سايت ايران افشاگر، دربرگيرنده اخبار، مقالات و افشاگري ها مقاومت ايران

قتل‌عام سی هزار زندانی سیاسی در سال ۶۷، لزوم ارجاع پرونده به ملل متحد

0 39

پارلمان کانادا: کنفرانس مطبوعاتی با حضور نمایندگان و شخصیت‌های کانادایی محاکمه عاملان و آمران جنایت علیه بشریت اتاوا

 ۱۵ مهر ۹۵ (۶ اکتبر ۲۰۱۶)

فراخوان منتخبان کانادا

به مشروط‌کردن روابط با حکومت آخوندی

به توقف اعدام‌ها و بهبود وضعیت حقوق بشر در ایران

روز پنجشنبه ۱۵ مهر (۶ اکتبر ۲۰۱۶)، یک کنفرانس مطبوعاتی در سالن کنفرانس‌های مطبوعاتی پارلمان کانادا در مورد لزوم ارجاع پرونده قتل عام ۳۰ هزار زندانی سیاسی توسط رژیم آخوندی در سال ۶۷ به سازمان ملل متحد برگزار شد.

سخنرانان این کنفرانس مطبوعاتی عبارت بودند از: کندیس برگن وزیر پیشین کشور و نماینده پارلمان کانادا، جیمز بزن عضو برجسته پارلمان کانادا، مایکل کوپر نماینده پارلمان کانادا، دیوید کیلگور رئیس کمیته کانادایی دوستان ایران دموکراتیک، احمد حسنی و شهرام گلستانه. آن‌ها در سخنان خود خواهان ارجاع پرونده قتل عام ۶۷ به ملل متحد و محاکمه عاملان جنایت علیه بشریت در دادگاه‌های بین‌المللی شدند و دولت کانادا را فراخواندند که هرگونه روابط با رژیم آخوندی را به توقف اعدام‌ها و بهبود وضعیت حقوق بشر درایران مشروط کند.

هم‌زمان با کنفرانس مطبوعاتی در داخل پارلمان کانادا، گردهمایی اشرف‌نشان‌ها و خانواده‌های شهیدان قتل عام ۶۷ در مقابل پارلمان برگزار شد؛ آن‌ها در این تجمع خواستار اقدام دولت کانادا و تحقیقات بین‌المللی به‌منظور محاکمه عاملان جنایت علیه بشریت در قتل عام ۶۷ شدند.

شهرام گلستانه، مسئول انجمن ایران دموکراتیک در کانادا طی سخنانی جزییاتی از قتل عام ۶۷ و دست‌اندرکاران آن‌را بازگو کرد و گفت، عاملان و آمران این قتل عام، شامل خامنه‌ای و رفسنجانی، هم‌اکنون در بالاترین مناصب حکومت آخوندی هستند. به‌ویژه مصطفی پورمحمدی که هم‌اکنون وزیر دادگستری دولت باصطلاح میانه‌رو آخوند روحانی است

وی افزود: (شهیدان قتل عام) در گورهای دسته جمعی در سراسر کشور در ۷۰ محل به خاک سپرده شدند. شورای ملی مقاومت ایران اخیراً ۱۲ گور دست‌جمعی را افشا کرده است که هشت مورد آن برای اولین‌بار افشا می‌شوند.

شهرام گلستانه، اضافه کرد: «به‌عنوان اولین گام، ما از کانادا می‌خواهیم (بر اساس) قطعنامه پارلمان کانادا در سال ۲۰۱۳ (که این قتل عام را) جنایت علیه بشریت (دانست)، در قطعنامه سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران، (به قتل عام ۶۷) اشاره کند. این به پایان‌دادن به مصونیت مقامات رژیم آخوندی کمک خواهد کرد.

پس از آن کندیس برگن نماینده پارلمان کانادا و وزیر پیشین کشور، در سخنان خود، گفت: «شنیدن این واقعیت که شماری از عاملان جنایت تابستان ۱۹۸۸ (هم‌اکنون) در حکومت ایران دارای مناصب دولتی هستند، حقیقتاً شوکه‌کننده است. برقراری روابط با (رژیم) ایران قبل از این‌که این افراد به مجازات اعمال خود برسند، کاملاً غیر مسئولانه و غیر قابل قبول است. تابستان امسال من توانستم در اجتماع بزرگ مقاومت ایران در پاریس شرکت کنم. اجتماعی که برای تحقق آزادی و دموکراسی در ایران برگزار شده بود. دولت کنونی در ایران به ریاست حسن روحانی یک حکومت خشن و ظالم است که باید متوقف شود».

