فراخوان‌های مریم رجوی در شورای اروپا: آزادي فوری زندانيان قيام، آزادي بيان و اجتماعات، لغو سركوب و حجاب اجباري زنان

5

۳۹ سال خونريزي و جنايت و تبعیض دیگر كافي است!

سايت فراكسيون اتحاد چپ در شورای اروپا: دعوت از خانم مريم رجوي برای سخنرانی دراجلاس گروه، پیرامون اعتراضات سراسري ووضعیت حقوق بشر در ايران

سايت فراكسيون اتحاد چپ در مجمع پارلماني شوراي اروپا- چهارشنبه ۲۴ ژانويه ۲۰۱۸:: فراكسيون اتحاد چپ در مجمع پارلماني شوراي اروپا، از رئيس‌جمهور برگزيدة مقاومت ايران خانم مريم رجوي دعوت كرد تا در اجلاس گروه دربارة وضعيت حقوق بشر در ايران و اعتراضات سراسري اخير در اين كشور، سخنراني كند.

به گفتة خانم رجوي، از شروع اين اعتراضات در ۲۸ دسامبر ۲۰۱۷، بيش از ۸۰۰۰ نفر دستگير و دست كم ۵۰ تن كشته شده‌اند كه ۸ تن از آنها در زندان‌هاي ايران، تحت شكنجه (جان باخته‌اند). وي هم‌چنين برنامة دموكراتيك ۱۰ ماده‌يي خود را براي آيندة ايران، معرفي كرد.

فراكسيون اتحاد چپ اروپا، سركوب و دستگيريهاي گسترده توسط مقامات (رژيم ايران) كه مردم ايران را از به‌كارگري حق خود براي اعتراض محروم مي‌سازند، محكوم مي‌كند. فراكسيون اتحاد چپ اروپا به اعضاي مجمع پارلماني شوراي اروپا فراخوان مي‌دهد تا براي آزادي فوري دستگيرشدگان و تحقيقات دربارة كشته‌شدن معترضان دست به اقدام بزنند.

سخنراني مريم رجوی در جلسه اتحاد چپ در مجمع پارلمانی شورای اروپا:

من امروز آمده‌ام تا صدای معترضینی باشم که هم‌اکنون در زندان و تحت شکنجه قرار دارند.

برای سالیان، به غلط تصور می‌شد که طبقه کارگر و افراد با درآمد کم پایگاه قدرت رژیم هستند. اعتراضات اخیر نشان داد که این حقیقت ندارد.

ایران یک کشور ثروتمند است که ۷۰درصد شاغلان آن زیر خط فقر زندگی می‌کنند. کارگران در بسیاری از کارخانه‌ها در سراسر کشور حقوق ماهانه خود را برای ماهها دریافت نکرده‌اند. با این‌حال درآمد عظیم نفت و هم‌چنین پول‌های آزاد شده بعد از توافق هسته‌یی صرف جنگ و ویرانی در منطقه می‌شود.

آخوندها از برجام برای تشدید نقض حقوق بشر در ایران و جنگ در خاورمیانه استفاده کردند. در حالی که یکی از شعارهای مردم در اعتراضات این بود که «سوریه را رها کن، فکری به حال ما کن».

تظاهرات مردم در اعتراض به گرانی شروع شد ولی خیلی زود تبدیل به خواست‌های سیاسی شد.

مردم ایران به این نتیجه رسیده‌اند که تا زمانی‌که رژیم ولایت فقیه در قدرت است، این درد و رنج ادامه دارد. ثروت کشور در دست درصد اندکی از مردم است. سرمایة شخص خامنه‌ای بیش از ۹۵میلیارد دلار ارزیابی شده است.

پیام قیام مردم ایران بسیار واضح و بلند است:‌ زمان تغییر رژیم فرا رسیده است.

بگذارید روشن کنم که تغییر رژیم وظیفه مردم و مقاومت ایران است و نه هیچ کس دیگر.

ما، هم مداخله نظامی در ایران و هم سیاست استمالت از رژیم را رد می‌کنیم.

اعتراضات اخیر نشان داد که مردم ایران تغییر بنیادین می‌خواهند.

آن‌ها خواهان یک جمهوری حقیقی هستند: یک جمهوری که با اراده آزاد مردم برپا می‌شود.

نمایندگان محترم،

اجازه بدهید که توجه شما را به وضعیت حقوق بشر در ایران، به‌طور خاص از زمانی‌که اعتراضات شروع شد جلب کنم. طی این اعتراضات ۵۰تن از اعتراض‌کنندگان کشته شدند. برخی در خیابان و برخی در بازداشت و زیر شکنجه. اما با این‌حال اروپا همچنان ساکت است. من هیچ اعتراضی از هیچ کدام از دولت‌های اروپایی به خاطر کشتار معترضان تحت شکنجه نشنیده‌ام. چرا؟‌

۸۰۰۰ نفر به‌خاطر شرکت در اعتراضات دستگیر شده‌اند. کجاست آن خشمی که انتظار می‌رفت در اروپا مشاهده شود؟‌

کجا هستند مدافعان حقوق بشر تا صدایشان را در حمایت از آن‌هایی‌که در زندان‌ها زجر می‌کشند، بلند کنند.

