سپاس از پزشکان انساندوست، از وام و کمکهای مالی هموطنان و هواداران و درخواست استمرار حمایتهای مادی و معنوی

199

کمیته امداد پزشکی مجاهدین در آلبانی با درود به مجاهد صدیق، اعظم رحمانی عضو شورای مرکزی سازمان مجاهدین خلق ایران و بیست وهشتمین شهید محاصره ضدانسانی پزشکی در اشرف و لیبرتی، که سرانجام در آلبانی جان باخت؛ خلاصه‌ای از گزارش پزشکی خود در سال ۲۰۱۶ را به اطلاع عموم هموطنان می‌رساند.

سال ۲۰۱۶سال انتقال همه مجاهدین و ساکنان لیبرتی به آلبانی و برخی کشورهای اروپای غربی بود. طی یک دهه پایداری پرشکوه و پرافتخار در اشرف و لیبرتی، الگوهای تاریخی مقاومت و ایستادگی در برابر فاشیسم دینی، در ۲۹ حمله موشکی و حمله زمینی با سلاحهای سرد و گرم و انفجار و بمبگذاری، جمعاً ۱۴۱ مجاهد به‌شهادت رسیدند، ۱۴۸۷تن مجروح شدند و ۲۸نفر در اثر محاصره ضدانسانی، به‌خصوص محرومیت از درمان در محاصره جنایتکارانه پزشکی، جان باختند.

آنتونیو گوترز کمیسر عالی پناهندگان ملل‌متحد (دبیرکل کنونی سازمان ملل) درباره حمله موشکی ۷آبان ۱۳۹۴ به‌عنوان «انزجارآورترین عمل» در همان زمان گفت: «من شدیداً نگران صدماتی هستم که بر کسانی که در کمپ لیبرتی زندگی می‌کنند، وارد آمده است».

یک سال پیش، در همین ایام ۷۸۲ مجاهد خلق در لیبرتی در صف انتظار نوبت برای معالجات مبرم پزشکی قرار داشتند. برای معالجه و درمان همان صدمات، کمیته امداد پزشکی مجاهدین در لیبرتی۸ماه اول سال ۲۰۱۶ و سپس در ۴ماه بعدی در آلبانی، به‌غایت تلاش کرد. این کمیته مرکب از ۱۲ پزشک مجاهد خلق و برخوردار از کمک پزشکان هوادار و متخصصان برجسته و انساندوستی بود که تجسم سوگند بقراط در میان ایرانیان آزاده و میهن‌پرست بودند.

حاصل این تلاشها برای مداوا و نجات جان مجاهدین مجروح و بیمار که در اولویت مطلق قرار داشت، فقط در آلبانی، از پایان انتقال بزرگ در ۱۹شهریور تا ۱۱ دیماه ۱۳۹۵ یعنی در کمتر از ۴ماه، در مجموع انجام ۵هزار قرار درمانی تخصصی با بیش از ۲۰۰ عمل جراحی، علاوه بر خدمات چشم پزشکی و دندانپزشکی بوده است.

به یاد داریم که کمیساریای عالی پناهندگان پیوسته خاطرنشان می‌کرد در انتقال به آلبانی «تعهد و تأمین عمده هزینه شامل هزینه انتقال و مخارج زندگی افراد… نقش کانونی و حیاتی داشته است» (بیانیه شماره سیزده-۱۴دسامبر۲۰۱۵). پس از حمله موشکی ۱۴تیر۱۳۹۵ به لیبرتی نیز که مجروحان و مصدومان و خسارتهای بسیار بر جای گذاشت، کمیساریا در بیانیه شماره چهارده در۱۹ ژوئیه۲۰۱۶ بار دیگر تأکید کرد موفقیت در اجرای راه‌حلها و انتقال به آلبانی «به پایبندی ساکنان به تعهد خود برای تأمین عمده هزینه‌ها، به‌ویژه برای تأمین درازمدت مخارج منتقل شدگان بستگی دارد که از هیچ کمک دولتی برخوردار نیستند. این تعهد برای ادامه اجرایی کردن راه‌حلها برای این گروه حیاتی است».

از این‌رو، سازمان مجاهدین باید تمام هزینه‌های سنگین پزشکی را برعهده می‌گرفت. این در شرایطی بود که حکومت عراق و دژخیمان استخبارات زیر سلطه نیروی تروریستی قدس و اطلاعات آخوندی، با نقض همه توافق‌های چهارجانبه بین آمریکا، سازمان ملل، دولت عراق و سازمان مجاهدین، مانع فروش دارایی‌ها و اموال مجاهدین در اشرف و لیبرتی و مانع انتقال اموال به آلبانی شدند. وحوش و مزدوران رژیم، از جمله مانع انتقال یک میلیون و ۴۶هزار دلار تجهیزات پزشکی مجاهدین در لیبرتی شدند. این تجهیزات مانند میلیونها دلار تجهیزات پزشکی دیگر در اشرف در حیطه حاکمیت دولت عراق است و باید به مجاهدین برگردانده شود یا مابه‌ازاء و غرامت آنها توسط دولت عراق پرداخت شود. وکلا و حقوقدانان این پرونده را در عراق و در سطح بین‌المللی پیگیری می‌کنند.

جمع هزینه‌های درمانی در سال ۲۰۱۶ در آلبانی و لیبرتی، به ۲ میلیون و ۶۳۳هزار دلار رسید که یک میلیون و ۳۱۵هزار دلار آن از کمکهای بی‌دریغ پشتیبانان و هواداران و هموطنان تأمین شده و مابقی، وام های قسط بندی شده است. مشروح این گزارش، همراه با اسناد و صورت‌حسابها و همچنین اسناد وام و بدهکاری و قسط بندی بازپرداخت وامها، برای رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت ارسال شده است.

کمیته امداد پزشکی، با قدردانی صمیمانه از ”خواهرمریم“، با سپاس بسیار از پزشکان انسان‌دوست و با تشکر فراوان از کمکهای بی‌دریغ، استمرار حمایتهای مادی و معنوی هموطنان و یاران اشرف‌نشان را درخواست می‌کند.

۲۳ دی ۱۳۹۵ (۱۲ژانویه ۲۰۱۷)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here