فاجعه زلزله در استان کرمانشاه و دیگر استانهای غرب کشور با صدها کشته و هزاران مجروح

118
فاجعه زلزله - ایران-min

به‌دنبال زلزله ۷ و ۳دهم ریشتری غرب کشور که تلفات و خسارات گسترده‌یی از جمله صدها کشته و هزاران مصدوم و مجروح بر جای گذاشت، رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت خانم مریم رجوی به خانواده‌های داغداری که عزیزان خود را در اثر زلزله در مناطق مختلف از جمله سرپل‌ذهاب، قصرشیرین، اسلام‌آباد، ثلاث باباجانی و کرند غرب از دست داده‌اند تسلیت گفت و از عموم هموطنان به‌ویژه جوانان غیور کرمانشاه و دیگر استانهای غرب کشور برای نجات زلزله‌زدگان استمداد فوری خواست.

بر اساس آمارهایی که منابع حکومتی اعلام کردند تاکنون بیش از ۴۰۰نفر از مردم قصرشیرین، سرپل‌ذهاب و ثلاث باباجانی جان باختند و حدود ۷هزار نفر زخمی شدند. 

با توجه به‌ شدت وقوع زلزله در سرپل‌ذهاب تاکنون بیش از ۱۰۰نفر تنها در این شهرستان جان باختند. شمار زیادی از مردم در روستاهای مناطق زلزله‌زده هم‌چنان در زیر آوار هستند. دهها روستا در مناطق غرب کشور تخریب شدند و خسارات فراوانی به مردم محروم وارد آمده است. رسانه‌های حکومتی از تخریب صددرصد روستاهای دالاهو در استان کرمانشاه خبر می‌دهند. تنها بیمارستان سرپل‌ذهاب به‌طور کامل تخریب شده است. این زمین‌لرزه دهها پس‌لرزه نیز به‌دنبال داشته است. به اعتراف رسانه‌های حکومتی به‌علت کثرت مجروحان زلزله، بیمارستانهای غرب توان پاسخگویی به آنان را ندارند و کمبود آمبولانس برای انتقال مجروحان جدی است.

به‌رغم ادعای کارگزاران و رسانه‌های حکومتی در مورد بسیج امکانات، شاهدان صحنه می‌گویند وضعیت بسیار وخیم‌تر از تبلیغات رسانه‌های رسمی رژیم است.

نارضایتی مردم از میزان کمک‌رسانی به حدی است که تلویزیون گفت، به‌دلیل شدت خرابیها، کمک‌رسانی به مناطق زلزله‌زده با مانع مواجه شده و این موضوع سبب نارضایتی مردم شده است.

هنگام حضور وزیر کشور رژیم در منطقه مردم آسیب‌دیده خطاب به او می‌گفتند که مردم زیر آوار گیرافتاده‌اند.

بر اساس گزارشها، نیروهای داوطلب جمعیت هلال احمر رژیم مستقر در سرپل‌ذهاب، بلاتکلیفند و هیچ‌گونه امکاناتی از قبیل چادر، آب و جیره غذایی در دسترس آنان نیست که به کمک زلزله‌زدگان بشتابند. روستاهای مناطق قلخانی در ۲۰-۳۰کیلومتری سرپل‌ذهاب تماماً ویران شده و هنوز از امدادرسانی خبری نیست.

کمبود آب آشامیدنی در مناطق زلزله‌زده از مشکلات عمده زلزله‌زدگان است.

یک عضو مجلس رژیم از قصرشیرین به نام فرهاد تجری گفت که شمار کشته‌های زلزله بیش از آماری است که در رسانه‌های حکومتی منتشر می‌شود.

بسیاری از اعضای این خانواده‌ها زیر آوار مدفون شده‌اند. این منطقه با محرومیت‌های بسیاری به‌خصوص در بخش درمانی مواجه است و با توجه به این اتفاق، مراکز با کمبودهای بسیاری مواجه هستند.

