عراقچی معاون وزیر خارجه رژیم برای خارج کردن خود از زیر ضرب شکست برجام گفت: برجام براساس دستورات خامنه‌ای پیش رفته است.

12

درصحنه دیگری از بحران درونی رژیم برسر شکست برجام، درحالیکه تلویزیون تحت امر ولایت، دعاوی آخوند روحانی راجع به دستاوردهای برجام را مسخره می کرد، عراقچی، معاون وزیر خارجه رژیم، تاکید کرد که برجام بر اساس دستورات خامنه‌ای پیش رفته، است:

مجری تلویزیون حکومتی افق: این تبدیل به طنز شد آقای دکتر! که مثلا راکتور اراک تبدیل شده به یک مجموعه تفریحی سرگرمی حالا شما بگید توی سوراخ های اون اصلا قلبش رو کار نداریم تو لوزالمعده اش بتون ریخته باشند [ با خنده]

پاسدار عراقچی معاون وزیرخارجه آخوندها: نه آقای یامینپور! شما بحث رو شوخی‌اش نکنید!

مجری تلویزیون حکومتی افق: من سوال اصلی مون، میخوام فراموش نشه، سوال این بود ما با اراک کاری کردیم که دیگه نتونیم باهاش معامله کنیم

پاسدار عراقچی معاون وزیرخارجه آخوندها: چرا؟ صبر کن! اجازه بده! بحث رو قاطی نکنید! شوخی تو شوخی هم نیندازید!…

… آقای کری رفت توی مصاحبه گفتش که اراک رو داده بود دیگه بهش میگفتند تو که میگفتی آب سنگین قبول نکردم پس چرا دادی ؟ اومد گفت ما تو قلب اراک بتون ریختیم، یکهو همه رسانه‌ها گفتند بتون داخل هم همه چسبیدند بتون اراک رو ما بردیم جنگ رسانه‌ای اش رو ما باختیم…

در مورد شروط رهبری چون برایم خیلی مهم بود و واقعا ما از اول مذاکرات تا آخر مذاکرات اونچه که برامون ملاک بود اون رهنمودها و دستورات و تدابیر ایشون و خط قرمزهای ایشون بود و شروطی هم که ایشون در زمان تائید برجام گذاشتند برای همه ما مهم و کلیدی بوده و هست…

این مصاحبه تلویزیونی معاون وزارت خارجه رژیم با سرزنشهای رسانه‌های حکومتی مواجه شد و به مخاصمات درونی رژیم در مورد پیامدهای برجام و بخش علنی نشده آن دامن زد.

یک رسانه حکومتی با عنوان «تیم مذاکره کننده» «روایت‌های متناقض» از «فاحش‌ترین ایراد برجام» مطرح می‌کنند، سؤال و جواب پاسدار علی لاریجانی و جواد ظریف در ۳۰ تیر ۹۴ در مجلس رژیم را باز نشر کرد که در آن جواد ظریف گفته بود: در برجام اصلاً تعلیق نداریم.

پاسدار علی لاریجانی: یک سؤال دیگری مطرح کردند که در بند ۱۸ برجام گفته میشه که یو.ان پس از تأیید آژانس در تکالیفی که ایران انجام داده در بند ۱۵ پیوست ۵، اونوقت تعلیق میکنه تحریمها رو. لغو یا تعلیقه؟

ظریف وزیر خارجه آخوندها: بله

پاسدار علی لاریجانی: معنای این تعلیقه یا لغوه؟ 

ظریف وزیرخارجه آخوندها: اصلاٌ تعلیق هیچ جا نیومده. در هیچ جای برجام تعلیق نیامده، هر کس تعلیق ترجمه کرده اشتباه کرده. هیچ‌جای برجام تعلیق نیومده. کلمه تعلیق در برجام وجود نداره. لغو کرد و دیروز هم لغو کرد. لغو تمام شد. دیروز لغو کرد، تاریخ اجرای لغو همونجور که عرض کردم زمانیست که آژانس گزارش بده ما این اقدامات کمی رو انجام دادیم. تعلیقی در برنامه و برجام وجود نداره.

این رسانه حکومتی افزود: عراقچی در ۹ بهمن ۹۶ (سه روز پیش) پس از اجرایی شدن برجام گفت: آمریکایی‌ها گفتند نمیتوانیم لغو کنیم ما هم گفتیم عیبی ندارد!

به نظر می‌رسد که این صحبت‌های عراقچی جدیدترین روایت از چگونگی عقب‌نشینی تیم مذاکره کننده هسته‌ای باشد.

عراقچی معاون وزیرخارجه آخوندها: «ما این رو گزارش کردیم خود آمریکایی ها هم گفتند اگر اصرارتون بر این هست که قوانین کنگره لغو بشه پس توافقی نخواهیم داشت چون خود کنگره باید اینکار رو انجام بده اختیاری نداریم ما فقط می توانیم ویوش کنیم خب این منتقل شد به داخل رویش بحث شد و نتیجه گیری شد که عیبی نداره»

این رسانه باند خامنه‌ای نوشت: معاون وزیر امورخارجه در این مصاحبه جنجالی بسیاری را از بدیهیات را هم انکار کرد. از انکار رفع تحریم ها به عنوان هدف اصلی مذاکره و یا مشکلات فراوان مالی و ناتوانی در نقل و انتقالات بانکی و حتی صحبت های مستند محمدجواد ظریف!

آخوند محمود نبویان

آخوند محمود نبویان از اعضای سابق مجلس ارتجاع و از مهره‌های خامنه‌ای تحت عنوان «برجام بدون ماله‌کشی»، ادعای مذاکره‌کننده ارشد رژیم را زیر سؤال برد و ضمن اعلام آمادگی برای مناظره با عراقچی نوشت: مرکز غنی سازی فردو که در آن تا ۲۰% غنی سازی می‌گرفت، اولا: غنی سازی به صورت کامل –و تاکید می شود به صورت کامل- ممنوع شده است، ثانیا: علاوه بر غنی سازی، تحقیق و توسعه و تکمیل دانش غنی سازی در فردو نیز کاملا ممنوع شده است، ثالثا: (نظام) حق نگهداری بیش از ۱۰۴۴ سانتریفیوژ در فردو را ندارد و بقیه را باید جمع آوری و در نطنز –نه در فردو- انبار کند.

آخوند نبویان افزود: در مرکز اراک که راکتوری ساخته بود، اولا: قلب راکتور اراک خارج و کانال های آن چنان با بتُن خاص باید پُر شود که قابل استفاده برای مصارف هسته ای آینده نباشد، ثانیا: (نظام) حق نگهداری حتی یک گرم سوخت مصرف شده را در خاک خودش ندارد و تمامی سوخت های مصرف شده تمامی راکتورهای حال و آینده ای که تا ابد خواهد ساخت را به خارج می فرستد ثالثا: (نظام) غیر از راکتور آب سنگین که غربی ها قرار است در ایران بسازند، تا ابد حق داشتن راکتور آب سنگین دیگر را ندارد و رابعا: (نظام) حق انجام بازفرآوری و حتی دانش بازفرآوری و تحقیق و توسعه در زمینه آن را تا ابد نخواهد داشت.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here