خانم برگن سپس به وضعیت وخامت‌بار حقوق بشر در ایران تحت حاکمیت آخوندها، از جمله اعدام مخالفان و نوجوانان، سرکوب زنان و پیروان ادیان مختلف اشاره کرد و گفت: من به تلاش خود برای رساندن صدای کسانی که در ایران هستند و نمی‌توانند صدای خود را به گوش جهانیان برسانند ادامه می‌دهم. ما باید صدای افرادی باشیم که در ایران زندگی می‌کنند و خواهان برابری و دموکراسی هستند».

سخنران بعدی کنفرانس مطبوعاتی در پارلمان کانادا مایکل کوپر نماینده این پارلمان بود؛

مایکل کوپر نماینده دیگر پارلمان کانادا در سخنرانی خود در کنفرانس مطبوعاتی اتاوا، گفت:. بسیار خوشحالم که به همکارانم و اعضای جامعه ایرانیان مقیم کانادا بپیوندم و به‌منظور همبستگی برای بزرگداشت قربانیان قتل عام زندانیان سیاسی در تابستان ۱۹۸۸ بایستم. ۳۰ هزار زن و مرد و جوان در آن تابستان خونین در ایران قتل عام شدند. برخی از قربانیان زنان باردار و کودکان ۱۵ ساله بودند.

ما نباید فراموش کنیم و نباید ساکت بنشینیم تا زمانی که عدالت برای قربانیان و خانواده‌های آن‌ها محقق شود و شاهد آن باشیم که عاملان این قتل عام که از بزرگ‌ترین (قتل عام‌ها) از بعد از جنگ جهانی دوم به بعد بوده، مورد حسابرسی قرار بگیرند و به‌خاطر شدت جنایاتشان به‌دست عدالت سپرده شوند».

مایکل کوپر هرگونه عادی‌سازی روابط با رژیم آخوندی را رد کرد و گفت، باید از درس‌های گرفته‌شده از قتل عام ۶۷ بیاموزیم که ما با یک رژیم معمول مواجه نیستیم.

جیمز بزن عضو برجسته محافظه‌کار در پارلمان کانادا در سخنان خود از مقاومت ایران به‌خاطر استمرار فعالیت‌هایش برای افشای عاملان قتل عام ۶۷ قدردانی کرد، و گفت:

ما هرگز نه تنها قربانیان (قتل عام ۶۷) را فراموش نخواهیم کرد، بلکه عاملان این جنایات باید مورد حسابرسی قانونی و جزایی قرار گیرند. یک اقدام عملی که دولت کانادا می‌تواند انجام دهد، حمایت از طرح پیشنهادی من به مجلس است. این طرح خواهان پیگیری حقوقی مقامات خارجی است که دستشان به این جنایات آلوده است این افراد باید براساس قوانین تحت تعقیب قرار گیرند و این وظیفه جدی ماست که این افراد را تحت تعقیب قرار دهیم، نه تنها عاملان قتل و کشتار تابستان ۱۹۸۸ بلکه عاملان جنایاتی که هم‌اکنون در جمهوری اسلامی در حال وقوع است».

جیمز بزن با اشاره به افزایش اعدام‌ها در دوران آخوند روحانی، افزود: «ما نباید فریب ژست‌های سیاسی (رژیم) ایران را بخوریم. کانادا باید تلاش کند تا یک تحقیق جامع در رابطه با جنایت ۱۹۸۸ در سطح جهانی صورت گیرد و این موضوع را به دادگاه بین‌المللی لاهه ارجاع دهد. ما در کنار شما و مردم ایران که مدت‌هاست خواهان دموکراسی برای کشور خود هستند ایستاده‌ایم».

در این کنفرانس مطبوعاتی دیوید کیلگور رئیس کمیته کانادایی دوستان ایران دموکراتیک ضمن ارائه بیانیه این کمیته، بر حمایت خود از خواسته نمایندگان پارلمان کانادا برای محاکمه عاملان قتل عام ۶۷ در دادگاه‌های بین‌المللی تأکید کرد.

احمد حسنی پدر مشعل فروزان راه آزادی مجاهد خلق قهرمان ندا حسنی آخرین سخنران کنفرانس مطبوعاتی در پارلمان کانادا بود؛ وی در سخنانش، به اعدام برادر مجاهدش محمود حسنی در جریان قتل عام ۶۷ پس از فتوای خمینی جلاد پرداخت، و گفت: «بعد از اعدام (محمود)،… (دژخیمان رژیم) به (برادر بزرگ‌ترم) گفتند که اجازه ندارید هیچ مراسمی برگزار کنید و یا (خبر اعدام او را) به کسی بگویید؛ ما تا همین امروز هم نمی‌دانیم که جسد او را در کجا دفن کرده‌اند».

