فراخوان ۲۰۰شخصیت سیاسی و مدافع حقوق‌بشر از کشورهای عربی به دبیرکل ملل متحد؛ محاکمه عاملان قتل‌عام ۶۷در ایران

87
قتل عام 30 هزار زندانی سیاسی-min

فراخوان ۲۰۰شخصیت سیاسی و مدافع حقوق‌بشر

از کشورهای عربی به دبیرکل ملل متحد

برای تحقیق بین‌المللی و محاکمه عاملان و آمران

قتل‌عام ۳۰هزارزندانی سیاسی در ایران در سال ۶۷

۲۰۰تن از شخصیتهای سیاسی و حقوقدانان و مدافعان حقوق‌بشر از کشورهای سوریه، عراق، یمن، عربستان سعودی، بحرین، اردن، امارات متحده عربی، کویت، لبنان، مصر ومراکش طی یک فراخوان از سازمان ملل‌متحد خواستار تشکیل یک کمیته تحقیق در مورد کشتار زندانیان سیاسی در تابستان سال ۱۳۶۷شدند.

در فراخوان ۲۰۰شخصیت سیاسی و مدافع حقوق‌بشرا ز کشورهای عربی، خطاب به آنتونیو گوترز دبیرکل ملل‌متحد آمده است: 

قتل‌عام ۳۰هزار زندانی سیاسی در سال ۶۷در ایران، بزرگترین قتل‌عامی است که بعد از پایان جنگ جهانی دوم در مورد زندانیان سیاسی روی داده است.

بیشتر قربانیانی که اعدام شدند جوانانی بودند که تنها به‌خاطر شرکت در تظاهرات مسالمت‌آمیز یا خواندن نشریات سیاسی دستگیر شدند و بسیاری از آنان مدت محکومیت خود را سپری کرده بودند.

اعدام شدگان به‌صورت دسته جمعی در گورهای جمعی دفن شدند. کمیته‌های مرگ در زندانها، این زندانیان را بعد از طرح یک سؤال ساده روانه چوبه‌دار می‌کردند.

بر اساس گزارش سازمان عفو بین‌الملل در ۲نوامبر ۲۰۰۷: «در فاصله ۲۷ژوئیه ۱۹۸۸تا پایان آن سال، هزاران زندانی سیاسی در زندانهای سراسر ایران اعدام شدند که از جمله آنها زندانیانی بودند که به‌خاطر اعتقاداتشان زندانی شده بودند… نباید هیچ‌گونه مصونیتی برای نقض حقوق‌بشر وجود داشته باشد و تفاوتی نمی‌کند که در کجا و کی انجام شده باشد. اعدام های سال ۱۹۸۸باید مورد تحقیقات بی‌طرفانه و مستقل قرار بگیرد و باید همه مسئولان این قتل‌عام به عدالت سپرده شوند تا به مجازات شایسته خود برسند.»

عاملان و مجریان این کشتار از ابتدای حکومت آخوندها تاکنون، دارای بالاترین مناصب قضایی و سیاسی و اطلاعاتی بوده‌اند. آنها از این جنایت ضدبشری دفاع کرده‌اند و هم‌چنان به‌قتل و اعدام ادامه می‌دهند.

منتظزی -قتل وعام

نوار صوتی آقای منتظری که در سال ۱۹۸۸ جانشین خمینی بود، شواهد جدیدی درباره قتل‌عامی که بیش از ۳۰هزار زندانی سیاسی در زندانهای ایران در تابستان ۱۹۸۸را فاش می‌کند. قتل‌عامی که زنان و کودکان و همه زندانیان سیاسی را شامل می‌شد. در این نوار حسین علی منتظری جانشین وقت خمینی اعضای «کمیته مرگ» را که احکام اعدام این قتل‌عام را صادر می‌کردند، مخاطب قرار می‌دهد و می‌گوید: «این بزرگترین جنایتی است که جمهوری اسلامی مرتکب شده و تاریخ ما را محکوم خواهد کرد».

200کشور عربی

ما امضا‌کنندگان این بیانیه از شما خواستار تشکیل یک کمیته مستقل توسط «گزارشگر ویژه سازمان ملل برای حقوق‌بشر در ایران» و «شورای حقوق‌بشر و مجمع عمومی سازمان ملل» برای تحقیقات کامل در مورد این قتل‌عام هستیم تا همه شواهد لازم و اسامی عاملان و نقش آنها در این جنایت جمع آوری شود و عدالت در مورد آنان اجرا شود.

۰:۰۰

/ ۶:۱۶

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here