سايت ايران افشاگر، دربرگيرنده اخبار، مقالات و افشاگري ها مقاومت ايران

سفیر تروریست و اخراج‌شده رژیم از آلبانی در گفتگو با خبرگزاری رسمی حکومت

0 25

سفیر تروریست و اخراج شده رژیم از آلبانی

در گفتگو با خبرگزاری رسمی حکومت آخوندی

۱۲ دی ۹۷

ایرنا: علت نگرانی افرادی مثل ترامپ و بولتون

از توسعه مناسبات ایران با کشورهای اروپایی

ازجمله آلبانی چیست؟

محمدنیا: دلیل اصلی،گروهک و فرقه تروریستی مجاهدین است

غلامحسین محمدنیا:

رئیس جمهوری آمریکا نامه تشکر از نخست وزیر آلبانی

را ۱۴دسامبر ارسال کرده

وزارت خارجه آلبانی در۱۹دسامبر دستور اخراج سفیر

و یک دیپلمات دیگر ایرانی را اعلام کرد

ایرنا: به عنوان سفیر وقت ایران درآلبانی اقدام این کشور را

در اخراج بلندپایه ترین مقام دیپلماتیک ایران چگونه ارزیابی می‌کنید؟

محمدنیا: متاسفانه دولت آلبانی مرتکب اشتباه بسیار بزرگی شد

دولت آمریکا نقش مستقیم در اخراج سفیر ایران ایفا کرد

ایرنا:برخی رسانه‌ها موضوع اخراج سفیر ایران را

با موضوع مسابقه فوتبال رژیم صهیونیستی و آلبانی مرتبط می‌دانند؟

محمدنیا: این خبر یک اقدام خنده دار و ذلیلانه است

خبرگزاری رسمی رژیم آخوندی ایرنا ۱۲دی۹۷ گفت و گوی اختصاصی خود با سفیر تروریست و اخراج شده‌اش از آلبانی را منتشر کرد که بخش‌هایی از آن به شرح زیر است:

روایت سفیر ایران از توطئه در آلبانی برای لطمه به روابط تهران و اروپا

خبرنگار ایرنا در ارتباط با تحولات در رابطه ایران و آلبانی و ادعاهای مطرح شده از سوی مقامات آلبانی گفت و گویی با غلامحسین محمد نیا سفیر سابق ایران در این کشور انجام داد

**ایرنا: به عنوان سفیر وقت ایران درآلبانی اقدام دولت این کشور در اخراج بلندپایه ترین مقام دیپلماتیک ایران را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

**محمدنیا: متاسفانه دولت آلبانی مرتکب اشتباه بسیار بزرگی شد. واضح است که دولت آمریکا و رژیم صهیونیستی نقش مستقیم در تحریک و اخراج سفیر ایران در آلبانی ایفا کردند.

رییس جمهوری آمریکا نامه تشکر از نخست وزیر آلبانی را ۱۴دسامبر ارسال کرده، این در حالی است که وزارت خارجه آلبانی در۱۹دسامبر دستور اخراج سفیر ویک دیپلمات دیگر ایرانی رااعلام کرد.یعنی پنج روز قبل از اینکه وزارت خارجه آلبانی اعلام کند.

**ایرنا:اهداف وانگیزه چهره‌های تندرو درآمریکا،گروهک مجاهدین و رژیم صهیونیستی در بر هم زدن مناسبات ایران وآلبانی چیست؟اخیرا دانمارک و فرانسه هم مدعی شدند که عوامل ایران قصد اقدام تروریستی داشته‌اند. هدف این ادعاها چیست؟

**محمدنیا: مهمترین هدف سناریوسازان برخورد با ایران چه در آلبانی و چه کشورهای دیگر، مقابله با تلاش‌هایی است که برای حفظ برجام انجام شده است.به طور طبیعی از همان زمان مذاکرات که بنده هم به عنوان عضو تیم مذاکره کننده هسته ای حضور داشتم شاهد تلاش‌های حداکثری از سوی چهره‌های افراطی و تندرو در آمریکا و رژیم صهیونیستی بودیم.

دشمن از اقدامات خود برای برهم زدن روابط ایران و اروپا فروگذار نخواهد کرد و تلاش کردند تا مناسبات ایران و آلبانی را نیز با ادعاهای امنیتی خدشه دار کنند.

** ایرنا: آلبانی مدعی شده که سفیر ایران وضعیت دیپلماتیک را نقض کرده است؟

**محمد نیا:نقض عرف و قواعد دیپلماتیک، به شکل قاطعانه از سوی جمهوری اسلامی ایران و بنده رد می‌شود..همان شبی که تبلیغات منفی رسانه ای آغاز شده بود من به ضیافت دیپلماتیک دعوت بودم حتی روزهای بعد هم مکاتبات از سوی دولت البانی دریافت کردیم. یعنی سفارت و شخص سفیر از چارچوب وظایف دیپلماتیک خارج نشده است.

**ایرنا: علت نگرانی افرادی مثل ترامپ، بولتون و مقامات رژیم صهیونیستی از توسعه مناسبات ایران با کشورهای اروپایی ازجمله آلبانی چیست؟

**محمدنیا: دلیل اصلی،گروهک و فرقه تروریستی مجاهدین است. طی ۲۷ ماهی که بنده مسولیت روابط ایران و آلبانی را عهده دار بودم، گام‌های بلند و خوبی در روابط دوجانبه برداشته شد.

«برای اولین بار درتاریخ روابط دوجانبه وزیر خارجه آلبانی به ایران سفر کرد و برای اولین بار دو خبرگزاری ایرنا و خبرگزاری دولتی آلبانی تفاهمنامه همکاری امضا کردند و هیات اقتصادی اتاق بازرگانی ایران به آلبانی سفر کرد و با طرف‌های آلبانیایی قرارداد همکاری امضا کرد. حتی در حوزه ورزشی مسئولان فدراسیون فوتبال البانی به ایران سفرکردند و قرارداد امضا کردند.

این اقدامات با نظریه مجاهدین در زیست در شکاف میان ملت‌ها و دولت‌ها سازگاری نداشت.

از سوی دیگر اکثریت جمعیت آلبانی را مسلمانان بکتاشی تشکیل می‌دهند وبخش قابل توجهی از آنان ازدوستداران اهل بیت بوده واشتراکات مذهبی با ایران دارند.

**ایرنا:برخی رسانه‌ها موضوع اخراج سفیر ایران با موضوع مسابقه فوتبال رژیم صهیونیستی و آلبانی مرتبط می‌دانند؟

** محمدنیا: این پرسش اشاره به یکی از خط‌های خبری دارد که پس ازمصاحبه سخنگوی وزارت خارجه آلبانی دنبال شد.یکی از اتهام‌های سفیر ایران وسفارت اخلال امنیتی در مسابقه تیم‌های رژیم صهیونیستی وآلبانی اعلام شده است. این خبر یک اقدام خنده دار و ذلیلانه است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.