سايت ايران افشاگر، دربرگيرنده اخبار، مقالات و افشاگري ها مقاومت ايران

محکومیت دو مزدوروزارت اطلاعات در دادگاه برلین به جرم جاسوسی علیه مجاهدین و شورای ملی مقاومت ایران 

0 2

گزارش دفتر نمایندگی شورا در آلمان درباره 

 

روز سه شنبه ۲۹ تیر ماه بعد از ۹ ماه تحقیقات گسترده قضایی و در پایان دو ماه رسیدگی و ۹ جلسه علنی استماع، دادگاه برلین حکم خود را در مورد پرونده جاسوسی عوامل وزارت اطلاعات علیه سازمان مجاهدین و شورای ملی مقاومت ایران صادر کرد.

برغم تشبثات گسترده وزارت اطلاعات و نیز بسیج مزدوران در اروپا مزدور میثم پناهی که از سال ۱۳۹۲ به جاسوسی علیه مقاومت ایران مشغول بوده به ۲ سال و چهار ماه زندان و پرداخت هزینه‌های دادگاه محکوم شد. مزدور دیگر، سعید رحمانی از این پیش تر به ۱۰۰ روز کار اجباری محکوم شده بود.

برگزاری چنین دادگاهی، نیازمند یک گزارش مشروح و تفصیلی است که زمان و فرصت کافی می‌طلبد اما بمنظور اطلاع و هوشیاری هموطنان بویژه پناهندگان ایرانی در کشورهای مختلف، شمه ای از آنچه در جلسات دادگاه گذشته و یا در حکم دادگاه و شهادت‌های پلیس جنایی فدرال آمده است در خلاصه گزارش زیر بطور محوری به اطلاع هموطنان می‌رسد:

۱-بر اساس حکم دادگاه و اسناد ارائه شده به دادگاه، میثم پناهی از سال ۱۳۹۲ در خدمت یک مأمور وزارت اطلاعات بنام کیانمهر با اسم مستعار ”سجاد”، در قبال دریافت پول مشغول جمع آوری اطلاعات و تلاش برای ایجاد یک شبکه جاسوسی در کشورهای اروپایی، علیه سازمان مجاهدین و شورای ملی مقاومت بوده است. سجاد با سابقه ۲۹ ساله در وزارت اطلاعات، گرداننده پایگاه وزارت بدنام و نیروی تروریستی قدس در هتل مهاجر بغداد می‌باشد و از سال‌ها پیش در اطلاعیه‌های دبیرخانه شورای ملی مقاومت و کمیسیون امنیت و ضد تروریسم افشا شده است. علاوه بر این تلویزیون ملی ایران-سیمای آزادی در برنامه‌های متعددی این دژخیم را افشا کرده بود.

در جلسات دادگاه که از ۱۳ خرداد ۹۵ شروع شد، مزدور میثم پناهی که از زندان به دادگاه منتقل می‌شد در یک محفظه شیشه ای قرار داشت.

۲-دادستان ارشد فدرال در اولین جلسه دادگاه، کیفرخواست و لیست طولانی اتهامات را یک به یک قرائت کرد و گزارش‌ها و اسناد جاسوسی و ارتباطات تلفنی و اینترنتی و انتقال اطلاعات به سجاد را ارائه کرد.

طبق این اسناد برای دادگاه روشن گردید که مزدور میثم پناهی بطور روزانه اطلاعات ریز و درشت جمع آوری شده در مورد مجاهدین در کشورهای مختلف را به سجاد منتقل می‌کرده و در موارد متعددی برای بخدمت گرفتن افراد جدید و گسترش شبکه جاسوسی وزارت اطلاعات در سطح اروپا با روش‌های گوناگون اقدام کرده است.

شیوه شناخته شده برای این کار لجن پراکنی علیه مجاهدین در پوشش انتقاد و دلسوزی و تلاش برای نجات آن‌ها همراه با حملات موازی لفظی به رژیم برای رد گم کردن بوده است. در همین خصوص طبق اسناد دادگاه، سجاد حداقل از سه نفر از نادمین خواسته است مجموعه ای از اراجیف و اکاذیب مورد نظر وزارت اطلاعات را تحت عنوان خاطرات خود بنویسند تا توسط وزارت اطلاعات بصورت کتاب به چاپ برسد.

در کیفر خواست تصریح شده است که وزارت اطلاعات از طریق ماموران خود تلاش می‌کند نفوذ خود را گسترش دهد و مورد به مورد مجاهدین و شورا را با کمک فعالیت‌های تبلیغاتی بی اعتبار کنند.

