سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا: رژیم ایران به روح توافق هسته‌یی پایبند نیست

124
وزارت خارجه امریکا-min
به گفته سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا، دولت مطبوعش هم‌چنان در حال بازنگری کامل توافق اتمی میان رژیم حاکم برایران، واشینگتن و ۵قدرت دیگر است. هدرنوئرت یک بار دیگرموضع دولت آمریکا را مورد تأکید قرار داده که ایران به روح برجام پایبند نیست.

سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا، ۲۱شهریور ۹۶ در جلسه مطبوعاتی این وزارتخانه گفته است: ما هم‌چنان بر ادامه بازرسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، و راستی‌آزمایی تعهدات اتمی ایران نظارت می‌کنیم. وی هم‌چنین تأکید کرد که از نظر دولت آمریکا، تهران به روح توافق اتمی پایبند نیست، چرا که برنامه جامع اقدام متشرک (برجام) خواستار ایجاد صلح و ثبات سیاسی و منطقه‌یی است و ایران به این موارد عمل نکرده است.

توافق اتمی دو سال پیش شکل گرفت و بر اساس آن بخش عمده فعالیت‌های اتمی رژیم ایران متوقف شده و تحریم‌های اتمی علیه تهران نیز برچیده شدند.

بیشتربخوانید:

برجام؛ «وضعیت قرمز» 

موضوع برجام هم‌چنان روی میز رژیم است و موضوع اول رسانه‌های حکومتی و دغدغه اصلی رژیم و سردمداران آن است.

برجام از وقتی چنین موقعیتی پیدا کرده که سیاست آمریکا بر این واقعیت استوار شده که برجام جدای از سایر مسائلی که جامعه‌ جهانی با رژیم دارد، یعنی موشکی، صدور تروریسم و حقوق‌بشر نیست و همه اینها اجزای یک تابلو واحد هستند. در حالی که سیاست اوباما آنها را مستقل از هم در نظر می‌گرفت و از آنجاکه می‌خواست برجام را به هر قیمت به سرانجام برساند، آن را به هسته‌یی محدود کرد و به موشکی و تروریسم رژیم میدان داد.

ولی در عین‌حال شاهد بودیم که کنگره آمریکا تحریمهای سنگین جدیدی را که در خود رژیم به مادر تحریمها معروف است را بدون رابطه با برجام تصویب کرد؛ یعنی به‌رغم آن که وزارت‌خارجه آمریکا طی بیانیه‌یی پایبندی رژیم به برجام را تأیید کرد حساب تحریمها را از حساب برجام جدا کرد!

از آنجا که برجام به موارد هسته‌یی تخصیص داده شده، تحریمهای جدید به‌خاطر سایر تخلفات رژیم از جمله در زمینه موشکی و صدور تروریسم مقرر می‌شود. اما سیاست دولت ترامپ آن است که برجام بدون حل و فصل مسائلی مانند موشکی و تاخت و تازه‌یی منطقه‌یی رژیم، به کار نمی‌آید و از این رو می‌خواهد عنصر جدیدی را وارد مسأله برجام کند و برجام را با تحریمها گره بزند و گفته می‌شود در تاریخ ۱۷اکتبر یا به قول برخی رسانه‌های رژیم هفته دیگر می‌خواهد همین کار را بکند؛ قرار است در این تاریخ پایبندی یا عدم پایبندی رژیم به برجام را اعلام کند، تا اگر رژیم به سؤالات جامعه جهانی پاسخ ندهد و به عبارت دیگر اگر برجام نتواند به آن مسائل جواب بدهد -یعنی اگر موشکی و تروریسم در برجام جواب پیدا نکند- خود برجام از بین می‌رود.

جالب این است که این حرف را هم در آمریکا می‌زنند و هم در طرف رژیم؛ مثلاً محمد جواد لاریجانی از معاونان قوه قضاییه رژیم هم می‌گوید: «تحریم‌ها بالاتر از نقض برجام است… در حال حاضر نقض و یا عدم نقض برجام چندان موضوعیت ندارد؛ این سؤال انحرافی است. سؤال این است که آیا تحریم‌های ما مجدداً قابل اعمال است یا خیر؟ باید بگویم: بله قابل اعمال است بدون این‌که حتی بتوانیم مسأله نقض برجام را علَم کنیم…» سپس از آن نتیجه می‌گیرد که «برجام مرده است».

تأثیر این سیاست آمریکا در رژیم، تلاطم و تشدید بحران در سراسر رژیم و عمیق‌تر شدن شکافها در بالای آن است. وضعیتی که جواد لاریجانی آن را «وضعیت قرمز» نامیده و می‌گوید:‌ خط قرمز برای ما پایبندی طرفهای مذاکره‌کننده به برجام نیست بلکه خط قرمز ما یک «وضعیت قرمز» است. وی منظورش از «وضعیت قرمز» را چنین بیان می‌کند: «غرب تحریم‌های خود را عمدتاً و «عملاً » و «به‌طور موثر» داشته باشد و در عین‌حال ادعا کند که برجام برقرار است و نقض نشده اما تمام محدودیتها و نظارت‌های ایران در موضوع هسته‌یی به همان شدت باقی باشد». به این ترتیب منظور از «وضعیت قرمز» وضعیت آچمز است که رژیم در آن نه راه پس دارد و نه راه پیش!

