه بشریت به زبان انگلیسی که شامل اسامی و مشخصات بیش از ۵۰۰۰ مجاهد خلق که در قتل عام سال ۱۳۶۷ به شهادت رسیده اند را اعلام کرد. این کتاب همچنین شامل صدها قطعه عکسهای شهیدان و تصاویر مزارهایشان است. وی گفت طی سال گذشته به‌یمن فعالیتهای ارزنده شبکه مقاومت در داخل ایران، علاوه بر اسامی شهدا و مزارهای شهیدان، اسامی ۱۱۲ تن از اعضای «هیأتهای مرگ» در تهران و سایر استانها که اکثریت قریب به اتفاق آنها هم‌چنان در مناصب کلیدی این رژیم قرار دارند و مشخصات ۲۱۳ تن از مجریان احکام مرگ در ۳۵شهرستان و شمار زیادی از مزارهای جمعی شهیدان که تا به‌حال پنهان بوده، جمع آوری شده است.

خانم کری کندی در این جلسه خطاب به جمعیت گفت: «شما تلاش می کنید دولتی را که مبتنی بر انسانیت و عطوفت و عشق به یکدیگر است و نه بر رنج و سرکوب، به کشورتان ببرید و در این امر تمامی جهان با شماست. و من مفتخرم که امروز در این مسیر در کنار شما هستم. چرا که ما به آزادی اعتقاد داریم. ما در همبستگی با مردم ایران علیه آخوندهایی که مسبب وحشتهای بازگو نشده یی در کشور عزیز شما هستند، در کنارتان ایستاده ایم. آخوندها مردم ایران را از غرور میراث فوق العاده شان، که در سراسر جهان مورد تحسین است، محروم کرده اند. ایران باید آزاد گردد! ایرانی که اولین منشور حقوق بشر را حدود ۲۵۰۰ سال پیش مکتوب نمود…

پیترو لیوتزی، عضو کمیسیون فرهنگ و کمیسیون سیاست اتحادیه اروپا در سنای ایتالیا در سخنرانی خود گفت: استبداد دینی حاکم بر ایران تمام تلاش خودش را می کند تا سازمان مجاهدین خلق ایران و شورای ملی مقاومت را نابود کند. در این سالها رژیم هر توطئه یی را به کار برد تا اعضای مقاومت ایران را نابود کند. این به خوبی نشان می دهد که دشمن اصلی اش شما هستید. به این خاطر خروج اعضای مجاهدین به سلامت و به صورت یک تشکیلات منسجم از عراق و مستقر شدن آنها در آلبانی بیشترین ضربه به این رژیم بوده است.

این سیاست رژیم ایران چیز جدیدی نیست. وقتی در تابستان ۱۳۶۷ در کمتر از چند هفته بیش از ۳۰ هزار زندانی را اعدام کرد. بیشترین قربانیان از اعضا و وابستگان به مجاهدین خلق بودند. این یک جنایت علیه بشریت بود. یکی از چندین جنایتی که در طول تاریخ بشریت معاصر صورت گرفته است. هیچکدام از قاتلان آن جنایت نه تنها محاکمه نشده و به عدالت سپرده نشده اند بلکه بعضی از آن جنایتکاران هنوز از بالاترین مقامات رژیم هستند… من از خانم مریم رجوی به خاطر شروع این جنبش دادخواهی و رهبری این کمپین بزرگ بین المللی تقدیر و تشکر می کنم. امیدوارم که این فعالیتها، مرهمی بر زخمهای خانواده های این ۳۰ هزار شهید باشد که اغلب در گورهای جمعی دفن شده اند. خانواده هایی که حتی نمی دانند که عزیزانشان در کجا دفن شده اند.

رژیم ایران همواره و به طور فعال به بی ثبات کردن منطقه خاورمیانه حمایت می کند و از سازمانهای تروریستی و از شبه نظامیانی که این نقش را برای رژیم ایران بازی می کنند، پشتیبانی می کند. به خاطر این جنایتهای بیرحمانه بود که سپاه پاسداران رژیم ایران به درستی از طرف کنگره امریکا در لیست سازمانهای تروریستی قرار گرفت، همین کار را بایستی اروپا هم انجام دهد».

