سخنگوی کمیسیونر عالی حقوق‌بشر سازمان ملل از رژیم ایران خواست اعدام کودکان را متوقف کند

186

روپرت کولویل سخنگوی کمیسیونر عالی حقوق‌بشر سازمان ملل‌متحد در یک کنفرانس مطبوعاتی اعدام کودکان را در ایران انزجار‌آور خواند و از رژیم ایران خواست اعدام کودکان را متوقف کند.

سایت کمیساریای حقوق‌بشر سازمان ملل روز سه‌شنبه ۲۸ دی در این باره به‌نقل از روپرت کولویل نوشت: «رژیم ایران با وجودی که به قانون حقوق‌بشر بین‌الملل التزام داده، به‌عنوان یکی از معدود رژیمهایی که متخلفان نوجوان را اعدام می‌کند باقی مانده است.»

قانون بین‌الملل مجازات اعدام افراد زیر ۱۸سال را گذشته از این‌که شرایط جرم چه باشد ممنوع کرده است.

سال گذشته در ایران حداقل ۵نوجوان اعدام شدند و حداقل ۷۸نفر در ردیف اعدام قرار داشتند، گرچه رقم واقعی ممکن است بسا بیشتر باشد. اعدام نوجوانان انزجارآور است و ما مصرانه از رژیم ایران می‌خواهیم تا به این عمل، یکبار برای همیشه پایان بدهد.

ما ضمن ابراز نگرانیهای جدی راجع به ادامه یافتن شمار بالایی از اعدامها و فقدان محاکمه منصفانه و تضمین پروسدور قانونی مطابق قانون بین‌الملل، فراخوان خود به رژیم ایران برای این‌که سریعاً یک مهلت قانونی برای توقف اعدامها تعیین کند را تکرار می‌کنیم.

اعمال مجازات اعدام وقتی که تضمینهای محاکمه منصفانه محترم شمرده نمی‌شوند ممکن است نقض حق حیات محسوب گردد… .. «ما مقامهای رژیم ایران را فرا می‌خوانیم که اعدام قریب‌الوقوع سجاد سنجری که در زمان محکوم شدن به اعدام یک نوجوان بود را اجرا نکند.»

خاطرنشان می‌شود کارشناسان سازمان ملل‌متحد نیز روز سه‌شنبه ۲۸دی خواهان توقف اعدام نوجوانان در ایران شدند. به گزارش هیومن رایتس واچ کارشناسان سازمان ملل‌متحد از جمله، عاصمه جهانگیر گزارشگر ویژه وضعیت حقوق‌بشر در امور ایران، آگنس کالامارد گزارشگر ویژه در امور اعدامهای فراقضایی و صحرایی و بنیام داویت مزمور رئیس کمیته حقوق کودکان اعلام کردند ”مقامهای رژیم ایران باید فوراً اعدام نوجوانان را متوقف کنند به تعهدات بین‌المللی خود ملتزم باشند، “. آنها همچنین در رابطه با خطر اعدام یک جوان به نام سجاد سنجری که هنگام ارتکاب جرم انتسابی ۱۶ساله بوده، ابراز نگرانی کردند.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here