فلاحت‌پیشه عضو دیگر مجلس ارتجاع گفت:‌ تلفات در روستاها بسیار زیاد است. عمق فاجعه بیشتر از آن چیزی است که در خبرها آمده است. یک عضو دیگر مجلس رژیم نیز گفت: بسیاری از مردم در روستاها هنوز زیر آوارند.

خبرگزاری رسمی حکومتی نیز اعلام کرد: مناطق زلزله‌زده با کمبود دارو، سرم، تخت و و تجهیزات مواجه هستند.

هم‌چنین برخی از رسانه‌های حکومتی اذعان کرده‌اند که تنها بیمارستان اسلام‌آباد پاسخگوی تعداد بالای مجروحان و مصدومان نیست و آسیب‌دیدگان وضعیت نابسامانی دارند.

در همین حال ستاد بحران رژیم در استان کرمانشاه در وحشت از خشم مردم زلزله‌زده در پیامکی نسبت به هرگونه تجمعی هشدار می‌دهد و می‌نویسد: لطفاً ضمن حفظ آرامش و هوشیاری و جای‌گیری در محل‌های امن، از هرگونه ازدحام و تجمع خودداری نموده و منتظر اطلاعیه‌های بعدی باشید

خبرهای تکمیلی حاکی است ۱۴۶پس‌لرزه تنها در استان کرمانشاه رخ داده است. 

زلزله هم‌چنین به آثار و بناهای تاریخی استان خساراتی وارد کرده و از جمله ۵اثر تاریخی در قصرشیرین، سرپل‌ذهاب و دالاهو آسیب دیده‌اند. یک گزارش حاکیست که تمامی روستاهای منطقه دالاهو تخریب شده‌اند.

بر اثر زمین‌لرزه هم‌چنین در کوهدشت لرستان تعدادی مجروح شدتد و به برخی مناطق شهری و روستایی در رومشکان نیز خسارت وارد شده است.

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران با صدور اطلاعیه‌یی اعلام کرد: رژیم آخوندی در وحشت از خشم مردم تلاش می‌کند بر ابعاد واقعی خسارتهای جانی و مادی این زمین‌لرزه که برخی از مناطق استان کرمانشاه را به‌طور کامل منهدم کرده است، سرپوش بگذارد.

پاسدار سرلشکر محمدعلی جعفری سرکرده سپاه پاسداران ساعت ۲ بعدازظهر به وقت تهران در مصاحبه با تلویزیون رژیم تلاش کرد ابعاد تلفات را محدود جلوه دهد و گفت تعداد اندکی زیر آوار مانده‌اند و کمکهای ضروری امروز به همه مناطق زلزله رسیده و یا قبل از غروب آفتاب خواهد رسید. این در حالی است که هر لحظه شمار قربانیان این زلزله در حال افزایش است و به گزارش شهود عینی هزاران نفر از مردم در شهرها و روستاهای دورافتاده زیر آور هستند و کمترین کمکی به آنها نرسیده است و بیمارستانهای مناطق زلزله‌زده امکان پذیرش مصدومان را ندارد.

در اطلاعیه دبیرخانه شورای ملی مقاومت آمده است: قربانیان حوادث طبیعی مانند زلزله و سیل در ایران تحت حاکمیت آخوندها بسیار بالاتر از استانداردهای جهانی است زیرا از یک سو تمامی سرمایه‌های کشور توسط آخوندهای دزد و جنایتکار حاکم چپاول می‌شود یا صرف سرکوب داخلی و صدور تروریسم و جنگ‌افروزی و پروژه‌های اتمی می‌شود و خانه‌های مسکونی مردم در شهرها و روستاهای کشور از حداقل مقاومت در مقابل این حوادث برخوردار نیست و از سوی دیگر رژیم از به خدمت گرفتن امکانات ضروری برای نجات آسیب‌دیدگان و معالجه مصدومان و مجروحان خودداری می‌کنند و اولویت آنها جلوگیری از اعتراضات مردمی از سوی آسیب‌دیدگان و ممانعت از رسیدن کمکهای مردمی به این مناطق و یا به غارت بردن این کمکها است.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here