احمد حسنی در ادامه، خاطراتی از ۷ سال اسارت برادرش در زندان‌های رژیم و شکنجه‌های وحشیانه مزدوران را نقل کرد، و سپس افزود: «ما نیز هم‌چون سایر سخنرانان خواهان آن هستیم که دولت کانادا… زمانی که پیشنویس قطعنامه امسال (وضعیت حقوق بشر در ایران) را به سازمان ملل ارائه می‌دهد، (قتل عام زندانیان سیاسی در سال ۶۷) را به‌عنوان جنایت علیه بشریت ذکر کند و تلاش کند کسانی را که در این جنایت شرکت داشتند، به دست عدالت بسپارد».

مهدی گرمرودی که برادر او نیز جز قربانیان قتل عام ۶۷ بود و در شهر اراک اعدام شد با در دست داشتن عکسی از برادرش منوچهر گرمرودی در این کنفرانس مطبوعاتی حضور داشت. خانواده شهدای قتل عام در این کنفرانس گفتند که تا به امروز از محل دفن عزیزان خود مطلع نیستند و خواستار آن شدند که کانادا،، این موضوع را در قطعنامه سازمان ملل وارد کند.

***

اطلاعیه-مریم رجوی: نوار ملاقات آقای منتظری با مسئولان قتل عام زندانیان سیاسی گواه تسلیم ناپذیری زندانیان مجاهد و سند مسئولیت سردمداران رژیم در جنایت علیه بشریت

خانم مریم رجوی، رئیس جمهور برگزیده مقاومت ایران، نوار صوتی دیدار آقای منتظری جانشین وقت خمینی با مسئولان قتل عام ۳۰ هزار زندانی سیاسی در سال ۱۳۶۷ را یک سند تاریخی توصیف کرد که هم تسلیم‌ناپذیری و پایداری ستایش‌انگیز زندانیان مجاهد بر سر پیمانشان با مردم ایران را به قویترین صورت برجسته می‌کند و هم گواه انکارناپذیر مسئولیت سردمداران رژیم آخوندی در جنایت علیه بشریت و این نسل کشی بیسابقه است. خامنه‌ای که نامش در اظهارات اعضای هیأت مرگ در این جلسه ذکر شده، و در همان سال با صراحت از قتل‌عام حمایت کرد و در ۲۸ سال گذشته پیوسته به ترفیع مقام همین جلادان مبادرت کرده در این جنایت بزرگ سهیم است و باید در پیشگاه مردم ایران پاسخگو باشد و مورد مؤاخذه قرار گیرد.

وی افزود: تصریحات آقای منتظری که خود از بانیان و نظریه‌پردازان اصلی ولایت فقیه است، آن‌جا که گفت: «مردم ایران از ولایت فقیه چندششان می‌شود»، و «بعداً خواهند گفت که آقا (یعنی خمینی) یک چهره خونریز و سفاک بود» عدم مشروعیت نظام حاکم از همان دهه ۱۳۶۰ و انزجار عمومی از ولایت فقیه و حقانیت مقاومت برای سرنگونی آن را گواهی می‌کند.

خانم رجوی گفت: اظهارات منتظری خطاب به اعضای چهارگانه هیأت مرگ که این قتل عام را «بزرگ‌ترین جنایت در جمهوری اسلامی»‌ توصیف کرد و اذعان این چهار نفر که در حال کشتار زندانیان مجاهد هستند و برای ادامه آن برنامه‌ریزی می‌کنند، هیچ تردیدی باقی نمی‌گذارد که عملکرد این چهار تن و شمار زیادی از سردمداران رژیم که دست‌اندرکار این جنایت بزرگ بودند با هر معیار و تعریفی جنایت علیه بشریت محسوب می‌شود. بنابراین جامعه بین‌المللی مؤظف است آن‌ها را در برابر عدالت قرار دهد. به‌خصوص که این چهار نفر و دیگر مجریان قتل عام زندانیان سیاسی که در این جلسه به آن‌ها اشاره شده از ابتدای حکومت آخوندی تا کنون در بالاترین مناصب قضایی، سیاسی و اطلاعاتی قرار داشته‌اند. هم اکنون پورمحمدی وزیر دادگستری روحانی، ابراهیم رئیسی جنایتکار تولیت انتصابی ولی فقیه ارتجاع برای حرم امام رضا و آستان قدس رضوی و نیری رئیس دادگاه انتظامی قضات است.

