عفو بین‌الملل خواستار توقف اعدام رامین حسین پناهی شد

20
زندانی سیاسی رامین حسین پناهی

عفو بین‌الملل طی بیانیه‌یی خواستار توقف اعدام قریب‌الوقوع رامین حسین پناهی شد. در این بیانیه آمده است:‌« حکم اعدام رامین حسین‌پناهی، ۲۲ساله، قرار است روز پنجشنبه به اجرا گذاشته شود. او به اتهام «بغی» (قیام مسلحانه علیه حکومت) بعد از یک محاکمه به‌شدت ناعادلانه و نادیده گرفتن شکایات جدی مربوط به شکنجه‌اش به اعدام محکوم شده است. فیلیپ لوتر مدیر تحقیقات عفو بین‌الملل شمال آفریقا و خاورمیانه در واکنش به این خبر گفت: «حجم بی‌عدالتی صورت گرفته در پرونده رامین حسین پناهی از آغاز تا امروز نفس‌گیر بوده است. آثار شکنجه گفته شده که در زمان محاکمه بر بدن او مشهود بوده است و او در محاکمه‌ای که کمتر از یک ساعت طول کشیده به اعدام محکوم شده است.

رامین حسین پناهی در طول دوران تحقیقات و بازجویی از دسترسی به وکیل و خانواده‌اش محروم شده و اجازه دسترسی به مدارک و شواهد مطرح علیه خود را هم پیدا نکرده است. مأموران وزارت اطلاعات همچنین با اعمال فشار برای گرفتن اعترافات تلویزیونی در قبال وعده لغو حکم اعدام، عدالت را به سخره گرفته‌اند. امتناع رامین حسین پناهی از دادن اعتراف منتهی به نگهداری طولانی‌مدت او در سلول‌های انفرادی شده است.

ما از مقامهای رژیم ایران درخواست داریم که این مجموعه تکان‌دهنده از نقض حقوق‌بشر را بیش از این سنگین نکنند و از ارتکاب تخلفی که غیرقابل جبران خواهد بود دست بشکند. حکم اعدام رامین حسین پناهی باید تا دیر نشده لغو شود».

خاطرنشان می‌شود مقاومت ایران نیز به اقدام فوری برای نجات زندانی سیاسی رامین حسین پناهی از اعدام فراخوان داده بود در این فراخوان آمده است: دژخیمان رژیم آخوندی زندانی سیاسی ۲۴ساله رامین حسین پناهی را برای اجرای حکم اعدام به قرنطینه زندان سنندج منتقل کرده‌اند. وی در تیرماه گذشته توسط اطلاعات سپاه دستگیر و در بیدادگاههای رژیم آخوندی به اتهام “اقدام علیه امنیت ملی و عضویت در کومله” به اعدام محکوم شد. به‌رغم تلاشهای بین‌المللی برای توقف این مجازات جنایتکارانه، دیوانعالی رژیم حکم اعدام او را تأیید کرد. برادر رامین نیز به ٨سال و نیم زندان محکوم شده است.

مقاومت ایران عموم مردم به‌ویژه جوانان کردستان را به اعتراض علیه حکم اعدام رامین احسانی فرامی‌خواند و از عموم مراجع بین‌المللی حقوق‌بشر به‌ویژه کمیسر عالی حقوق‌بشر و گزارشگر ویژه اعدام می‌خواهد برای نجات جان وی دست به اقدام بزنند.

برگرفته از سایت سازمان مجاهدین خلق ایران 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here