مرگ رفسنجانی، انعکاس در رسانه‌های بین‌المللی و درون رژیم…

196

آسوشیتدپرس نوشت: مریم رجوی پرزیدنت شورای ملی مقاومت ایران گفت:”با مرگ رفسنجانی یکی از دو رکن و عامل تعادل فاشیسم مذهبی حاکم در ایران، فروپاشیده و این رژیم در تمامیتش به سرنگونی نزدیک می شود”.

فاکس نیوز نیز گزارش داد:‌ مریم رجوی رئیس جمهور منتخب شورای ملی مقاومت ایران دربیانیه ای گفت ”بامرگ رفسنجانی یکی از دوقطب و کلید متعادل کننده فاشیزم مذهبی
حاکم بر ایران فرو پاشید و این رژیم در تمامیت خود به سرنگونی نزدیک می شود ”.

”رفسنجانی طی ۳۸سال گذشته هم در دوران خمینی وهم بعد از آن نقشی حیاتی در سرکوب داخل و صدور تروریسم درخارج داشت و همچنین بدنبال دستیابی به تسلیحات اتمی بود ”.

فاکس نیوزدر گزارش خود درباره مرگ رفسنجانی هم چنین گفت: رفسنجانی وزنه ای در پشت برنامه اتمی رژیم ایران از جمله پافشاری بر تسلیحاتی شدن آن بود. گفته شده رفسنجانی درپشت تعداد بیشماری از حملات تروریستی بودو او به طور آشکاری خواستار کشتن آمریکاییان و سایر غربی ها شده بود. رفسنجانی بخاطر پاکسازی مخالفان سیاسی و روشنفکران ، فردی منفور بود.

پایگاه خبری سی.ان.اس. نیوز، گزارش داد: « شورای ملی مقاومت ایران بر این عقیده است که مرگ رفسنجانی به معنی حذف یکی از پایه‌های رژیمی است که امیدوار است شاهد شکست تمامیت آن باشد.

مریم رجوی پرزیدنت شورای ملی مقاومت ایران، مرگ او را فروریختن «یکی از دو پایه و وزنة تعادل فاشیسم دینی حاکم بر ایران» توصیف کرد.

وی در بیانیه‌یی ضمن اشاره به «نزدیک‌شدن سرنگونی» رژیم مذهبی، گفت: «رفسنجانی همواره نفر شمارة دو این رژیم و وزنة تعادل آن بوده و در حفظ آن نقش تعیین‌کننده داشته است. اکنون رژیم تعادل درونی و بیرونی خود را از دست می‌دهد».

(مریم) رجوی گفت که رفسنجانی طی ۳۸ سال (گذشته)… «در سرکوب داخلی و صدور تروریسم به خارج و تلاش برای دستیابی به تسلیحات اتمی، نقش تعیین‌کننده داشت».

سی.ان.اس. نیوز، خاطرنشان کرد: «رفسنجانی… به صدور فرمان قتل مخالفان برجسته در خارج کشور طی دوران ریاست‌جمهوری‌اش متهم شده است؛ از جمله ترور ۴ مخالف ایرانی کرد در رستوران میکونوس برلین در سال ۱۹۹۲… مخالفان ایرانی دیگری که در شرایطی مشابه طی دوران ریاست‌جمهوری رفسنجانی کشته شدند (از جمله عبارتند از:)… کاظم رجوی از شورای ملی مقاومت و سفیر پیشین ایران در ملل متحد که در سال ۱۹۹۰ در نزدیکی ژنو ترور شد. بازرسان سوئیسی، رژیم ایران را مسئول (این ترور) دانستند… و مقامات حکم جلب فلاحیان وزیر اطلاعات رفسنجانی را صادر کردند».