۳- میثم پناهی در فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۳ برای آموزش‌های جاسوسی و توجیهات تکمیلی مخفیانه همراه با یک مأمور وزارت اطلاعات از طریق ترکیه به ایران می‌رود؛ اما در آستانه سفر دوم به ایران در روز ۶ آبان ۱۳۹۴ در آلمان دستگیر می‌شود. وی در ازای جاسوسی و مزدوری حداقل مبلغ ۲۸۶۰۰ یورو از سجاد دریافت کرده است. پناهی اعتراف کرده که اطلاعات اشرف و لیبرتی را در اختیار سجاد قرار می‌داده است. وی در فروردین ۱۳۹۱ از اشرف به لیبرتی منتقل شده و در اردیبهشت همان سال توسط مجاهدین اخراج و سپس به هتل مهاجر بغداد رفت.

۴-بر اساس کیفرخواست و شهادت افسران پلیس جنایی فدرال، میثم پناهی و دیگر مزدوران بغایت تلاش کرده بودند با سوء استفاده از ارتباطات و آشنایی‌های قبلی خود با مجاهدین در کشورها و مراکز مختلف در عین پنهان کردن مأموریت خود، به جاسوسی و کسب اطلاعات از سازمان مجاهدین و شورای ملی مقاومت ایران بپردازند. دادستان و قضات دادگاه، در موارد متعدد با ذکر جزئیات و تشریح ترفندهای اطلاعات آخوندی، تاکید کردند که یک مأموریت ابلاغ شده به مزدوران به خدمت گرفتن نادمین و بریدگان برای جاسوسی در مورد آلبانی و افرادی بوده است که به این کشور می‌رفتند.

۵-در یکی از جلسات دادگاه یکی از اعضای دفتر نمایندگی شورای ملی مقاومت در برلین بمدت سه ساعت در مقابل دادگاه شهادت داد و منجمله گفت: یکی از افرادی که در هتل مهاجر به خدمت گرفته شد و سریعاً تحویل نیروی قدس شد، بریده ای بود بنام مسعود دلیلی که بعداً راهنما و دستیار دژخیمان و جلادانی شد که در ۱۰ شهریور ۱۳۹۲ به قتل عام در اشرف مبادرت کردند.۵۲ تن از مجاهدین را بقتل رساندند و ۷ تن را به گروگان گرفتند. آن‌ها دلیلی را نیز در همان روز به قتل رسانده و صورتش را برای اینکه شناخته نشود سوزاندند. قاضی اسناد مربوط به این قتل عام را بعنوان اسناد دادگاه ثبت کرد.

۶- جاسوسان و وکلای استخدامی تلاش زیادی داشتند که سردژخیم سجاد را یک کارمند دون پایه سفارت رژیم در بغداد قلمداد کنند تا روابط مزدوران با او رابطه ای عادی وانمود شود، در همین خصوص قاضی از شاهد دفتر شورا سؤال کرد که آیا این مزدوران از هویت سجاد مطلع بودند یا خیر؟ او پاسخ داد کلیه اعضا و هوادران مجاهدین چه در اشرف و لیبرتی و چه در خارج کشور از ماهیت و اهداف سجاد در هتل مهاجر و تلاش او برای بخدمت گرفتن بریدگان از طریق اطلاعیه‌های دبیرخانه و کمیسیون امنیت شورا و از طریق سیمای آزادی و همچنین توضیحات شفاهی مسئولین مجاهدین و دفاتر شورا، مطلع بوده‌اند و هیچکس ناآگاهانه در دام این دژخیم نیفتاده است.

۷- یک افسر اداره پلیس جنایی آلمان شهادت داد که موسی اکبری نسب یکی از ساکنان سابق لیبرتی که در روز ۶ آبان ۱۳۹۴ همزمان با دستگیری میثم پناهی موقتاً بازداشت شده و خانه او مورد تفتیش قرار گرفته بود، ارتباطات گسترده ای با سجاد داشته و از او پول می‌گرفته است. سجاد متقابلاً از موسی اکبری نسب خواسته بود با بریدگان مجاهدین ارتباط برقرار کند و آن‌ها را بخدمت بگیرد. به گفته افسر پلیس جنایی نفرات مرتبط با سجاد توجیه شده بودند که رد تماس‌های تلفنی و متون چت خود با سجاد را بلافاصله پاک و یا مخفی کنند تا کسی متوجه این رابطه بکلی سری نشود.

۸- دریکی از جلسات دادگاه قاضی فردی بنام شهاب کریمی را که از مرتبطین با سجاد و میثم پناهی بود به دادگاه احضار کرد. این مزدور از قاضی درخواست کرد جلسه دادگاه غیرعلنی باشد چرا که نمی‌خواهد در حضور هواداران مقاومت شهادت بدهد. قاضی این خواست را رد کرد وگفت علنیت دادگاه یکی از پایه‌های قضائیه المان است و به وی تکلیف کرد که در دادگاه حاضر شود.

