مجاهدين‌خلق،ستون پنجم ياميهن‌پرست؟!-قسمت دوم:میانجی گری ها…،حضورمجاهدین در جبهه‌ها خمينی،جنگ ۸ساله و مجاهدين خلق

349
مجاهدين خلق، ستون پنجم يا ميهن_پرست؟- میانجی گری ها....، حضور مجاهدین در جبهه ها

مقدمه: در قسمت اول این مجموعه با نگاهی کوتاه به برخی اسناد تاریخی دریافتیم که چرا و چگونه جنگ خانمانسوز بین ایران و عراق به مدت ۸سال درگرفت. جنگی که مسبب شعله ور شدن آن شخص خمینی بود که از همان اولین ماههای به سرقت بردن انقلاب مردم ایران در سال۵۷ تلاش کرد تا منطقه بويژه كشورهای مسلمان‌نشين را به شورش و نافرمانی بر ضد حكام‌شان بكشاند و جنگ ضدمیهنی اين‌گونه آغاز شد!

در ادامه به این موضوع می پردازیم که آیا میانجیگری هایی برای توقف به جنگ صورت گرفت یا نه؟ و نتیجه چه شد؟

مجاهدین در آغاز جنگ چه نقشی داشتند و رژیم خمینی و پاسدارانش با مجاهدین در مناطق جنگی چه کار کردند ….

***

مجاهدين برغم هشدارهای اوليه و تلاش مشتركی که با رهبر فقید فلسطین یاسر عرفات (۲۵فروردين ۵۹) برای جلوگيری از جنگ انجام دادند، اما وقتی با حمله عراق روبرو شدند، به جبهه‌ها شتافتند و بسياری از مجاهدین هم در برابر نیروهای متجاوز عراقی در آن زمان شهيد شدند. از جمله می توان به شهادت دکتر احمد طباطبایی اشاره نمود. اما سپاه پاسداران به سرعت همه آنها را دستگير، زندانی و برخی را نيز از خوزستان اخراج كرد. برخی از دستگير شدگان نیز سالها در زندانهای خمینی به سر برده و در قتل‌عام ۶۷ اعدام شدند!

1مجاهدین خلق در جبهه های جنگ مقاومت

***

2دستگیری نیروهای جان بر کف مجاهدین در جبهه های مقاومت

ميانجی گری ها

در همان هفته اول جنگ( ۷ مهر ۱۳۵۹) سازمان كنفرانس اسلامی با فرستادن يك هيات خواستار صلح شرافتمندانه و پرداخت خسارت به ايران توسط كشورهای جنوب خليج فارس شد، خمينی نپذيرفت و رجايی گفت:اين جنگ، جنگ عقيده است!

3اولین هیات میانجی سازمان کنفرانس اسلامی در تهران مهر59

در همان ماه اول جنگ، ميانجی گريهای زيادی شد كه خمينی نپذيرفت تا سرانجام روز ۲۴مهر۵۹ محمد علی رجايی نخست وزير وقت خمينی, به سازمان ملل رفت و پيشنهاد داد: متجاوز به مرز خود برگردد و نيروی بی‌طرفی در مرزها مستقر شود تا دوباره تجاوزی اتفاق نيفتد و…»اما هنگامی كه سازمان ملل و عراق طرح را پذيرفتند، حكومت ايران طرح صلح خودش را هم رد كرد! (منبع: سايت تابناك ۶ مهر ۹۳)

