سايت ايران افشاگر، دربرگيرنده اخبار، مقالات و افشاگري ها مقاومت ايران

سی ام ذیقعده سالروز شهادت نهمین پیشوای تشیع انقلابی امام محمد تقی علیه السلام

0 35

امام محمد تقی , امام جواد نهمین پیشوای انقلاب و توحید در دهم رجب سال ۱۹۵ هجری قمری در مدینه چشم به جهان گشود. طرح ارتجاع حاکم برای بی اعتبار کردن خاندان انقلابی علوی که اکنون توسط یک پیشوای بسیار جوان هدایت میشد، شکست خورد. خلیفه ارتجاع که از این پیشتر پدر او امام رضا را به شهادت رسانده بود، دفتر حسابهای خود را باطل یافت و به عینه دید که جنبش انقلابی ماندگار و رشد یابنده است و دور نیست که پایه های حکومت را دیگر بارمانند زمان امام رضا بلرزاند و او را به صرف نظر کردن از تمام یا بخشی از قدرت سیاسی ناگزیر سازد.

در این زمان خلیفه که در سوگ امام رضا اشکها ریخته و به خاطر نیرو و قدرت جنبش انقلابی با آن به شیوه مدارا و وحدت و انطباق رفتار میکرد، دیگر بار با امام جواد نیز رسم احترام و ملاطفت پیش گرفت. و دخترش ام فضل را هم به عقد آن حضرت درآورد و بر خلاف مخالفتهای جناح فوق ارتجاعی در دربار خلیفه با آن پیشوای انقلابی پیوند خانوادگی برقرار کرد تا به شیعیان اطمینان دهد که درمعرض تعرض و تهاجم نخواهند بود. خلیفه که خود از جناح دوراندیش حاکمیت بود میخواست با این خویشاوندی خصومتهای پیشین را التیام دهد و همچنین ابزاری برای کنترل امام محمد تقی در اختیار داشته باشد، در غیر این صورت اجازه نمیداد که این پیشوای انقلابی به مدینه برگردد..

مأمون در سال ۲۱۸ درگذشت و معتصم به خلافت رسید و دو سال بعد در سال۲۲۰هجری قمری در شرایطی که جنبش انقلابی به گسترش چشمگیری نایل شده بود و حکومت به شدت از محبوبیت و نفوذ پیشوای جوان احساس خطر میکرد، او را از مدینه به بغداد فراخواند و آن حضرت را از طریق دختر مأمون به شهادت رساند. امام محمد تقی در زمان شهادت ۲۵سال داشت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.