این منبع خاطرنشان می‌کند: «ترورهای دیگری که دولت رفسنجانی مسئول آن (شناخته شده) شامل (قتل) محمد حسین نقدی نمایندة شورای ملی مقاومت ایران در رم است که در مارس ۱۹۹۳ در خیابانی در پایتخت ایتالیا کشته شد؛ (و نیز) زهرا رجبی از شورای ملی مقاومت… که در فوریه ۱۹۹۶ به‌همراه یکی از همکارانش… در ساختمانی در استانبول (ترور شد)».

پیام خامنه ای بعداز مرگ رفسنجانی به عنوان نمودی از تضعیف تمامیت نظام و برهم خوردن تعادل درشرایط بحرانی آن ارزیابی شده است.

خامنه‌ای که از رفسنجانی به عنوان حجت الاسلام و شیخ علی اکبر هاشمی نام برده، فقدان او را «سخت و جانکاه» دانست و نوشت:« با فقدان رفسنجانی اینجانب هیچ شخصیت دیگری را نمی شناسم که تجربه ای مشترک و چنین دراز مدت را با او در نشیب و فرازهای این دوران تاریخ ساز به یاد داشته باشم»

خامنه ای درپیامش درباره رابطه اش با رفسنجانی تاکید کرد: «چه دشواریها و تنگناها که در این دهها سال بر ما گذشت… اختلاف نظرها و اجتهادهای متفاوت در برهه‌هائی از این دوران طولانی هرگز نتوانست پیوند رفاقتی را به کلی بگسلد و وسوسه‌ی خناسانی که در سال های اخیر با شدت و جدیت در پی بهره برداری از این تفاوت های نظری بودند، نتوانست در محبت شخصی عمیق او نسبت به این حقیر خللی وارد آورد».

خامنه ای بردوستی ویژه خودش بارفسنجانی تاکید کرده اما هیچ اشاره یی به رابطه ویژه رفسنجانی با خمینی و هیچ اشاره یی به نقش ویژه رفسنجانی در رساندن خامنه ای از روضه خوانی به رهبری نظام، نکرده است.

آخوند روحانی در پیام خود در رابطه با مرگ رفسنجانی، سه روز عزای عمومی اعلام کرد و درباره نقش ویژه او در نظام ولایت فقیه نوشت: او مصلحت نظام را از هر امری بالاتر می‌دانست.

آخوند روحانی با طعنه به باند خامنه ای افزود: رفسنجانی بسیار جفا دید و بسیار وفا کرد.  وی هم چنین طی سخنانی گفت: رفسنجانی هنوز آرزوهای زیادی برای کشور ، مردم و نظام داشت. (منبع: انتخاب ۱۹/۱۰/۹۵)

آخوند صادق لاریجانی رئیس قضائیه خامنه ای که در حال حاضر برسر دزدی ۳میلیارد دلاری و پرونده بابک زنجانی با رئیس جمهور رژیم سرشاخ شده است، از فرصت مرگ رفسنجانی برای تسویه حساب با آخوند روحانی استفاده کرد و گفت: آمریکا می خواهد (ما) را از آرمان های (نظام) دور کند. مرگ رفسنجانی بیدار باشی برای همه مسئولان است تا خود را برای مسیر دشوار و بی نهایت پس از مرگ آماده کنند. (منبع: فارس ۱۹/۱۰/۹۵)

رئیس مجلس رژیم، پاسدار علی لاریجانی، در پیامش پس از مرگ رفسنجانی ، از شراکت او در کشتارهای دهه ۶۰ و نسل کشی مجاهدین یاد کرد و گفت: رفسنجانی به همراه سایر رهبران نقشی اساسی در عقیم نمودن (مجاهدین) برعهده داشت و در مقابل دیسایس جریانهای محارب ایستادگی کرد. (منبع: رادیو معارف ۲۰/۱۰/۹۵)

جهانگیری، معاون اول آخوند روحانی، درباره مرگ رفسنجانی گفت: خامنه‌ای یاوری دیرین،‌ نظام سرمایه ای بی بدیل و دولت پشتیبان خود را از دست داد.

