شرکت امانوئل ماكرون رئيس جمهور منتخب فرانسه، درکنار رئیس جمهور فرانسو اولاند در مراسم رسمی ۸می، سالگرد پایان جنگ جهانی دوم، به دنبال پیروزی وی با ۶۶درصد آرا،

211

امانوئل ماكرون در اولين سخنرانی خود بعد از پيروزی درانتخابات رياست جمهوری ،بر لزوم مقابله با تروريسم تأكيد كرد و گفت: فرانسه در خط مقدم نبرد عليه تروريسم، هم در خاك خود و هم در اقدامات بين‌المللي قرار خواهد داشت».

ماكرون روز دوشنبه به همراه فرانسوا اولاند رئيس‌جمهور كنوني فرانسه، در مراسم ۸ مه، سالروز پايان جنگ جهانی دوم و شكست آلمان نازی در پاريس شركت كرد.

بنا به آمار نهايي اعلام‌ شده از سوي دولت فرانسه، ماكرون در انتخابات روز يكشنبه با بيش از ۶۶ درصد آرا در برابر لوپن با ۳۳ و ۹ درصد آرا، به پيروزی رسيد.

امانوئل ماكرون ۳۹ ساله، جوان‌ترين رئيس‌جمهور تاريخ جهموري پنجم فرانسه است؛ او كه هشتمين رئيس‌جمهور اين كشور خواهد بود، در گذشته مشاور و سپس وزير اقتصاد فرانسوا اول‌اند بوده است.

بلافاصله بعد از اعلام نتايج انتخابات رياست‌جمهوری، مارين لوپن با ماكرون تماس گرفت و پيروزیاش را به او تبريك گفت.

فرانسوا اولاند نيز در تماس با ماكرون، پيروزی اش را تبريك گفت و برای او آرزوی موفقيت كرد.

هم‌چنين رهبران كشورهای مختلف از سراسر جهان از انتخاب او استقبال كردند و پيروزی او را تبريك گفتند؛ از جمله رئيس‌جمهور آمريكا، نخست‌ وزير انگلستان، صدر اعظم آلمان و رئيس كميسيون اتحادية اروپا.

رئيس‌جمهور منتخب فرانسه در اولين سخنرانی خود بعد از اعلام پيروزی، گفت: «يك فصل جديد در تاريخ ديرينة ما امشب گشوده میشود؛ مي‌خواهم كه اين، (فصلي از) اميد و اعتمادی بازيافته باشد».

وی، اضافه كرد: «فرانسه در خط مقدم نبرد عليه تروريسم، هم در خاك خودش و هم در اقدامات بين‌المللي خواهد بود. تا زمانی كه استمرار اين نبرد ضروری باشد، ما آن‌ را بدون تزلزل به پيش خواهيم برد».

امانوئل ماكرون هم‌چنين، گفت: مي‌خواهم امشب به پرزيدنت اول‌اند درود بفرستم؛ وی پنج سال برای كشور ما تلاش كرد.

ماكرون سپس در جمع هوادارانش در محوطة موزة لوور حضور يافت و به سخنراني پرداخت.

وی در اين سخنرانی به تشكيل يك اكثريت برای تغيير فراخوان داد، و گفت: «من طی پنج سال آينده، هر كاری را انجام خواهم داد تا ديگر دليلی برای رأی دادن به افراط وجود نداشته باشد».

ماكرون، اضافه كرد: «مسئوليت عظيمي در انتظار ماست… كه مستلزم تعهد تك‌تك ما… خواهد بود».

روز دوشنبه در مراسم هشت مه، پايان جنگ دوم جهانی و پيروزی متحدين عليه آلمان نازی در سال ۱۹۴۵ كه در پاريس برگزار شد، ماكرون در كنار فرانسوا اولاند در اولين مراسم رسمی خود به‌عنوان رئيس‌جمهور منتخب شركت كرد.

قرار است انتقال قدرت در فرانسه، روز يكشنبه ۱۴ مه صورت بگيرد.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here