اعتراض نمایندگان مجلس ارتجاع به معامله‌های پشت پرده در جریان بررسی صلاحیت وزرای کابینه آخوند روحانی

131

در نمایش مجلس ارتجاع برای بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی کابینه آخوند روحانی آش زد و بند و معامله‌های پشت پرده آن قدر شور شد که صدای بسیاری از نمایندگان مجلس در آمد.

خبرگزاری حکومتی ایسنا ۲۵مرداد ۹۶در این‌باره نوشت:‌

«محمد دامادی نماینده ساری در جلسه علنی نوبت عصر امروز (چهارشنبه) اظهار کرد: در بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی برخی از نمایندگان وقت مخالفان را می‌گیرند اما به‌عنوان موافق صحبت می‌کنند… مشخص نیست که چه مسائلی در پشت پرده است.

بر اساس آئین‌نامه وزرای پیشنهادی باید در زمان بررسی صلاحیت در صحن علنی حضور داشته باشند، اما آنها هر وقت که می‌خواهند می‌آیند و می‌روند و بعضاً وزیری که بررسی صلاحیتش به اتمام رسیده را نمی‌توان در مجلس پیدا کرد که پاسخ به سؤال نمایندگان را بدهد. برخی دیگر از وزرا از الآن خود را وزیر می‌دانند و حتی دنبال گرفتن رأی بالا هستند…

حمیدرضا فولادگر نماینده اصفهان نیز در تذکری دیگر گفت: اگر نماینده‌ای قرار است به‌عنوان مخالف وزیر پیشنهادی صحبت کند باید به مخالفت بپردازد نه این‌که از این وقت برای طرح مشکلات حوزه انتخابیه‌اش استفاده کند و در نهایت برای رأی آوری وزیر ابراز امیدواری نماید.

حشمت الله فلاحت‌پیشه نماینده اسلام‌آباد غرب نیز گفت: بررسی صلاحیت وزرا به‌معنای بحث بر سر برنامه‌های آنها و پاسخ وزرا به سؤالات است نه این‌که افراد نطق آماده خود را بخوانند و وزرا نیز بدون توجه به سؤالات تنها به بیان وعده‌ها بپردازند… نباید مخالف در پایان صحبت‌هایش برای رأی آوری وزیری ابراز امیدواری کند؛ چون این خلاف شأن مجلس است.

محمدرضا پورابراهیمی نیز در تذکری گفت: متأسفانه در بررسی صلاحیت وزرا هیچ کس به‌عنوان مخالف واقعی صحبت نکرد.

بیشتر بخوانید:

روحانی فهرست وزیرانش را به‌دلیل رفاقت با خامنه‌ای به وی داده است

آخوند روحانی در سخنرانی در مجلس رژیم بعد از ارائه فهرست وزیران پیشنهادی کابینه خود، از ولی‌فقیه ارتجاع و وزیران دادگستری قبلی و پیشنهادی فعلی خود که از عاملان جنایت علیه بشریت در جریان قتل‌عام هزاران زندانی سیاسی در دهه ۶۰بودند، دفاع کرد. وی سرخوردگی و اظهارات عناصر باند خودش از بابت تن‌دادن به فشارهای ولی‌فقیه ارتجاع را شایعه نامید و به نحو مضحکی مدعی شد فهرست اعضای کابینه را به‌دلیل رفاقتی که با خامنه‌ای داشته به او داده و فشاری روی او نبوده است:

آخوند حسن روحانی: هیچ فشاری بر رئیس‌جمهور در این زمینه نبوده و شایعاتی که نسبت به این‌که لیست وزرا با مقام معظم رهبری در میان گذاشته شده، شایعه درستی نبوده.

من اونچه در دولت دوازدهم عمل کردم عیناً همان‌گونه که در دولت یازدهم در چهار سال پیش هم عمل کردم، رهبری معظم انقلاب به‌عنوان رهبر، به‌عنوان بزرگ ما و به‌عنوان کسی که من ۵۰سال است با او رفاقت دارم و به او ارادت می‌ورزم، معمولاً همه مسایل مهم ام را با ایشان شور می‌کنم و ایشان هم با کمال محبت، آنچه که مصلحت کشور است، تذکر می‌دهند. بنابراین معرفی وزرا کاملاً در چارچوب قانون اساسی است.

آخوند روحانی در عین‌حال که مدعی بود در تعیین افراد کابینه‌اش دست باز داشته، گفت: من خیلی دلم می‌خواست در دولت دوازدهم سه زن را به‌عنوان وزیر معرفی کنم، و افرادش را هم در نظر گرفته بودم جایگاههایشان هم در نظر گرفته شده بود حالا به هر حال از تفصیلش بگذریم که نشد انشاء‌الله در دوره‌های بعد.

یکی از اعضای مجلس ارتجاع روی همین تناقض‌گویی روحانی انگشت گذاشت و گفت:

مجتبی ذوالنور: جناب آقای رئیس‌جمهور امروز حدود ۹و ۲۰دقیقه فرمودند در تعیین کابینه هیچ فشاری بر من نبوده، حدود ۹و ۴۰دقیقه فرمودند، سه وزیر زن من پیش‌بینی، سه کاندیدا معرفی کرده بودم ولی به عللی و در اثر فشارها نشد که این اتفاق بیفته. اگر بنا است در ۲۰دقیقه حرف عوض شود، چگونه به مطالبات باید پاسخ داد…

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here