تنها عزم همگانی است که می تواند از بار سنگین این ضایعه بزرگ بکاهد. منبع: سایت صدا و سیما ۲۰/۱۰/۹۵

آخوند جنتی رئیس خبرگان ارتجاع نیزبعد از مرگ رفسنجانی گفت: او با قبول مسئولیتهای مهم مثل ریاست مجلس، ریاست جمهوری، ریاست مجمع تشخیص مصلحت و ریاست خبرگان کوشا بود. منبع: فارس ۱۹/۱۰/۹۵

به دنبال اظهارنظرهای مختلف و ابهام در مورد محل دفن رفسنجانی، سرانجام پسر رفسنجانی اعلام کرد که وی در کنار خمینی ضدبشر دفن خواهد شد.

پیش از این به نقل از خانواده وی گفته شده بود که جسد رفسنجانی در قم دفن می‌شود، اما تعیین تکلیف آن به باز کردن وصیتنامه رفسنجانی موکول شد که پس از قرائت وصیتنامه مشخص شد که او محل دفن خود را مشخص نکرده است.

به دنبال آن اعلام شد که خامنه‌ای بر سر قبر وی نماز می‌خواند. قبل از این، حسین مرعشی از خانواده رفسنجانی، نسبت به خواندن نماز از سوی خامنه‌ای ابراز تردید کرده بود.

بدنبال مرگ رفسنجانی، رسانه های خبری بین المللی، بر نقش او بعنوان نفر شماره ۲ رژیم در سرکوب و چپاول و صدور تروریسم و تلاش برای دست یابی به بمب اتمی تاکید کردند. گزارشی در این باره:

واشینگتن پست، گزارش داد: «رفسنجانی به‌عنوان رئیس‌جمهور (رژیم ایران)، به بی‌رحمی و خشونتش شهرت یافت و منتقدانش او را به دست‌داشتن در قتل چندین تن از مخالفان متهم کردند… (در دوران ریاست‌جمهوری او) بسیاری از ایرانیان که (رفسنجانی) را به‌خاطر… استفاده از موقعیتش برای ثروتمند کردن خانوادة خود فاسد تلقی می‌کردند، به او دشنام می‌دادند. (رفسنجانی) و سرویس‌های اطلاعاتی‌اش هم‌چنین در ترور مخالفان در ایران و اروپا وهمچنین در حملات تروریستی علیه غیر نظامیان، دست داشتند».

نیویورک‌تایمز می‌نویسد که رفسنجانی به فساد در جمع‌آوری ثروت و تاکتیک‌های خشنش در برخورد با مخالفان در داخل و خارج کشور شناخته می‌شد. آرژانتین، رفسنجانی و دیگر (مقامات رژیم) ایران را به هم‌دستی در بمب‌گذاری مرکز یهودیان در بوئنوس آیرس… در سال ۱۹۹۴ متهم کرده بود. در سال ۱۹۹۷، دادگاهی در آلمان نتیجه‌گیری کرد که بالاترین سطح سران سیاسی (رژیم) ایران فرمان قتل ۴ مخالف ایرانی کرد در تبعید را در برلین… صادر کرده‌اند.

نیویورک‌تایمز، اضافه کرد: «در حالی که (رفسنجانی در دوران ریاست‌جمهوری‌اش) در تلاش برای روابط بهتری با غرب بود، بر حق (رژیم) ایران برای توسعة برنامة اتمی اصرار می‌کرد و فتوای خمینی را… برای کشتن سلمان رشدی… حذف نکرد. فراتر از این منتقدان گفته‌اند، دوران ریاست‌جمهوری رفسنجانی مصادف با گسترش فساد و نفوذ سپاه پاسداران… در بنگاه‌های مهم اقتصادی بوده است…. در سال ۲۰۰۳ مجلة فوربز گفت، دارایی‌های شخصی رفسنجانی از یک میلیارد دلار فراتر رفته است».

