شکست برجام و سراسیمگی سرکردگان‌سپاه از لیست‌گذاری تروریستی و تحریم سپاه‌پاسداران

92

یک رسانه حکومتی در مورد لیستگذاری بیش از ۴۰ تن از سرکردگان سپاه و نهادهای وابسته به آن تحت عنوان «گام دومِ سیاه چاله» نوشت: با این ترتیب، اگر شرکت ملّی نفت قراردادی با قرارگاه خاتم امضاء کند، شرکت ملی نفت خودبخود وارد لیست شرکت های تحریمی می شود!! لذا شرکت های اروپایی هم اگر با شرکت ملی نفت کار کنند، دچار ویروس تحریم می شوند . پیشبینی میشود در فواصل زمانی کوتاه افراد و نهادهای جدید به بهانه ارتباط با افراد و نهادهای سپاه که برچسب تروریستی دارند، شناسایی و در لیست تحریمها قرار گیرند.کسانی گمان کرده اند چون افراد به روز رسانی شده قبلا هم در لیست بوده اند، اتفاق تحریمی جدیدی نیافتاده است . این برداشت غلط است.(زیرا) مهمترین برچسب، SDGT است که به معنای تحمل تبعات حقوقی مترتب بر گروه های تروریستی و حامیان آن می باشد. وقتی اسم کسی چنین برچسبی می خورد تنبیهات متفاوتی نسبت به قواعد قبلی برای همکاری با او وجود دارد.

این رسانه حکومتی هم چنین نوشته است: قبل از اضافه شدن این برچسب، هر شخص حقیقی یا حقوقی که با اعضای اس دی ان لیست کار می کرد نهایتا از چرخه دلار قطع می شد. ولی حالا که این برچسب اضافه شده کسی که با این نهادهای برچسب دار کار می کند خودش به اس دی ان لیست می رود و حالا بقیه باید مواظب باشند با این نهاد در لیست رفته همکاری نکنند که ناگاه از چرخه دلار کنده نشوند. این تفاوت اصلی کاتسا با تحریم های قبلی و عامل اهمیت برچسبSDGT است.

لذا هر شرکت دیگری هم که با این شرکت کار کند خودبخود وارد لیست تحریم ها می شود . افزایش افراد و نهادهای تحریمی سبب افزایش اختلال در روابط بانکی خارجی خواهد شد که اثر مستقیم در بازار ارز خواهد داشت.به نظر میرسد وزارت خزانه داری ایام پایان سال میلادی را هدف قرار داده تا اثرات تحریم جدید را در آن برهه زمانی مشاهده کند.

پاسدار یدالله جوانی، مشاور نماینده ولی فقیه ارتجاع در سپاه پاسداران، نوشت: اجرای قانون کاتسا، معنایی جز شلیک تیر خلاص به برجام نخواهد داشت و ما با تحریم‌هایی سنگین‌تر از گذشته مواجه خواهیم شد و اقدام متقابل در این زمینه باید به نوعی پایان دادن به برجام باشد.

پاسدار جوانی افزود: تحریم‌ها را به بهانه این ادعا که سپاه از گروه‌های تروریستی حمایت می‌کند، اعمال می‌کنند، اما در واقع هدف آنها مقابله با نظام است.

پاسدار حسین کنعانی مقدم از سرکردگان سابق سپاه پاسداران نیز گفت: برجام تبدیل به یک اهرم فشار برای نظام شده و ما باید به چین و روسیه توجه کنیم.

وی افزود: آمریکایی‌ها با طرح بحث حقوق‌بشر و مداخله در منطقه سعی می‌کنند گردابی ایجاد کنند که براساس آن بتوانند (نظام) را در تنگنایی چندجانبه قرار دهند و در نهایت این سیاه‌چال، منافع (ما) را به خطر می‌اندازد، لذا ما باید از این گرداب دوری کنیم.

روزنامه سپاه پاسداران نیز نوشت: نباید منتظر ما به ازای اقتصادی در برابر این قربانیان آتی برجام بود، چراکه برجام در بهارش ثمری نداشت، چه رسد به موسم خزانش.

کیهان خامنه‌ای در سرمقاله خود با مقایسه ادعاهای قبلی آخوند روحانی در مورد گشایش اقتصادی برجام و دعاوی ضدآمریکایی کنونی او نوشت: حالا همه اهل مبارزه با آمریکا شده‌اند، اهل رجز خواندن، اهل تقویت قوای موشکی. اما نگرانی جدی هست که این جماعت در اولین فرصت ممکن، باز همان راه نادرست سابق را بروند.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here