4طلسم جنگ- رجایی

5مواضع رجایی در سیاست داخلی و خارجی- جنگ

مشابه همين نكته را سايت موسوم به پايگاه اطلاع رسانی شهيد رجايی هم طبق كليشه بالا منعكس كرده و نوشت: ”در همين زمان ( ۲۶مهر ۱۳۵۹)مقامات رسمی ايران در سازمان ملل با تأكيد بر اينكه شورای امنيت بر اساس منشور ملل متحد موظف است تجاوز از قبل طراحی ‏شده‌ی عراق را محكوم كند، خروج متجاوزين عراقی را خواستار گردد، غرامت خرابی و كشتار مردم ايران را از متجاوزين بخواهد و بالاتر از همه ، مقامات رژيم عراق را به عنوان جنايتكار جنگی محكوم كند، طرح سه ماده ای را برای پايان دادن به جنگ از راه مذاكره ارائه دادند. اين طرح شامل فراخوانده شدن همه ی نيروهای عراق از خاك ايران، اعلام آتش بس و اقدامات ميانجی ‏گرانه و حضور ناظران سازمان ملل در مرزهای ۲ كشور بود“ گويا اين، همان طرحی است كه سايت تابناك محسن رضايی نيز در تاريخ ۶ مهر۹۳ به آن اشاره كرده ). طرحی كه منابع رسمی حكومتی در باره آن مطلقا حرفی نمی زنند اما برخی مقامات عالیرتبه نظام، گوشه‌هايی از آن را خواسته يا ناخواسته لو داده‌اند!

6خمینی گفت ای ارتش عراق تا کی اسارت و ننگ را تحمل می کنید

رفسنجانی نيز در كتاب خاطرات خود به اسم ”انقلاب در بحران، كارنامه و خاطرات سال ۱۳۵۹٫ به كوشش عباس بشيری. تهران. چاپ نشر معارف انقلاب، ۱۳۸۳ ص۲۵۹ “ به اين طرح صلح اشاره كرده بود.

اما رجايی در روز سخنرانی خود در سازمان ملل، به جای بحث روی جنگ وطرح صلح‌شان، به شورای امنيت و جامعه جهانی و عراق حمله كرد و گفت من صريحاً اعلام می‏كنم كه ملت ما مصمم است حتی با دنبال كردن يك جنگ طولانی و مردمی، نه تنها متجاوزين را سر جای خود بنشانند، بلكه … جوابی دندان‏ شكن به آمريكا بدهد! ( منبع: سايت رجايی. تصوير زير)

شمس اردكانی، سفير اسبق خمينی در كويت در مصاحبه با سايت تابناك (۱۸مهر۱۳۹۱) گفته بود: ”سفر رجايی به آمريكا برای توافق دوستی با آمريكايی‌ها بود كه ناگهان در شب سخنرانی رجايی در شورای امنيت، ايران تغيير عقيده داد و... “ اين همان سفری است كه طرح صلح ايران هم به سازمان ملل تقديم شده بودو بعد ايران پشيمان شد! ( منبع سايت تابناك).

علي شمس اردكانی در مصاحبه با تابناك به يك توافق محرمانه خمينی با آمريكا از طريق آندرويانگ سفير آمريكا درملل متحد اشاره می كند كه در آخرين ساعات توسط خمينی منتقی شد. ظاهرا شمس اردكانی از طرح صلح مزبور بی خبر بوده يا آن‌ را كتمان كرده.

7تابناک- شمس اردکانی بی خبر از صلح

تقريبا ۳۴ سال بعد يعنی در روز ۶ مهر ۱۳۹۳سايت تابناك محسن رضايی مصاحبه‌ای از رفسنجانی منتشر كرد كه اعتراف كرده بود: ” نمی توانم بگويم نمی شد جلوی جنگ گرفته شود “ 

8رفسنجانی930706نمی توانم بگویم نمی شد جلوی جنگ گرفته شود- تابناک

به این ترتیب و به رغم اینکه این جنگ ضدمیهنی از شروع و تا ادامه آن قابل اجتناب بود و می شد بسیار زودتر آن را تمام کرد ولی این خمینی بود که بر ادامه جنگ اصرار داشت و آن را ادامه داد….

***

در ادامه این بحث به موضوعات زیر خواهیم پرداخت:

جنگ اینگونه ادامه یافت!(آمار تلفات و خسارات جنگ…)

چه می شد کرد؟ خمینی چگونه مجبور به آتش بس شد؟

حرف آخر- سوال آخر و جواب آخر

خلاصه مطلب و نتیجه گیری که مجاهدین خلق ستون پنجم یا میهن پرست

لینک

پایان قسمت دوم

ادامه دارد...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here