شهاب کریمی در پاسخ به سؤالات مکرر رئیس دادگاه در مورد علت ترک لیبرتی و رفتن به هتل مهاجر، ابتدا تلاش کرد علت را مناسبات مجاهدین در لیبرتی جلوه بدهد، اما سرانجام ناگزیر شد اذعان کند که از لیبرتی همراه با میثم پناهی اخراج شده و به هتل مهاجر رفته است. شهاب کریمی در روز ۶ آبان ۱۳۹۴ همزمان با میثم پناهی توسط پلیس آلمان بازداشت و مورد بازجویی قرار گرفته و خانه‌اش هم تفتیش و بازرسی شده بود.

۹- یک افسر دیگر پلیس جنایی فدرال در دادگاه شهادت داد و گفت: ما در ژوئن ۲۰۱۴ اطلاعاتی دریافت کردیم که فعالیت‌هایی ازطرف وزارت اطلاعات برای جاسوسی علیه مجاهدین صورت می‌گیرد. متعاقباً در اکتبر ۲۰۱۴ اطلاعات جزیی تری از جاسوسی فعال علیه مجاهدین از سرویس اطلاعات خارجی آلمان BND دریافت کردیم. این اطلاعات که از یک منبع ناشناس و حاوی اسامی مشخصی بود. نشان می‌داد که افراد بخصوصی در لیبرتی هدف این جاسوسی قرار گرفته‌اند تا شاید اطلاعات بیشتر و بالاتری بدست وزارت اطلاعات رژیم ایران برسد. شنود مکالمات سجاد با مزدوران و آنالیز آن برای پلیس جنایی روشن کرده بود که سجاد یک مأمور بالای وزارت اطلاعات با مأموریت‌های جنایتکارانه مشخص علیه مجاهدین در لیبرتی است.

افسر پلیس خاطرنشان کرد: میثم و سجاد از طرق مختلف با هم ارتباط داشتند. ما یکبار در یک تماس تلفنی بین سجاد و میثم فهمیدیم که از طریق تلگرام هم با یکدیگر ارتباط دارند و از آن نقطه ما روی برنامه‌های مختلف ارتباطی وی شنود گذاشتیم. از ژوئن ۲۰۱۵ به ارتباطات مکتوب بین دو طرف رسیدیم. میزان چت‌ها با سجاد خیلی فشرده بود. میثم پناهی روزانه با سجاد چت داشت. با وایبر هم صحبت می‌کردند. شنود روی وایبر از سپتامبر ۲۰۱۵ گذاشته شد و از آن آن پس بیشترین انتقال اطلاعات به سجاد از طریق وایبر صورت می‌گرفت.

افسر پلیس اعلام کرد میزان پولی که از طرف سجاد به پناهی رسیده است حداقل ۲۸،۶۰۰ یورو بوده و این پول از طریق وسترن یونیون و توسط فردی بنام محمد ثامر برای او ارسال می‌شد. افسر پلیس گفت میثم پناهی نزد او اعتراف کرده است که بمدت ۱۹ روز مخفیانه همراه با سجاد در ایران بوده است.

۱۰- قاضی سندی را که توسط اطلاعات خارجی آلمان BND در ۲۵ اوت ۲۰۱۵ در باره سجاد تنظیم شده بود در جلسه دادگاه قرائت کرد. طبق این سند، سجاد اولین بار در سال ۲۰۱۲ توسط سرویس آلمانی شناسایی شده است. او سعی می‌کند نفرات بریده در هتل مهاجر بغداد را بخدمت بگیرد. افراد بخدمت گرفته شده عموماً از طریق ترکیه و قاچاقچی‌های حرفه ای به کشورهای مورد نظر در اروپا اعزام می‌شوند تا برای شیطان سازی و فعالیت‌های جاسوسی علیه مجاهدین بکار گرفته شوند.

