مریم رجوی، کسی که اولین بار نسبت به تهدید بنیادگرایی اسلامی هشدار داد

مریم رجوی، کسی که اولین بار نسبت به تهدید بنیادگرایی اسلامی هشدار داد

مریم رجوی رئیس جمهور برگزیده مقاومت ایران، پشت تریبون قرار گرفت. او جمله ای گفت که برای همه حاضران غریب بود. «بنیادگرایی به نخستین تهدید صلح در منطقه و جهان تبدیل شده است.»

سال ۷۳ بود و سالن شهرداری اسلو در سکوت کامل بود. هنوز کسی با این تهدید که به سرعت گسترده می‌شد، آشنا نبود. مریم رجوی، سرچشمه اصلی بنیادگرایی را به همگان نشان داد و گفت: «آخوندهای حاکم بر ایران با سوءاستفاده از باورهای مذهبی بیش از یک میلیارد مسلمان به توسعه‌طلبی و صدور بحران و تنش می‌پردازند».

در همین جلسه مریم رجوی از طرف مقاومت ایران خواهان تشکیل یک جبهه بین‌المللی علیه بنیادگرایی شد.

در آن زمان متاسفانه نه دولتها و نه بانکهای فکری و روشنفکران به این روشنگری توجه نکردند. روشنگری‌یی که حاصل رویارویی مردم ایران با استبداد مذهبی بود. تا اینکه مردم جهان با غول بی‌شاخ و دمی به اسم بنیادگرایی حتی در امن‌ترین کشورهای دینا روبرو شدند. قربانی دادند و ترس و وحشت بر همه جا مستولی شد.

در همین جلسه مریم رجوی توضیح داد که یکسال قبل از این (۱۳۷۲) مقاومت ایران در کتابی با  عنوان «بنیادگرایی اسلامی: تهدید نوین جهانی» به روشنی نشان داد که چگونه رژیم آخوندهای حاکم بر ایران پس از شکست در جنگ هشت ساله با عراق، برای بسط بنیادگرایی اسلامی در تمام منطقه، از قفقاز و آسیای میانه تا خاورمیانه و شمال آفریقا خیز برداشته و تمام نظام خود را برای سرکوب داخلی و تروریسم خارجی سازمان داده است.

مریم رجوی سپس در کتابی با عنوان «رژیم آخوندها در ایران کانون بنیادگرایی و تروریسم» استراتژی شکست و پیروزی در برابر بنیادگرایی اسلامی را توضیح  داد.

 

سخنرانی مریم رجوی در شورای اروپا در استراسبورگ

وی در یک سخنرانی با همین عنوان در شورای اروپا در استراسبورگ در سال ۱۳۹۳ گفت: «بمب‌گذاری‌ها، قتل‌عام روزنامه‌نگاران، آتش گشودن به سوی انسانهای بی‌دفاع، تمام کش کردن مجروحان، گروگانگیری و مرعوب کردن شهروندان و توجیه جنایت علیه بشریت تحت نام اسلام، این چیزی است که وجدان جهان را جریحه دار کرده و روح اسلام از آن بری و بیزار است.

این همان تروریسم و توحشی است که سالها پیش، خمینی با صدور فتوای قتل یک نویسنده، سلمان رشدی و همه مترجمان و ناشرانش آن را پایه‌گذاری کرد.

در عین حال این بربریت شناخته شده‌یی است که در قالب یک حکومت، نزدیک به چهار دهه است که بر مردم کشور من حکمفرماست و به نام مذهب، یک ملت را به بند کشیده است».

مریم رجوی خطاب به جامعه جهانی گفت که تا دیر نشده با درس گرفتن از تجربه‌های تلخ این دوران، یک مسیر صحیح در پیش بگیرند. و با این هدف وی چهار موضوع را به بحث گذاشت: از جمله:

اول این که بنیادگرایی اسلامی چه در ذات خود، چه در عمل سیاسی روزمره‌اش یک جنگ گسترش یابنده علیه جامعه بشری است که سرنوشت همین نیروی ارتجاعی را تعیین می‌کند.

دوم، پیدایش و رشد گروه‌های بنیادگرا، نه خود به خودی بلکه تابع یک محور و سر هدایت‌کننده یعنی رژیم حاکم بر ایران است.

سوم، بنیادگرایی اسلامی یک ایدئولوژی زهرآگین واحد است و انواع شیعه و سنی ندارد. معیار توحش و خطر بنیادگرایان ادعای پیروی از شیعه یا سنی نیست بلکه وابستگی به سرچشمه بنیادگرایی در تهران است.

و چهارم، خلع ید از رژیم ایران در عراق و سوریه، مهمترین حلقه استراتژی پیروزی است.

مریم رجوی گفت: «خطاست اگر فکر کنیم که کشتار بیش از ۲۰۰هزار سوری، فقط این کشور را در ویرانی و مصیبت فرو می‌برد! خیر. آتش این جنگ به همه جا سرایت می‌کند: از ایران به عراق، از آن جا به سوریه و لبنان و فلسطین، سپس به یمن و کشورهای دیگر، آنچنان که تا قلب اروپا هم امتداد پیدا می‌کند؟»

و در پایان شما که خواننده این مقاله هستید، آیا صحت این نظریه را تایید می‌کنید؟ با جهانی مواجهیم که در آتش بنیادگرایی و جنگ‌افروزی می‌سوزد.

 

معرفی کتاب‌های مریم رجوی در مورد بنیادگرایی اسلامی

کتاب زن، بنیادگرایی و اسلام، متن سخنرانی خانم مریم رجوی در دیدار با گروهی از زنان روشنفکر اروپایی آمریکایی و زنانی از کشورهای عربی و خاورمیانه است.

خانم رجوی در این کتاب به تشریح دیدگاه‌های بنیادگرایان اسلامی در مورد زنان و ویژگی زن ستیزی آنان پرداخته است. این کتاب به زبان فارسی منتشر شده است.

 

کتاب زنان علیه بنیادگرایی به زبان انگلیسی (Women against fundamentalisn)

کتاب زنان علیه بنیادگرایی به زبان فرانسه (LES FEMMES CONTRE L’INTÉGRISME)

کتاب رژیم آخوندها در ایران کانون بنیادگرایی و تروریسم به زبان فارسی

کتاب نظام الملالی فی إیران بؤره التطرف والإرهاب به زبان عربی

و کتاب Le régime iranien source de l’intégrisme et du terrorisme به زبان فرانسه

آخرین مطالب