سايت ايران افشاگر، دربرگيرنده اخبار، مقالات و افشاگري ها مقاومت ايران

فراخوان به محاکمه عاملان قتل‌عام ۳۰هزار زندانی سیاسی، حمایت از جنبش دادخواهی شهیدان قتل‌عام ۶۷

1 5

متن نامه مشترک برندگان جایزه نوبل به دبیرکل سازمان ملل متحد

ما برندگان جایزه نوبل امضاء کننده این نامه، می‌خواهیم نگرانی خود را از ادامه نقض حقوق‌بشر در ایران ابراز کنیم.

گزارش ماه مارس ۲۰۱۷ شما به‌عنوان دبیرکل ملل‌متحد در مورد وضعیت اسفناک ادامه یابنده نقض حقوق‌بشر در ایران برای ما بسیار شوکه‌کننده بود. شما در گزارشتان در بین موضوعات مختلف، از جمله به اعدامهای جمعی سال ۱۹۸۸ اشاره می‌کنید. در این اعدامها ۳۰۰۰۰انسان بیگناه در ایران به جرم آزادیخواهی قتل‌عام شدند. متأسفانه مسئولان این جنایت علیه بشریت کماکان از مصونیت از مجازات برخوردارند و مناصب کلیدی رسمی در ایران دارند.

پیش از این نیز ما انزجار خود را از قتل‌عام پناهندگان کمپهای لیبرتی و اشرف در عراق که از مخالفان سرکوب و نقض حقوق‌بشر در ایران بودند ابراز و از انتقال امن و سلامت آنها به خارج از عراق حمایت نمودیم. خوشبختانه تحت نظارت بین‌المللی آنان به کشورهای دیگر از جمله آلبانی منتقل شدند. ما شاهد تلاشهای مستقیم شما به‌عنوان کمیسر عالی پناهندگان سازمان ملل در کمک به موضوع ساکنان اشرف و لیبرتی بوده‌ایم و از آن قدردانی می‌کنیم.

ما در کنار تعهدات علمی خود برای پیشرفت علم و بهبود حیات انسانی، دفاع از حقوق‌بشر در سراسر دنیا را نیز وظیفه خود می‌دانیم و معتقدیم برای ایجاد جهانی بهتر علم و حقوق‌بشر می‌باید همطراز هم ارتقاء پیدا کند. پایمال کردن گستاخانه اولیه‌ترین حقوق انسانی در قرن بیست و یکم مطلقاً غیرقابل‌قبول است.

از شما، آقای دبیرکل، می‌خواهیم جمیع مساعی خود را از طریق شورای حقوق‌بشر سازمان ملل برای نظارت دقیق بر وضعیت حقوق‌بشر در ایران به‌کار گرفته و این شورا جهان را نسبت به موارد نقض حقوق‌بشر در این کشور آگاه نماید و آن را قویاً محکوم کند. همچنین خواستار توقف اعدامها و دستگیریهای خودسرانه و شکنجه بشود. عاملان و آمران این اعدامها باید پاسخگو باشند.

نامه پرفسور ریچارد رابرتس به دبیرکل ملل متحد‌:

از دولت عراق بخواهید غرامت اموال ساکنان اشرف و لیبرتی را که ۶۰۰میلیون دلار ارزشگذاری شده پرداخت کند.

پرفسور ریچارد رابرتس، حمایت از جنبش دادخواهی شهیدان قتل‌عام ۶۷

پرفسور سر ریچار رابرتس برنده جایزه نوبل پزشکی در سال ۱۹۹۳ از آمریکا در روز ۲۸ژوئن طی نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل درباره نامه مشترک ۲۱تن از دانشمندان برنده جایزه نوبل به گردهمایی بزرگ مقاومت ایران در پاریس با حضور بیش از ۱۰۰هزار تن اشاره کرده و ضمن قدردانی از آخرین گزارش آنتونیو گوترز در مورد وضعیت حقوق‌بشر در ایران که به قتل‌عام بیش از ۳۰۰۰۰تن در سال ۶۷ در ایران به جرم آزادیخواهی، می‌نویسد: برندگان نوبل همچنین از تلاشهای مستقیم شما طی سالهای گذشته به‌عنوان کمیسر عالی پناهندگان سازمان ملل در کمک به انتقال ساکنان اشرف و لیبرتی در عراق به آلبانی تقدیر میکنن و من باید اضافه کنم که ما خواهان این هستیم تا شما در مقام کنونی‌تان (به‌عنوان دبیرکل ملل متحد) از دولت عراق بخواهید تا غرامت اموال ساکنان اشرف و لیبرتی را که ۶۰۰میلیون دلار ارزش گذاری شده بود و در زمان حضورشان در عراق، دولت اجازه فروش نداد و غرامت آن را نیز پرداخت نکرد؛ ما به ازای آن را پرداخت کند تا ساکنان بتوانند مخارج استقرار کنونی خود در آلبانی را که از نقطه‌نظر انسانی بسیار ضروری و حیاتی است تأمین کنند“.

1 نظر
  1. Peimaneh می گوید

    افشاگری مقاومت ایران قابل تقدیر است این کار ارزشمندآشنا ساختن برندگان نوبل این فرهیختگان به نقض حقوق بشر درایران و جلب حمایت آنها از جنبش دادخواهی برای قتل عام سال۱۳۶۷ یکی از باشکوه ترین صحنه های نبرد آزادیخواهانه مردم ایران است .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.