۱۱-یک شاهد دیگر از مقامات پلیس جنایی فدرال که مسئول بازجویی از میثم پناهی بود، فاش کرد بسیاری از ارتباطات مزدور را از طریق تلفن دستی ”آیفون ۶ “ او، شنود کرده‌اند و از اینرو هیچ شکی در جاسوسی این افراد نیست. مقام پلیس جنایی افزود: سجاد در بغداد نفرات بریده را عضوگیری می‌کرد. سجاد از طریق تلفن، وایبر، چت، آل لاین، تلفن و کامپیوتر با آن‌ها رابطه بر قرار می‌کرد. سجاد همیشه دستورات و نکاتش را برای مزدوران می‌نوشت و از طریق وسا یل ارتباطی به آن‌ها منتقل می‌کرد. میثم نیز به دیگران می‌گفت اگر می‌خواهی ایران بروی مشکلی نیست تا ترکیه برو بقیه کارها را سجاد حل می‌کند…. ما مطمئن بودیم که سجاد یا یکی از نفراتش پناهی را در ترکیه تحویل گرفته و به ایران برده‌اند. نکته دیگر اینکه میثم پناهی بلحاظ خرج کردن پول دستش باز بود و محدودیتی نداشت و برای پلیس بسیار روشن بود که افراد این شبکه به چه کاری مشغول بودند درغیر اینصورت اصلاً آن‌ها راتحت تعقیب قرار نمی‌دادیم.

۱۲- در جلسه پایانی دادگاه، دادستان به سه نمونه مشابه از موارد جاسوسی برای رژیم ایران در خاک آلمان در گذشته اشاره کرد که هر سه مورد به زندان محکوم شدند. دادستان افزود سجاد اطلاعاتش را اساساً از طریق افراد موسوم به ”اعضای سابق مجاهدین“ دریافت می‌کرد. دادستان با یادآوری جزییاتی از مزدوری و مأموریت‌های میثم پناهی خاطرنشان کرد که وی در مورد مجاهدین در کشورهای مختلف اطلاعات جمع آوری کرده و در اختیار سجاد قرار می‌داده و کار او منحصر به آلمان نبوده است.

مزدوران طبق خط ابلاغ شده وزارت اطلاعات مدعی بودند که بخاطر سختی شرایط یا مناسبات درونی مجاهدین به سمت وزارت اطلاعات رفته‌اند. دادستان در این باره گفت اسناد موجود نشان می‌دهد که انگیزه میثم پناهی برای همکاری با وزارت اطلاعات هیچ ربطی به مناسبات داخل مجاهدین نداشته است بلکه صرفاً بخاطر پول بوده است و حتی در یکی از چت‌ها گفته است ما بازاء اطلاعاتی که من می‌دهم باید پول خیلی بیشتری به من داده شود.

۱۳-در حکم دادگاه یک سند حاوی جدول پرداختهای پول از وزارت اطلاعات به مزدوران وجود دارد. در این سند

تاریخ پرداختهای پول با روز و تاریخ معین ثبت شده است که آخرین آن ۲۰۰۰ یورو هشت روز قبل از دستگیری مزدور میثم پناهی است. پرداخت‌ها از ۵۰۰ یورو شروع شده و در ۲۹ آوریل ۲۰۱۵ به ۵۶۳۰ یورو می‌رسد. این سند بخوبی نشان می‌دهد که رژیم آخوندی و دستگاه‌های اطلاعاتی آن برای لجن پراکنی و جاسوسی علیه مجاهدین و کسب اطلاعات و رد یابی مسئولین آن‌ها در لیبرتی و آلبانی و آلمان و سایر کشورها تا کجا پول خرج می‌کند.

۱۴-طبق حکم صادره، مزدور محکوم شده می‌باید علاوه بر زندان هزینه دادگاه را هم بپردازد و علاوه بر این در در حکم تصریح شده است که موارد زیر مصادره شده و در نزد دادگاه باقی خواهد ماند.

-تلفن دستی شماره ۱ HTC

– تلفن دستی آیفون ۶ سفید رنگ

– تلفن دستی سامسونگ گالاکسی سیاه رنگ

– تلفن دستی نوکیای سیاه رنگ

– کامپیوتر نوت بوک

۱۵-قاضی در پایان جلسه نهم دادگاه در روز ۲۹ تیر ضمن اعلام محکومیت میثم پناهی گفت: وزارت اطلاعات سرویس مخفی یک قدرت خارجی است و پناهی بعنوان جاسوس برای آن‌ها کار کرده است. این فعالیت در خاک آلمان و بر اساس قانون علیه جمهوری فدرال آلمان و متحدان آن در ناتو هم محسوب می‌شود زیرا میثم پناهی در مورد اعضای مجاهدین خلق در فرانسه، هلند، انگلستان، آلبانی و ایالات متحده اطلاعات جمع آوری و به وزارت اطلاعات منتقل می‌کرده و می‌دانسته کاری که انجام می‌دهد مجازات دارد. او نسبت به عملی که مرتکب می‌شد مشرف بود و می‌دانست این عمل خلاف قانون و قابل پیگیرد و کیفر است. پناهی همزمان با دریافت پول از کمک‌های اجتماعی در آلمان حقوق جاسوسی خود را از اطلاعات ایران نیز دریافت می‌کرده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.