من امروز به این‌جا آمده‌ام تا از شما بخواهم که صدای آن بازداشت‌شدگان باشید که اکنون در خطر مرگ و زیر‌شکنجه هستند.

من از گروه شما و مجمع پارلمانی شورای اروپا می خواهم که کشتار معترضین در زندان را قویا محکوم کنید و از همه دولت‌های اروپایی بخواهید دست به اقدامات عملی برای آزادی زندانیان بزنند.

از دولت‌های خود بخواهید که دست به اقدام بزنند. و روابط با رژیم ایران را به آزاد کردن بازداشت‌شدگان و دیگر زندانیان سیاسی مشروط کنند. من هم‌چنین از شما می‌خواهم از کمیسر عالی حقوق بشر بخواهید که یک کمیسیون تحقیق در در مورد دستگیری‌های خودسرانه و مرگ معترضین در زندان تشکیل دهد.

از دولت‌های خود بخواهید تا در کنار مردم ایران در مبارزه به‌حق و مشروعشان برای یک ایران آزاد قرار بگیرند.

خواست‌های من و هم‌چنین خواستهای هموطنانم از این قرار است:

آزادی فوری زندانیان قیام

آزادی بیان و اجتماعات

لغوسركوب زنان و لغو حجاب اجباری زنان

همین امروز. بعداز ۳۹ سال دیگر كافی است.

از همه شما متشکرم.

بازتاب سخنرانی مریم رجوی در رسانه‌ها

تلويزيون الاخباريه: مريم رجوي از كشورهاي اروپايي خواست اقدامات شديد و قاطعانه و الزام‌آوري اتخاذ کنند تا رژيم تروريستي حاكم بر تهران وادار شود بازداشت‌شدگان قيام را آزاد كند و آزادي بيان را رعايت كند. وي خاطرنشان كرد بيش از هشت هزار نفر دستگير شده‌اند و در زندانها توسط سپاه پاسداران شكنجه مي‌شوند.

(مريم) رجوي سكوت اتحادية اروپا را در مقابل اين جنايت مورد انتقاد قرار داد و گفت، اين موضع با تعهدات كشورهاي اروپايي به‌خصوص در زمينة حقوق بشر در تعارض است.

رياض ديلي: مريم رجوي رئيس‌جمهور برگزيدة شوراي ملي مقاومت ايران در يك ديدار رسمي در مجمع پارلماني شوراي اروپا در استراسبورگ (حضور يافت).

چند گروه سياسي این رهبر برجستة اپوزيسيون ايران را دعوت كردند تا در اجلاس آنها شركت كند؛ از جمله گروه‌هاي سياسي كليدي اين شورا شامل احزاب مردم اروپا، اتحاد ليبرال‌دموكرات‌ها براي اروپا و فراكسيون اتحاد چپ اروپا. (مريم) رجوي هم‌چنين با چندين مقام ارشد در اين شورا، ديدار و گفتگو كرد. (مريم) رجوي در سخنانش، از شوراي اروپا و كشورهاي عضو آن خواست، اقدامات مؤثر و تصميم‌گيري‌هاي لازم‌الاجرايي را براي وادار كردن ديكتاتوري مذهبي حاكم بر ايران به آزاد كردن معترضان، آزادي بيان و اجتماعات و پايان‌دادن به سركوب، اتخاذ كنند.

وي گفت: «۳۹ سال خونريزي و جنايت و تبعيض عليه زنان ديگر كافي است. جامعة جهاني و به‌خصوص اروپا، بايد به سکوت و بي‌عملي خود پايان دهد».

فراخوان (مريم) رجوي به نهادهاي اروپايي به‌دنبال قيام مردمي صورت مي‌گيرد كه در ۲۸ دسامبر (۲۰۱۷) شروع شده و رژيم ايران را لرزانده است. طبق گزارش‌ها، اين اعتراضات به‌سرعت در ۱۴۲ شهردر ۳۱ استان (ايران) گسترش يافت.

خامنه‌اي ولي فقيه (رژيم) ايران در سخنراني خود در ۹ ژانويه، رهبران اپوزيسيون ايران را به‌خاطر اين قيام، مقصر دانست. وي آنها را متهم كرد كه خود را از ماه‌ها قبل براي اين ناآرامي آماده كرده‌اند. (مريم) رجوي گفت كه نيروهاي امنيتي، به شماري از تظاهركنندگان شليك كرده و دست‌كم ۸۰۰۰ تن را دستگير كرده‌اند.

رجوي به تشكيل يك كميسيون تحقيقات بين‌المللي براي تحقيق دربارة كشته‌شدن، بازداشت و ناپديد شدن معترضان ايراني و كساني كه در زندان‌ها كشته شده‌اند، فراخوان داد. رژيم بايد وادار شود كه به چنين هيأتي اجازة بازديد از زندان‌ها در ايران و صحبت با دستگيرشدگان و خانواده‌هايشان را بدهد. وي وضعيت ايران را «يك بشكة باروت» توصيف و تأكيد كرد كه اعتراضات در سراسر كشور ادامه دارد. (مريم) رجوي تأكيد كرد كه اين رژيم محكوم به سقوط است و مردم ايران مصممند كه به مبارزة خود براي سرنگوني اين ديكتاتوري مذهبي ادامه بدهند.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here