طاهر بومدرا -به کارزار «عدالت برای قربانیان قتل عام ۱۹۸۸در ایران»متعهدهستیم

119

وقتی درباره عدالت صحبت می کنیم 

می خواهیم که عدالت اجرا شود و ببینیم که اجرا شده است

خیلی متشکرم…

خواهران، برادران،

شما روزهای سختی را که با هم در اشرف گذراندیم، به خوبی به یاد می آورید. شما تحت پیگرد قرار گرفتید. من هم در سازمان ملل تحت پیگرد قرار گرفتم. در سازمان ملل در انزوای بسیار زیادی بودم چون از شما حمایت کردم. اکنون باید بگویم که خیلی از شما آموختم. پشتکار شما، مقاومت شما، سخت کوشی شما و بالاتر از همه، ایمان شما. من از آن آموختم. من این درس را بسیار گرامی می‌دارم و می توانم به شما بگویم همانطور که متعهد به دفاع از شما در اشرف بودم، اکنون نیز به کارزار جی. وی. ام. آی یا «عدالت برای قربانیان قتل عام ۱۹۸۸ در ایران» متعهد می باشم.

آنچه را سخنرانان قبلی گفته اند تکرار نمی کنم. ولی مایلم درک کنید افرادی که در این کارزار هستند بسیار بسیار متعهد می‌باشند. و ما تنها متعهد به انجام برخی چیزها نیستیم. ما متعهد هستیم که به نتیجه دست پیدا کنیم. بنابراین وقتی درباره عدالت صحبت می کنیم، می خواهیم که عدالت اجرا شود و ببینیم که اجرا شده. جی. وی. ام. آی سال گذشته در سپتامبر ۲۰۱۶ در ژنو آغاز به کار کرد. در حضور خانم «بتانکور» که بسیار پشتیبان کننده بوده اند. ما این کارزار را در ژنو آغاز کردیم و در مدت کوتاهی به دست آوردهای زیادی رسیدیم. از جمله گزارشی که در آوریل ۲۰۱۷ ارائه شد. این گزارش جنایت انجام شده و قوانینی که به آن مربوط می شدند را شناسایی می کرد. همچنین مجرمین مورد ظن را شناسایی می کرد. گزارش فهرستی از مظنونین به قتل عام را نیز ارائه می دهد. این نتیجه شش ماه فعالیت است. این گزارش به اطلاع سازمان ملل و جامعه دیپلوماتیک بین المللی در ژنو نیز رسانده شد. فقط این نیست. می خواهم بگویم که ما به غایت متعهد هستیم که به نتایج عملی دست پیدا کنیم.

بنابراین به شناسایی قوانینی که بتوان علیه مجرمین مورد ظن تشکیل پرونده داد، ادامه خواهیم داد. قانون در طرف ما است. رنج تحت پیگرد بودنی که شما متحمل شدید، بایستی اردوی خود را عوض کند. شروع آن از همین الان با مذاکره درباره سفر به خارج است. آنها نمی توانند مثل قبل با مصونیت سفر کنند. معافیت آنها از مجازات بایستی پایان یابد. من برای آنچه در ماههای آینده به دست می آید، شما را کمی منتظر می گذارم. ولی مایلم بگویم که نمی‌خواهم آنهایی را که در اشرف و لیبرتی ترور شدند فراموش کنم. آن تروریست ها نیز بایستی پاسخگو باشند. بنابراین، با اینکه امروز تمرکز ما روی جنایات ۱۹۸۸ است، ولی همچنین بایستی متمرکز باشیم روی خونی که در معافیت کامل قاتلان از مجازات در عراق ریخته شد. بنابراین امیدوارم که بتوانیم دستور کار کمیته عدالت برای قربانیان قتل عام را گسترش بدهیم تا جنایاتی که در اشرف و لیبرتی انجام شده اند را نیز در بر بگیرد. ما بایستی سخت کار کنیم تا آنهایی را که مرتکب جنایت شدند به دست عدالت بسپاریم. این امر امکان پذیر است، قابل دسترسی است و ما باید آن را انجام بدهیم.

بسیار متشکرم.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here