نگرانی و بن‌بست رژیم از برجام

روزنامه حکومتی وطن امروز در مطلبی با عنوان ”برجام منهای آمریکا یعنی هیچ! “ نوشت:

برخلاف تمایل بانیان ایرانی برجام در دولت حسن روحانی، محمدجواد لاریجانی می‌گوید پایبندی ایران به برجام در صورت خروج آمریکا از این توافق، غیرقابل قبول است. … و یک مسیر بد و پرهزینه است، از همین رو ایران باید به طرف مقابل رسماً اعلام کند برجام بدون آمریکا برای ایران به‌مثابه هیچ خواهد بود. به گفته لاریجانی، در شرایط فعلی «وضعیت قرمز» درباره برجام این است که تحریم‌ها علیه ایران بازگردد و همزمان ایران نیز به محدودیت‌های برجام پایبند بماند…

ادامه نگرانی نظام از سرنوشت برجام!

اظهارات جدید رئیس‌جمهور آمریکا به موج دلواپسی درون نظام برای سرنوشت برجام دامن زده است.

تلویزیون رژیم در روز ۱۷شهریور در گزارشی گفت: «اتهامات واهی به ایران بحث تکراری دیگر رئیس‌جمهور آمریکا در نشست خبری با امیر کویت در واشینگتن. رئیس‌جمهور آمریکا وقتی خیالش از فروش تسلیحات به کویت راحت شد در جمع خبرنگاران، ایران را حامی تروریسم و بی‌ثبات کننده خاورمیانه خواند». سپس ادامه داد: «تیلرسون وزیر خارجه آمریکا هم که بر سر برجام با رئیس‌جمهور اختلاف دارد کم کم چمدانش را می‌بندد تا احتمالاً خانم نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل جانشین او شود». تلویزیون رژیم در ادامه برای چندمین بار در چند روز اخیر این جمله سفیر آمریکا در سازمان ملل را باز پخش کرد. که نیکی هیلی گفت: «رئیس‌جمهور ماه آینده تصمیم می‌گیرد که با برجام چه کند».

درهمین حال خوشرو فرستاده رژیم به سازمان ملل که به بهانه اشک تمساح ریختن برای مسلمانان میانمار به صحنه آمده بود در ابراز وحشت نسبت به انزوای جهانی رژیم گفت: «باید از نمونه‌های موفق دیپلماسی، همانند برجام بهره گرفت و آنها را در تعاملات بین‌المللی الگو قرار داد. نه این‌که مرتب بر طبل تهدید کوبید و جامعه جهانی را به سخره گرفت و تجربه‌های زیانبار و ناموفق و خشونت‌بار گذشته را تکرار کرد» (ایلنا- ۱۷شهریور).

به گزارش سایت وابسته به مجلس ارتجاع، کولیوند عضو مجلس آخوندی نیز با ابراز نگرانی از چشم‌انداز تنگ‌تر شدن تحریمها گفت: شاهد بدعهدیها نسبت به بخشی از تعهدات برجام هستیم. در بخشهایی شاهد بدعهدی و کارشکنیهای آمریکا و به‌دنبال آن برخی کشورهای اروپایی هستیم. لغو تحریمها و اضافه نکردن تحریمهای جدید از جمله اقداماتی بود که کشورهای ۱+۵باید به آن متعهد می‌شدند، با این حال خلف وعده صورت گرفته است. آمریکا هم‌چنان مانع ارتباط میان بانکهای ایرانی و بین‌المللی و تأمین مواد اولیه کارخانه‌ها است، تمامی این اتفاقات از خلف وعده‌های آمریکا بوده است» (سایت خانه ملت- ۱۷شهریور).

کولیوند عضو مجلس ارتجاع با تناقض‌گویی در حالی که «تأکید مجدد بر این‌که نظام به‌دنبال برهم زدن برجام نبوده و در چارچوب توافق هسته‌یی به وظایف خود عمل می‌کند» افزود: «در صورت بدعهدی از سوی طرفین برجام و وضع تحریم جدید یا تمدید تحریمهای گذشته کارخانه تولید سوخت هسته‌یی تأسیس شود».

این دود و دمها در مقابل بدعهدی آمریکا در حالی است که آخوند مصباح یزدی اذعان کرده است: «بزرگانی در کشور حاضرند الآن تا کمر جلوی مسئولان آمریکا خم شوند» (انتخاب-۱۶شهریور).

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here