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی نوشت: رفسنجانی یک بازمانده سیاسی مکار و میلیونری بود که در میان قشر حاکم بر ایران با وجود نقطه نظرات باصطلاح مدره، باقی مانده بود.

آسوشیتد پرس افزود: رفسنجانی که ترکیبی از طنز مکارانه و سابقه یی در حرکات موذیانه، هم در سیاست و هم در (امور اجرایی) داشت باعث شده بود که مجموعه یی از القاب، همچون اکبرشاه به او داده شود. حضور او ( در رژیم ) چه بطور مستقیم و چه در پشت صحنه به اشکال مختلف احساس می شد. او همچنین یک طرف کهنه کار در جنگ سیاسی داخلی کشور بود و همچنین یک دلال در طرحهای مخفی همچون توافق تسلیحاتی ایران کنترا در سال ۱۹۸۰(۱۳۵۸) بوده است.

آسوشتید پرس افزود: در پشت صحنه فعالیتهای اتمی رژیم ایران, رفسنجانی خرید مخفیانه تکنولوژی و تجهیزات مربوطه را از پاکستان و سایر جاها هدایت کرد….

آسوشتید پرس در پایان نوشت: رفسنجانی بعنوان یک میانجیگر بالقوه برای مذاکرات با آمریکا و متحدان در بحران برنامه اتمی, در درون قشر حاکم حفظ شده بود. چهره او با اینحال ویژه گیهای سیاهتری هم داشت. دادستانهای آرژانتین رفسنجانی را بعنوان یکی از مقامات مظنون رژیم ایران خواندند که با بمبگذاری ۱۹۹۴در مرکز یهودیان بوئنوس آیرس که ۸۵کشته برجای گذاشت مرتبط بود .

روزنامة لوموند چاپ فرانسه، می‌نویسد: «(رفسنجانی) یکی از ترویج‌کنندگان برنامة مخفی اتمی بود که باعث سالیان انزوای بین‌المللی (حکومت ایران)… شد. قضاییة آرژانتین او را متهم می‌کند که مسئول حمله به مرکز یهودیان بوئنوس آیرس در سال ۱۹۹۴ بوده است… رفسنجانی حتی بیش از ولی فقیه (رژیم ایران) خامنه‌ای دوست و دشمن جدایی‌ناپذیرش در درون رژیم، فراز و نشیب‌های جمهوری اسلامی را از شروع (این حکومت) تا دوران معاصر مجسم می‌کرد. فهرست پست‌هایی که او برعهده داشته، بی‌نظیر است: رئیس مجلس از ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۹، فرمانده عالی ارتش به‌مدت کوتاهی در سال ۱۹۸۸، رئیس‌جمهور از ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۷، رئیس مجلس خبرگان (مسئول انتخاب و برکناری ولی فقیه) از ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۱ و رئیس مجمع تشخیص مصلحت… از ۱۹۸۹ تا روز مرگش».

مارک دوبوویتز Mark Dubowitz مدیر اجرائی موسسه دفاع از دمکراسی ها Foundation for Defense of Democracies و کارشناس تحریم ها علیه رژیم ایران در رابطه با مرگ رفسنجانی نوشت:

خبر خوب: مرگ رفسنجانی پدر خوانده برنامه تسلیحات اتمی رژیم ایران, کسی که مخالفان ایرانی را ترور کرد و از تروریزم بعنوان یک ابزار دولتی استفاده کرد.

دراین باره آسوشیتدپرس نیز به نقل از علیرضا جعفرزاده، معاون نمایندگی شورای ملی مقاومت ایران در آمریکا نوشت: رفسنجانی در شروع برنامه تسلیحات اتمی در سالهای ۱۹۸۰ نقشی محوری داشته و همچنین زمانی که رئیس جمهور بود در پشت تروریسم دولتی و قتلهای زنجیره یی در ایران قرار داشته است.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here