ماریو رابینو، عضو کمیسیون خارجی و کمیته حقوق بشر پارلمان ایتالیا نیز در سخنرانی خود گفت: در اثر فشارهای بین المللی روحانی مجبور شد که مصطفی پور محمدی را با یک مسئول دیگر از کمیته مرگ به نام علیرضا آوایی جابه جا کند که مسئول قتل و کشتار بسیاری از افراد زیر ۱۸ سال بوده است. بنابراین هنوز افرادی که در آن قتل عام مسئولیت داشتند، بر سرکارند. بنابراین همانطور که سخنرانان قبلی هم گفتند دولتهای ما و اتحادیه اروپا بایستی موضوع حقوق بشر را در الویت کارشان در رابطه با ایران قرار دهند. هیچ منفعت رئال پولتیک، منفعت اقتصادی با رژیم ایران نبایستی قبل از حقوق بشر قرار گیرد. همه ما، همه فعالان حقوق بشر و کسانی که خواستار آزادی و دموکراسی هستند بایستی از سازمان ملل بخواهیم که در رابطه با قتل عام سال ۶۷ یک گزارش مستند تهیه کند. خامنه ای، روحانی و تمامی مسئولان بالای این رژیم که هم اکنون بر سرکارند و در قتل عام سال ۶۷ دست داشتند بایستی در دادگاه بین المللی لاهه محاکمه شوند. همه کشورهای غربی مقصرند، همه آنها تاخیر دارند، اما سرانجام یک چیزهایی در حال به حرکت در آمدن است. در ایتالیا در ماه ژوئن گذشته اکثریت نمایندگان پارلمان ایتالیا یک بیانیه را امضا کردند که قتل عام سال ۶۷ را محکوم نموده و پارلمان ایتالیا خواستار محاکمه آمران و عاملان این قتل عام شد. در تاریخ معاصر بسیاری رژیمهای دیکتاتور بودند که جنایت علیه بشریت انجام دادند و برای مدتی از مجازات در امان ماندند. اما اکنون زمان بیداری فرا رسیده است. … از نورنبرگ، تا لاهه از دادگاه مربوط به یوگسلاوی سابق تا دادگاههای مربوط به جنایت علیه بشریت در افریقا، در آسیا، در امریکا، دیکتاتورها و جنایتکاران سرانجام مجبور شدند که در برابر عدالت و در برابر کشف حقیقت که از طرف جامعه بین المللی دنبال می شد قرار گیرند. و اکنون نوبت جنایتکاران در ایران است».

سناتور اینگرید بتانکورد نیز گفت: «۲۹سال پیش، خمینی فتوایی صادر کرد که تنها با آنچه هیتلر در طول جنگ جهانی دوم انجام داد، قابل مقایسه است. این آغاز بیرحمانه ترین فصل تاریخ مردم ایران بود. قتل عام حدود ۳۰ هزار نفر در سال ۶۷ بدون دسترسی به حق دفاع. آنچه در این باره بسیار ترسناک است، اینکه به رغم داشتن همه اطلاعات، اسناد و شواهد، شاهدان و بازماندگان و اعترافات مجرمان، ولی هنوز جنایتکاران مصونیت دارند.

وی افزود: «خطا تنها از طریق عدالت اصلاح می شود. اگر عدالت وجود نداشته باشد، خطا و درد و رنج فعال خواهد ماند. امروز، جنایتکارانی که مرتکب جنایات قتل عام سال ۱۹۸۸ شدند در قدرتند و مقامات بلندپایه در ایران هستند. اگر ما در مورد این قتل عام سکوت کنیم، ما در جنایت علیه بشریت در ایران همدست خواهیم بود. ما از سازمان ملل متحد می خواهیم که محاکمه مجرمان کشتار۶۷ را آغاز کند. کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد باید یک تحقیق مستقل برای تحقیق درباره این قتل عام آغاز کند …کسانی که زنده اند باید در یک دادگاه بین المللی محاکمه شوند؛ و ما تا تحقق این امر آٰرام نخواهیم گرفت».

طاهر بومدرا، رئیس سابق بخش حقوق بشر یونامی، نیز گفت:‌ قانون در طرف ما است. ما همان ترسی را که شما در اشرف و لیبرتی تحمل کردید، به سوی خود آنها خواهیم فرستاد. رنج تحت پیگرد بودنی که شما متحمل شدید، بایستی اردوی خود را عوض کند. بایستی به تهران برود. بنابراین آنهایی که مرتکب جنایت شده اند بایستی همان ترسی را که شما در اشرف و لیبرتی احساس می‌کردید، احساس کنند. شروع آن از همین الان با مذاکره درباره سفر به خارج است. آنها نمی توانند مثل قبل با مصونیت سفر کنند. معافیت آنها از مجازات بایستی پایان یابد. من برای آنچه در ماههای آینده به دست می آید، شما را کمی منتظر می گذارم. ولی مایلم بگویم که نمی‌خواهم آنهایی را که در اشرف و لیبرتی ترور شدند فراموش کنم. آن تروریستها نیز بایستی پاسخگو باشند. بنابراین، با اینکه امروز تمرکز ما روی جنایات ۱۹۸۸ است، ولی همچنین باید روی خونهایی که در معافیت کامل قاتلان از مجازات در عراق ریخته شد. متمرکز باشیم. ما باید سخت کار کنیم تا آنهایی را که مرتکب جنایت شدند به دست عدالت بسپاریم. این امر امکانپذیر است، قابل دسترسی است و ما باید آن را انجام بدهیم.

مراسم گرامیداشت ۳۰ هزار زندانی سیاسی سر به دار شده با برنامه های هنری و نمایشی همراه بود که مورد توجه شرکت کنندگان در این مراسم باشکوه قرار گرفت.

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران

۲۹ مرداد ۱۳۹۶ ( ۲۰ اوت ۲۰۱۷)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here