خانم رجوی گفت:‌ تصریحات منتظری در این باره که از مدت‌ها قبل وزارت اطلاعات روی این قتل عام سرمایه گذاری کرده بود و احمد خمینی «از سه-چهار سال قبل هی می‌گفت، مجاهدین از روزنامه خوان و مجله خوان و اعلامیه‌خوان‌شان همه باید اعدام شوند»، شهادت دیگری درباره این واقعیت است که قتل‌عام سال ۶۷ یک جنایت برنامه ریزی شده علیه بشریت است و اباطیل رژیم حاکم و پادوهای آن که می‌خواهند این قتل عام را نتیجه عملیات کبیر فروغ جاویدان قلمداد کرده و تقصیر جنایت را متوجه خود مجاهدین کنند، بر باد می‌دهد.

گفتگو با اعضای هیأت مرگ که در ۲۴ مرداد ۶۷ کمتر از سه هفته پس از شروع قتل‌عام صورت گرفت بار دیگر به وضوح کثرت هولناک شمار اعدام شدگان را فاش می‌کند و بر تمام فریبکاری‌های رژیم برای کتمان ابعاد این جنایت خط بطلان می‌کشد. منتظری از جمله توضیح می‌دهد که: «در (زندان‌های) شهرها همه کارها را کردند و … در اهواز خیلی افتضاح بوده» است.

خانم رجوی تأکید کرد: اظهارات منتظری مانند اعدام یک دختر ۱۵ ساله و اعدام یک زن باردار در اصفهان و همچنین اظهارات دژخیمان در این جلسه از ابعاد شقاوت و کینه رژیم آخوندی علیه زنان مجاهد و مقاومت شکوهمند آنان پرده برمی دارد. منتظری خطاب به این دژخیمان می‌گوید من به خمینی گفتم بر اساس فتوای اکثر فقها، زن حتی اگر محارب هم باشد نباید اعدام کرد، اما او قبول نکرد و گفت زنان را هم باید اعدام کرد.

در فایل صوتی فاش شده یکی از اعضای هیأت مرگ می‌گوید: «در مورد دخترها خدا شاهد است که تا انجا که می‌توانستیم، چانه زدیم، من که اعصابم خیلی قوی است پریروز که فقط یکی رو دیدم……… داغان شده بودم، به التماس افتادیم که این دو خط را بنویسد و ما بگوییم که او به‌زندان برگردد».

خانم رجوی با درودهای بیکران به همه سربداران قتل عام شده به‌ویژه زنان و دخترانی که سردژخیمان خمینی را این‌چنین به‌عجز کشاندند، گفت آن‌ها بهای ایستادگی بر سر آرمان آزادی و برابری را پرداختند و فردای آزاد ایران بی‌گمان از همین فداکاری رویان خواهد شد. این آینده‌یی است که تحقق آن، قابل تردید نیست.

خانم رجوی با درود به اعضا و هواداران مقاومت و ایرانیان شریف و آزاده یی که از چند هفته پیش در کارزار بزرگداشت بیست و هشتمین سالگرد قتل عام زندانیان سیاسی، به رساندن پیام آن شهیدان سرفراز در داخل و خارج ایران مشغول‌اند، عموم هموطنان به‌ویژه جوانان را به دادخواهی قتل عام شدگان این رژیم فراخواند و گفت این دادخواهی یک وظیفه ملی و مبارزاتی و جزیی از کارزار مردم ایران برای سرنگونی رژیم آخوندی و احقاق حق حیات سیاسی مردم ایران است که رژیم آخوندی در قتل عام سال ۶۷ به‌سهمگین‌ترین صورت ممکن در صدد نابودی آن بر آمد.

خانم رجوی افزود: خامنه‌ای و رژیم او که همه جزییات و اطلاعات این جنایت را پنهان کرده‌اند را باید وادار کرد که اسامی کامل قتل‌عام شدگان و نشانی مزار یک به‌یک آن‌ها و گورهای جمعی را اعلام کنند. وی تأکید کرد تا آنجا که به مردم ایران برمی‌گردد، هر چند سال که سپری شود از خواست خود درباره محاکمه یک به یک سران رژیم بر سر این قتل عام دست برنخواهند داشت. ملل متحد و شورای امنیت باید ترتیبات سیاسی و حقوقی محاکمه بین‌المللی سران این رژیم به اتهام جنایت علیه بشریت را فراهم کنند.

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران

۲۱ مرداد ۱۳۹۵ (۱۱ اوت ۲۰۱۶)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.